• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringBranchenytRobotterTop28. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Fem automatiseringstrends du skal holde øje med i 2024

AutomatiseringBranchenytRobotterTop28. 02. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Jean-Pierre Hathout, der er president for Mobile Industrial Robots (MiR), deler de vigtigste automatiseringstrends for 2024. Han forudser en stigning i brugen af autonome mobile robotter, både i antallet af robotter og variationen af anvendelsesmuligheder.

Jean-Pierre Hathout, president for Mobile Industrial Robots (MiR).

Ifølge alle forudsigelser bliver 2024 et stærkt år for robotteknologi og automatisering. Efter den uro, der har præget årtiets første år, ser vi langsomt en tilbagevenden til mere normaliserede markedsforhold.
Sideløbende med den øgede stabilitet påvirker flere væsentlige faktorer både udbredelsen og anvendelsen af autonome mobile robotter (AMR’er). Her er fem trends, du bør holde øje med.

Trend 1: Flere stærke drivkræfter inden for mobilautomatisering
AMR-markedet har allerede oplevet enorm vækst over det seneste årti, og de underliggende drivkræfter for mobilautomatisering viser ingen tegn på nedgang. Stigende omkostninger til arbejdskraft og et pres for at skabe mere modstandsdygtige forsyningskæder gennem near-shoring og re-shoring kombineres med nye forbrugertrends, e-handelsvækst og forventninger om hurtigere og billigere leverancer. Selvom der stadig er masser af usikkerhed, der får nogle virksomheder til at tøve med store investeringer, synes behovet for handling at opveje bekymringerne.
Overordnet set forbliver udsigterne for industrien overvældende positive.
Analysefirmaet Interact Analysis forudser en konsekvent indtægtsvækst på 20-50 procent årligt frem til 2027. Hos MiR forventer vi også, at forsendelser af mobile robotter vil fortsætte denne vækst med en tocifret årlig rate i de kommende år. Især forventes det, at USA og EMEA vil øge deres andel af AMR-investeringer betydeligt i 2024.

Trend 2: AMR’er kommer til at være overalt
Oprindeligt blev AMR’er mest anvendt af teknologibegejstrede robotentusiaster. Nu er store robotflåder et almindeligt syn i mange lagre og produktionsfaciliteter.
Udviklingen betyder, at et stigende antal virksomheder har gjort AMR’er til en nøglekomponent i deres kerneproduktion. Det lægger pres på producenter som MiR om at forbedre kvalitet, pålidelighed og globale servicekoncepter, da nedetid udgør en stor risiko for virksomheder, der implementerer AMR’er.
Desuden forventer vi i 2024 at se flere AMR’er bevæge sig ind i nye områder som lufthavne og udendørs miljøer, hvor de udfører roller såsom at flytte bagage eller høstede afgrøder.

Trend 3: Større variation i anvendelsesmuligheder
Intern logistik har altid været den primære rolle for AMR’er, og dette vil sandsynligvis ikke ændre sig i 2024. Efterhånden som AMR’er bliver mere mainstream, ser vi allerede en større variation i anvendelsesmuligheder, såsom mobile cobots og den stigende tilgængelighed af AMR-palleløftere/gaffeltrucks.
En af de primære årsager til kreativiteten i at finde nye roller for AMR’er er tilgængeligheden af supplerende løsninger, der betydeligt udvider deres vifte af opgaver. Både hvad angår fysisk hardware, såsom montering af en cobot-arm på en MiR-robot, og specialiserede softwareværktøjer som AI og intelligente kameraer, som yderligere udvider mulighederne og gør AMR’erne smartere.

Trend 4: Softwarens nøglerolle
Software spiller en afgørende rolle i forbedring af robotternes ydeevne og pålidelighed, hvilket er væsentlige elementer i udbredt automatisering. Intelligent flådestyringssoftware muliggør effektiv håndtering af store robotflåder og deres integration i eksisterende systemer som enterprise resource planning (ERP) eller warehouse management systems (WMS). Denne software er afgørende for data- og analyseindsamling for at øge robotternes effektivitet og operationelle pålidelighed.
Hos MiR er vores fokus på softwareudvikling lige så højt som vores fokus på fysiske robotter. Vi er også dedikerede til at sikre problemfri interoperabilitet mellem forskellige systemer. Mens kunder med avancerede behov ofte udvikler skræddersyede systemer til håndtering af trafik mellem forskellige AMR’er, AGV’er osv., er der stadig en betydelig efterspørgsel efter mere universelle systemer.

Trend 5: Øget fokus på cybersikkerhed
I takt med at robotintegration i forskellige industrier eskalerer, gør fokus på cybersikkerhed i høj grad også. Med adskillige angreb på vitale IT-systemer af cyberkriminelle og statsstøttede hackergrupper, er robotautomatisering et potentielt mål. Det er afgørende at beskytte disse avancerede systemer mod cybertrusler, og branchens ledere fokuserer på at udvikle omfattende cybersikkerhedsstrategier.
Det indebærer forbedring af sikkerheden i kommunikationskanaler, datalagringssystemer og adgangspunkter. For eksempel har automatiserede samlebånd på fabrikker eller hospitalers logistiske støtteudstyr brug for robuste forsvarsmekanismer mod potentielle cyberangreb. Målet er at opretholde pålideligheden og effektiviteten af disse automatiserede systemer ved at styrke dem mod cybersikkerhedstrusler og sikre driftsintegritet uden at gå på kompromis med tilgængelighed eller brugervenlighed.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Drejning af moderne superlegeringer

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

Seco Tools annoncerer lanceringen af TS0501, en Duratomic-sletbearbejdningskvalitet, der er udviklet med henblik på enestående ydeevne ved drejning af moderne superlegeringer med høj hårdhed samt traditionelle materialer som Inconel 718. TS0501 er designet til bearbejdning i døgndrift og leverer

Et testinterface i en klasse for sig

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

ODU udvider sin velkendte Black-Line portefølje med en kompakt og omkostningseffektiv løsning til end-of-line test. Den nye ODU-MAC Black-Line Compact Class er et modulært Mass Interconnect-system udviklet til applikationer, der kræver maksimal fleksibilitet, høj kontakt-tæthed og pålidelighed

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

  • Drejning af moderne superlegeringer

    04.12.2025

  • Et testinterface i en klasse for sig

    04.12.2025

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik