• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationNavnenyt26. 10. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Et skridt nærmere løsningen af turbulensens gåde

AktueltInnovationNavnenyt26. 10. 2022 | Helle Friemann Nielsen

DTU forsker Clara Velte og hendes forskningsgruppe har fastlagt den empirisk-teoretiske ramme, der skal hjælpe os til at forstå, beskrive og i sidste ende kunne beregne og forudse turbulens.

Turbulence Research Lab. Fra venstre mod højre: Yisheng Zhang, Benny Edelsten, Haim Abitan, Clara Velte. Fotograf Mikal Schlosser.

Mælk, der røres i kaffen, vand der løber ud af et badekar eller røg, der stiger op fra en flamme. Vi har alle stiftet bekendtskab med turbulente strømninger, men den præcise beskrivelse af, hvad der rent fysisk sker, ikke mindst når strømningerne brydes og ikke længere opfører sig ”perfekt”, findes ikke. Det er en af den klassiske fysiks uløste problemer, som forskere på DTU nu er kommet lidt nærmere at løse.
-Vi har hidtil ikke kunnet beskrive, hvordan turbulensen opfører sig, når der bliver skabt uligevægt, eksempelvis når hastigheden øges i rum eller tid. Uligevægtsturbulens er en af de mest forekommende typer af turbulens i naturen og i industrien, siger lektor Clara Velte.
-Samtidig er det de mest problematiske strømninger og dem, vi mangler mest viden om. Den viden, har jeg gennem hele min karriere været opsat på at tilvejebringe og er glad for, at vi nu har kunnet fastlægge den teoretiske ramme og de eksperimentelle faciliteter, der skal hjælpe os til at opnå den ønskede viden.
Det næste skridt bliver at indsamle de nødvendige data fra praktiske forsøg med turbulens, som kan underbygge og fuldende teorien. Det kommer til at ske i et nyt avanceret turbulenslaboratorium, som Clara Velte har skaffet fondsmidler til at opbygge, og som netop er blevet indviet på DTU. Sammen med det teoretiske framework vil gruppen med måledataene kunne formulere semi-empiriske løsninger til de styrende ligninger for turbulente strømninger.

Virksomheder står på spring
De indsamlede data fra laboratoriemålingerne skal kobles sammen med den teoretiske ramme. Det giver mulighed for at udarbejde forbedrerede analytiske og numeriske modeller for turbulens i varierende grad af uligevægt. Modellerne tager udgangspunkt i turbulensens fysik og anvendes typisk til at forudsige dens dynamik under forskellige betingelser. Da forekomsten af fx dråber og partikler også i høj grad kan påvirke turbulensen, har et naturligt næste skridt for gruppen været at udvikle teori til bedre at forstå dynamikken mellem partikler eller dråber og den omgivende turbulens.
-Den viden er mange virksomheder interesseret i. Vi har allerede samarbejde med virksomheder, der udvikler motorer, hvor brændstoffet sprøjtes ind med høj hastighed og derfor er interesseret i et øget kendskab til turbulens i den forbindelse. Andre samarbejder er med virksomheder, der producerer spraytørrere til anvendelse i bl.a. fødevarevirksomheder, der tørrer væsker som fx mælk til pulver, siger Clara Velte.
Også i helt andre brancher vil den nye viden om turbulens være relevant. Det kan være medicinalvirksomheder, der gerne vil kende turbulensen i den blanding af luft og dråber, som indgår i en næsespray. Eller vindmølleproducenter, der gerne vil øge kendskabet til den turbulens, der skabes af vindmøllevingernes snurren.

Machine learning er oplagt
Clara Velte og hendes forskergruppe glæder sig til at anvende det nye laboratorium til at gennemføre målinger og indhente de data, der skal øge vores viden om turbulens. Samtidig er de på udkig efter kollegaer med relevant ekspertise inden for machine learning.
-Vi har de perfekte data. De er af høj kvalitet og unikt velkalibreret mod graden af uligevægt i turbulensen, hvilket er den centrale parameter at undersøge. Så det vil være oplagt at udnytte kunstig intelligens til at øge vores viden og mulighed for matematisk modellering af turbulens yderligere, siger Clara Velte.

Det nye turbulenslaboratorium blev indviet i slutningen af september 2022 og er blevet til på grundlag af bevillinger til Clara Velte fra Det Europæiske Forskningsråd, ERC og Poul Due Jensens Fond.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}