• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Branchenyt20. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Faglærte haler ind på akademikeres indkomst

Branchenyt20. 02. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Den økonomiske gevinst ved at tage en lang videregående uddannelse i forhold til kortere uddannelser er faldet. Det viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Faktisk har flere typer faglærte en højere indkomst end nogle grupper af akademikere.

I 1989 tjente en gennemsnitligt 40-årig akademiker 86 pct. mere end en jævnaldrende faglært. I 2022 tjente akademikeren 56 pct. mere end den faglærte.
Derudover har nogle grupper af faglærte overhalet visse grupper af akademikere målt på indkomst.
Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af registerdata fra Danmarks Statistik.
-Der bliver færre og færre faglærte på det danske arbejdsmarked, og vi står faktisk og mangler personer med en erhvervsuddannelse. Derfor er prisen for deres arbejdskraft steget markant. Det gælder især håndværkernes indkomster, siger Emilie Damm Klarskov, der er analysechef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Den gennemsnitlige erhvervsindkomst for en faglært er steget med 21,9 pct. siden 1987, mens erhvervsindkomsten i gennemsnit er steget med 4,7 pct. blandt akademikere. Begge dele, når der er korrigeret for prisstigninger.
-Vi har i mange år uddannet flere og flere akademikere, så vi nu er nået helt op på, at hver femte 40-årige har en lang videregående uddannelse. Det har sat sig i akademikeres indkomstudvikling, der over tre årtier er gået langsommere end de andre uddannelsesgruppers. Og faktisk fortsætter den udvikling nok i de kommende år, hvor andelen af akademikere forventes at stige yderligere, siger Emilie Damm Klarskov videre.

Elektrikere tjener mere end humaniorakandidater
Flere typer faglærte inden for de tekniske og byggetekniske områder har som 40-årige en højere gennemsnitlig indkomst end akademikere inden for områderne humaniora, kunstneriske fag og pædagogik, der i gennemsnit tjener mellem 346.000 og 462.000 kroner.
Til sammenligning har en 40-årig elektriker i gennemsnit en erhvervsindkomst på 524.000 kroner.
-Både blandt unge og deres forældre hersker der nogle myter om det at være faglært. Mange tror sikkert, at man ikke tjener så godt som faglært, men for eksempel elektrikere, VVS’ere og mekanikere tjenere allerede i dag mere end nogle grupper af akademikere. Og man kan godt forvente, at det billede bliver forstærket i de kommende år, hvor manglen på faglært arbejdskraft vil vokse markant, siger Emilie Damm Klarskov afslutningsvis.

Analysens hovedkonklusioner
• Indkomstforskellen mellem 40-årige akademikere relativt til 40-årige faglærte er faldet fra 86 pct. i slutningen af 80’erne til 56 pct. i dag. Personer med mellemlange og især korte videregående uddannelser har også haft en mere gunstig udvikling i indkomsten end akademikere.
• I samme periode er andelen af 40-årige, der er akademikere, steget kraftigt fra godt fem pct. i 1987 til over 20 pct. i 2022, og andelen forventes at stige til 27 pct. i 2035. I samme periode faldt andelen af 40-årige, der er faglærte, også markant.
• Der er stor spredning i indkomsten for alle uddannelseshovedgrupper, men særligt blandt akademikere. Hver sjette 40-årige faglærte tjener mere end den typiske 40-årige akademiker.
• Der er store indkomstforskelle inden for de store uddannelsesgrupper. For eksempel tjener ingeniører og elektrikere markant mere end henholdsvis humanister og social- og sundhedsmedarbejdere.
• Den voksende andel af akademikere på arbejdsmarkedet vil sammen med stigende mangel på faglærte sandsynligvis bidrage til, at indkomstforskellene mellem dem mindskes yderligere de kommende år.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

Branchenyt13. 11. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plast i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plast ophobet per person, og at kun omkring fem pct. bliver genanvendt her i regionen. De

BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

Maskiner og anlægNavnenyt13. 11. 2025

BIRN Group har udpeget Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør for den internationale støberikoncern med hovedsæde i Holstebro. Støberikoncernen BIRN Group har valgt Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør med ansvar for den fortsatte udvikling af koncernen på tværs af Danmark,

Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt10. 11. 2025

Produktionsindustrien står midt i et afgørende skifte. En ny global undersøgelse fra IFS viser, at produktionsvirksomheder i stigende grad ser service som en central vækstmotor. Samtidig spiller industriel AI og bæredygtighed en stadig større rolle for konkurrencekraften. IFS har netop

En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenytRobotterTop10. 11. 2025

Rittals fabrik i Haiger er alt andet end en almindelig fabrik – og virksomheden har nu har modtaget en af de mest prestigefyldte priser – Årets Fabrik. Prisen er de seneste 30 år blevet uddelt til verdens bedste fabrikker. Topplacering på tværs af en række benchmark sikrede Rittal førstepladsen

Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

AktueltBranchenyt10. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

Robotter10. 11. 2025

I samarbejde med det franske selskab, Orano, der er specialiseret i håndtering af radioaktive materialer, tester Capgemini nu verdens første humaniod AI-robot målrettet de særlige forhold i atomindustrien. Med afsæt i den hastige udvikling af AI har Capgemini netop indsat robotten Hoxo i et

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

  • Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

    13.11.2025

  • BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

    13.11.2025

  • Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

    10.11.2025

  • En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

    10.11.2025

  • Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

    10.11.2025

  • AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik