• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderTop24. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Endelig tid til fysisk Hannover Messe

Messer og møderTop24. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Efter to år med virtuelle Hannover-messer er det i år endelig tid til igen at mødes fysisk på verdens største industrimesse. Messens hovedtema i år er ”Industriel Transformation” med særligt fokus på digitalisering og bæredygtighed. Gennem både udstilling og konferencer løber integrationen af 4.0-løsninger som en rød tråd – alt sammen rettet mod en digitaliseret, klimaneutral og bæredygtig fremtid

Fra den 30. maj til den 2. juni 2022 omdannes Hannover atter til verdens største globale scene for industrielle teknologier, trends og løsninger. Og forventningerne og glæden er i år ekstra stor – for endelig er det muligt at mødes fysisk igen efter to år med virtuelle versioner af messen.
I år står 2.500 udstillere klar til at præsentere de nyeste udviklinger, produkter og løsninger.
Messens hovedtema i år er »Industriel Transformation« med digitalisering og bæredygtighed som fokusområder.
Hannover Messe er den førende videns- og netværksplatform for fremstillings-, energi- og logistikindustrien. Fra kunstig intelligens og robotteknologi til automatiseringsløsninger, logistisk it og industriel software til batterier og brændselsceller. Under hovedtemaet præsenteres teknologier og idéer til fremtidens fabrikker, energisystemer og forsyningskæder. Det demonstreres, hvordan produktionsfaciliteter kan fungere mere effektivt og spare ressourcer samt hvordan man genererer og overfører energi bæredygtigt.
-I lyset af den nuværende globale politiske situation er emnerne på Hannover Messe mere relevante end nogensinde, udtalte dr. Jochen Köckler, CEO for Deutsche Messe, i forbindelse med messens preview-arrangementet.
-Det centrale er, hvordan vi kan sikre forsyningssikkerhed og vækst i en dynamisk foranderlig verden – politisk, miljømæssigt og økonomisk – og samtidig modvirke klimaforandringer. Innovative teknologier vil spille en nøglerolle i dette, tilføjede han.

Dr. Jochen Köckler, CEO for Deutsche Messe, ved messens preview-arrangementet i februar 2022.

Konferenceprogrammet for 2022 er rettet mod tre overordnede platforme i udstillingsområdet: Industri 4.0-scenen i hal 8, Energi 4.0-scenen i hal 12 og Tech Transfer-scenen i hal 2.
Alle de aktuelle scener vil dagligt livestreame programmerne. Desuden vil logistik 4.0 være et synligt tema på hele messeområdet, så Hannover Messe har i 2022 integrationen af 4.0-løsninger i fokus.
Industri 4.0-scenen i hal 8 dækker emner som automations- og sensorteknologi, cloud og infrastruktur, dataanalyse og -management, digitale platforme, robotter, it-sikkerhed, AI og machine learning samt den rolle, som den cirkulære økonomi spiller i reduktionen af CO2-udledning.
På Energi 4.0-scenen i hal 12 vil eksperter fra energisegmentet diskutere de nyeste trends og løsninger til den intelligente energis fremtid. Emnerne spænder fra udbygning af de bæredygtige forsynings- og lagringsteknologier, energieffektiv og CO2-neutral produktion, digital energi-management og -overvågning samt bæredygtig mobilitet inden for elektrificering, sektorkobling, cirkulær økonomi, ressourceeffektivitet, grønt hydrogen, bygningsautomation, smart metering og smart grid-systemer.
På Tech Transfer-scenen i hal 2 viser videnskabsfolk og forskere deres nyeste projekter og resultater inden for målrettet industriel forskning. Programmet samler videnskab, erhvervsliv og politik for at fokusere på vidensudveksling, teknologioverførsel og løsninger, som skal fjerne de udfordringer, som industrien for nuværende står overfor.

Portugal er partnerland i 2022
Portugal er dette års partnerland på Hannover Messe.
Under mottoet »Portugal Makes Sense« står mere end 120 portugisiske virksomheder klar til at præsentere produkter og løsninger til den digitale transformation, energiomstilling og pålidelige forsyningskæder. De vil demonstrere, hvorfor det giver mening at indkøbe fra, outsource til, innovere og investere i Portugal.
Portugal udstiller med en central pavillon samt tre tematiske pavilloner dedikeret til sektorerne: Engineered Parts & Solutions, Energy Solutions og Digital Ecosystems.
Hvert område byder på snesevis af virksomheder fra Portugal med de mest avancerede teknologier og processer. De besøgende vil blive præsenteret for forskellige muligheder for at samarbejde med innovative portugisiske virksomheder og investere i portugisisk industri.

Hannover Messe er verdens førende industrielle fagmesse.
Under hovedtemaet »Industriel Transformation« vil messen i 2022 sætte fokus på: Automation, Motion & Drives • Digital Ecosystems • Energy Solutions • Logistics • Engineered Parts & Solutions • Global Business & Markets • Future Hub.
Ledende emner under såvel udstilling som konferencer inkluderer kunstig intelligens, letvægtsdesigns, industri 4.0, it-sikkerhed, CO2-neutral produktion samt logistik 4.0.
Hannover Messe 2022 finder sted den 30. maj til den 2. juni 2022 i Hannover, Tyskland.
I år varer messen fire dage. Da Hannover Messe i starten af året blev flyttet fra april til maj/juni var der kun plads til fire dage i en fyldt udstillingskalender for Hannover Exhibition Center. I 2023 genoptager messen den normale femdages termin.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens mest kraftfulde testfacilitet til vindmøllelejer åbner i Danmark

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenytTop13. 10. 2025

Schaeffler og LORC åbner i fællesskab verdens mest kraftfulde testbænk for hovedlejer i vindmøller. Projekt er gennemført i partnerskab med LORC (Lindø Offshore Renewables Center) og R&D Test Systems i Lindø, Danmark. Testfaciliteten udgør en nøglekomponent til udvikling og validering af næste

Analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA

AktueltBranchenyt13. 10. 2025

Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologier - eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten

Dansk plastproducent går i skyen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 10. 2025

Den danske plastproducent Primo med kunder og produktion i hele Europa opgraderer sin ERP-platform til IFS Cloud i jagten på effektivitetsforbedringer og konkurrencefordele. Med opgraderingen får Primo automatisk adgang til IFS’ omfattende pallet af Industrial AI-funktioner, som er indlejret i

SIM-kort med automatisk netværksskift sikrer oppetid for kritiske IoT-forbindelser

AutomatiseringNavnenyt13. 10. 2025

Den markedsledende virksomhed inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur i Danmark, Wireless Logic Nordic, sætter ny standard for driftssikkerhed i det danske erhvervsliv med Duét SIM; det første SIM-kort i Danmark, der er forbundet til to uafhængige mobilnetværk og automatisk skifter, hvis én

KK International ApS skifter navn til Hytorc Danmark

Navnenyt13. 10. 2025

I forbindelse med et ejerskifte har boltningsvirksomheden KK International ApS i Bogense skiftet navn til Hytorc Danmark. Ejerskiftet er foretaget med det klare mål at styrke og udvikle virksomhedens position som en kompetent samarbejdspartner inden for tilspændings- og momentteknik. Tilbage i

HydraSpecma udvider bestyrelsen med to erfarne erhvervsprofiler

Navnenyt13. 10. 2025

Tommy Rahbek Nielsen og Helle Bay er trådt ind i bestyrelsen hos HydraSpecma, der er ejet af industrikonglomeratet Schouw & Co. De bringer begge solid international erfaring og ledelseskompetencer ind i virksomheden. Den danske industrivirksomhed HydraSpecma, der er specialiserede i at

Hannover Messe 2026 – sådan kan industrien håndtere ændringerne

Messer og møderTop09. 10. 2025

Industrien står over for en række historiske ændringer drevet af global konkurrence, stigende omkostninger og AI. Næste års Hannover Messe vil fokusere på, hvordan virksomheder kan forvandle et stigende pres til muligheder. Med en ny tematisk struktur, optimeret navigation for de besøgende, friske

Fagligt besøg og dialog om bin-picking

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter09. 10. 2025

Den 23. september dannede Unimec ramme om et fagligt besøg i regi af MADE – Danmarks produktionsklynge. Deltagere fra Teknologisk Institut, Trelleborg Sealing Systems, Danfoss og Viking Genetics, var samlet for at drøfte konkrete erfaringer med automatisering, herunder bin picking-teknologi og de

Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi

AktueltMesser og møder09. 10. 2025

Danske og udenlandske rumvirksomheder, forskere og politikere mødes til stor konference i Aalborg, der sætter fokus på dansk og europæisk rumpolitik. Konferencen er arrangeret af Aalborg Universitet og Uddannelses- og Forskningsministeriet og en del af programmet under det danske

Jysk metalbearbejdningskoncern får vokseværk efter to nye opkøb

Maskiner og anlægNavnenyt09. 10. 2025

Baso Group, der er stiftet af Bagger-Sørensen Equity, udvider porteføljen af virksomheder med opkøbet af ECM Industries A/S og Trier Industries A/S. Baso Group styrker med investeringerne leverandørkæden til industrien betragteligt, og udvider dermed sin stærke position inden for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Verdens mest kraftfulde testfacilitet til vindmøllelejer åbner i Danmark

    13.10.2025

  • Analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA

    13.10.2025

  • Dansk plastproducent går i skyen

    13.10.2025

  • SIM-kort med automatisk netværksskift sikrer oppetid for kritiske IoT-forbindelser

    13.10.2025

  • KK International ApS skifter navn til Hytorc Danmark

    13.10.2025

  • HydraSpecma udvider bestyrelsen med to erfarne erhvervsprofiler

    13.10.2025

  • Hannover Messe 2026 – sådan kan industrien håndtere ændringerne

    09.10.2025

  • Fagligt besøg og dialog om bin-picking

    09.10.2025

  • Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi

    09.10.2025

  • Jysk metalbearbejdningskoncern får vokseværk efter to nye opkøb

    09.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik