• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytRobotter08. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

EU-projekt hjalp robot-specialister i Middelfart

NavnenytRobotter08. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Færre ordrer, usikker råvareforsyning og forretningsområder, der helt forsvinder eller går i stå – og et voldsomt behov for hjælp til omstilling. Sådan har livet været for mange danske virksomheder, siden Covid-19 for snart halvandet år siden begyndte at spænde ben for mange planer.
Robotvirksomheden DanRobotics i Middelfart var i gang med at bygge forretningen op til vækst, da Covid-19 ændrede markedet. For robotvirksomheden har det store socialfondsstøttede projekt ”Vækstrettet kompetenceudvikling”, drevet af Erhvervshus Fyn, været medvirkende til en omstilling, som er vigtig for virksomhedens fremtidige strategi.
-Vi har fået et kompetenceløft af 22 medarbejdere og ledere, der har sat gang i både forretningsudvikling og vores interne udvikling. Vi er nu godt rustet til at gennemføre den nye strategi, og det har EU-projektet bakket godt op om, siger Bodil Holmelin, Chief Operation Officer (COO) ved DanRobotics.

DanRobotics er godt på vej med den nye strategi, som bl.a. indebærer vækst på nye markeder, siger Chief Operation Officer Bodil Holmelin (tv.), her sammen med seniorprojektleder Lykke Rasmussen i produktionen. Foto: DanRobotics.

Socialfondsprojektet ”Vækstrettet kompetenceudvikling” er et fireårigt projekt, som hjælper virksomheder med at kompetenceudvikle ledere og medarbejdere. Projektet henvender sig til vækstambitiøse SMV’er i Region Syddanmark inden for fire brancher: Robotbranchen, stålbranchen, fødevarebranchen og byggebranchen, og hvert område har sin egen specialiserede projektleder.
Virksomhederne bliver via projektet en del af et brancheakademi, hvor der gennemføres fælles kurser for virksomhederne i erhvervet. Hvis virksomhedernes behov ikke kan indfris via akademiets tilbud – og det gælder over 50 procent af forløbene – kan der købes ekstern, privat hjælp til uddannelse mv.
-Tanken bag EU-projektet er, at virksomhederne opkvalificerer deres egne medarbejdere til at løfte nye opgaver, så virksomhederne får kompetencer til at realisere deres vækststrategi, udtaler koordinerende projektleder Mette Vedel, Erhvervshus Fyn.
Hun tilføjer:
-EU-projektet er 100 procent på virksomhedernes præmisser. Virksomheder har ofte brug for et kompetenceløft, der går fra top til bund – eller omvendt. Derfor går vores indsats på tværs af hierarkier i virksomhederne, præcis som det er grebet an i DanRobotics.
Her har forskellige leverandører med hver deres specialiserede kompetencer været involveret i de forskellige forløb, som er blevet gennemført.
I projektet har DanRobotics arbejdet sammen med specialiseret projektleder for robot- og stålbranchen, Lars Almind Knudsen, fra den maritime klynge MARLOG. Han roser robotvirksomhedens engagement:
-Virksomheden er meget bevidst om sit kompetencebehov og prioriterer det højt. Det kommer blandt andet til udtryk i, at det prioriteres økonomisk, og fordi stort set alle medarbejdere har deltaget i kompetenceløftet.
DanRobotics producerer skræddersyede robotløsninger til industrien inden for montage, logistik, produktion og svejsning, fx betjening af maskiner, montage af filtre, svejsning af landbrugsmaskiner, produktion af fælge samt offshore-produkter. Dertil kommer robotservice og support.

Covid-19 blev brugt på kompetenceløft
Covid-19 har betydet en nedgang i ordrer for DanRobotics. Men i stedet for at afvente markedets normalisering har virksomheden brugt tiden på at løfte medarbejdernes kompetencer.
EU-projektet har hjulpet DanRobotics med uddannelse i tre omgange. Første og anden uddannelsesrunde bød bl.a. på lederuddannelse, ”fra kollega til leder”-kurser og kurser i Deep Learning. Da Covid-19 for alvor slog til, fik EU-projektet ekstra midler via Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses Covid-19-pulje, og det betød, at DanRobotics kunne gå i gang med uddannelse på et nyt forretningsområde, som skal skabe vækst.
COO Bodil Holmelin forklarer vigtigheden af kompetenceløftet:
-I løbet af 2020 oplevede vi, at omsætningen faldt, og vi måtte hjemsende medarbejdere. Vi besluttede derfor at fremskynde vores langsigtede plan om at udvikle et nyt forretningsområde med KUKA-robotter.
KUKA-robotter bruges i DanRobotics’ kundetilpassede robotløsninger, fx til automatiseret materialehåndtering, pakning og bearbejdning. Området er meget specialiseret og var svært at finde uddannelse til under COVID-19, men projektet fandt alligevel en løsning, siger Bodil Holmelin:
-Det var fantastisk at mærke opbakningen fra EU-projektet, som professionelt og hurtigt opstillede et uddannelsesforløb for vores medarbejdere, selvom det er et specialiseret felt.
Virksomhederne får mindst 50 procent medfinansiering til deres forløb, men via en særlig Covid-19-bevilling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har en række virksomheder fået ekstra hjælp.
-Omkring 60 virksomheder, der er berørt negativt af Covid-19, har fået mulighed for op til 100 procent refusion af eksterne konsulentudgifter. De forpligter sig til at levere arbejdstid, der svarer til refusionen. Desuden har de forpligtet sig til at arbejde mere med digitalt salg, at sætte ind med strategiudvikling, der passer til fremtiden, eller at arbejde med mere robuste værdikæder, siger Mette Vedel.

”Vækstrettet kompetenceudvikling” afsluttes i sommeren 2022, og omdrejningstallet er højt i projektet: 283 virksomheder er rekrutteret til projektet, og 163 virksomheder har fået bevilling til kompetenceudvikling, hvoraf næsten alle enten har afsluttet deres forløb eller er i gang med deres forløb. 350 personer har fået eller er i gang med et kompetenceløft, og yderligere 200 personer er hjulpet videre til kompetenceudvikling uden for projektet.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

Branchenyt26. 02. 2026

Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling. Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år.Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA

DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

Maskiner og anlægNavnenyt26. 02. 2026

DS Smith opruster den danske produktion for at imødekomme fremtidens krav til kvalitet, leveringssikkerhed og cirkulær emballage. DS Smith opruster produktionsfaciliteterne på den danske fabrik i Grenaa med en strategisk investering på op mod 100 mio. kr. Investeringen skal styrke DS Smiths

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

  • Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    26.02.2026

  • DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

    26.02.2026

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik