• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderTop24. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Endelig tid til fysisk Hannover Messe

Messer og møderTop24. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Efter to år med virtuelle Hannover-messer er det i år endelig tid til igen at mødes fysisk på verdens største industrimesse. Messens hovedtema i år er ”Industriel Transformation” med særligt fokus på digitalisering og bæredygtighed. Gennem både udstilling og konferencer løber integrationen af 4.0-løsninger som en rød tråd – alt sammen rettet mod en digitaliseret, klimaneutral og bæredygtig fremtid

Fra den 30. maj til den 2. juni 2022 omdannes Hannover atter til verdens største globale scene for industrielle teknologier, trends og løsninger. Og forventningerne og glæden er i år ekstra stor – for endelig er det muligt at mødes fysisk igen efter to år med virtuelle versioner af messen.
I år står 2.500 udstillere klar til at præsentere de nyeste udviklinger, produkter og løsninger.
Messens hovedtema i år er »Industriel Transformation« med digitalisering og bæredygtighed som fokusområder.
Hannover Messe er den førende videns- og netværksplatform for fremstillings-, energi- og logistikindustrien. Fra kunstig intelligens og robotteknologi til automatiseringsløsninger, logistisk it og industriel software til batterier og brændselsceller. Under hovedtemaet præsenteres teknologier og idéer til fremtidens fabrikker, energisystemer og forsyningskæder. Det demonstreres, hvordan produktionsfaciliteter kan fungere mere effektivt og spare ressourcer samt hvordan man genererer og overfører energi bæredygtigt.
-I lyset af den nuværende globale politiske situation er emnerne på Hannover Messe mere relevante end nogensinde, udtalte dr. Jochen Köckler, CEO for Deutsche Messe, i forbindelse med messens preview-arrangementet.
-Det centrale er, hvordan vi kan sikre forsyningssikkerhed og vækst i en dynamisk foranderlig verden – politisk, miljømæssigt og økonomisk – og samtidig modvirke klimaforandringer. Innovative teknologier vil spille en nøglerolle i dette, tilføjede han.

Dr. Jochen Köckler, CEO for Deutsche Messe, ved messens preview-arrangementet i februar 2022.

Konferenceprogrammet for 2022 er rettet mod tre overordnede platforme i udstillingsområdet: Industri 4.0-scenen i hal 8, Energi 4.0-scenen i hal 12 og Tech Transfer-scenen i hal 2.
Alle de aktuelle scener vil dagligt livestreame programmerne. Desuden vil logistik 4.0 være et synligt tema på hele messeområdet, så Hannover Messe har i 2022 integrationen af 4.0-løsninger i fokus.
Industri 4.0-scenen i hal 8 dækker emner som automations- og sensorteknologi, cloud og infrastruktur, dataanalyse og -management, digitale platforme, robotter, it-sikkerhed, AI og machine learning samt den rolle, som den cirkulære økonomi spiller i reduktionen af CO2-udledning.
På Energi 4.0-scenen i hal 12 vil eksperter fra energisegmentet diskutere de nyeste trends og løsninger til den intelligente energis fremtid. Emnerne spænder fra udbygning af de bæredygtige forsynings- og lagringsteknologier, energieffektiv og CO2-neutral produktion, digital energi-management og -overvågning samt bæredygtig mobilitet inden for elektrificering, sektorkobling, cirkulær økonomi, ressourceeffektivitet, grønt hydrogen, bygningsautomation, smart metering og smart grid-systemer.
På Tech Transfer-scenen i hal 2 viser videnskabsfolk og forskere deres nyeste projekter og resultater inden for målrettet industriel forskning. Programmet samler videnskab, erhvervsliv og politik for at fokusere på vidensudveksling, teknologioverførsel og løsninger, som skal fjerne de udfordringer, som industrien for nuværende står overfor.

Portugal er partnerland i 2022
Portugal er dette års partnerland på Hannover Messe.
Under mottoet »Portugal Makes Sense« står mere end 120 portugisiske virksomheder klar til at præsentere produkter og løsninger til den digitale transformation, energiomstilling og pålidelige forsyningskæder. De vil demonstrere, hvorfor det giver mening at indkøbe fra, outsource til, innovere og investere i Portugal.
Portugal udstiller med en central pavillon samt tre tematiske pavilloner dedikeret til sektorerne: Engineered Parts & Solutions, Energy Solutions og Digital Ecosystems.
Hvert område byder på snesevis af virksomheder fra Portugal med de mest avancerede teknologier og processer. De besøgende vil blive præsenteret for forskellige muligheder for at samarbejde med innovative portugisiske virksomheder og investere i portugisisk industri.

Hannover Messe er verdens førende industrielle fagmesse.
Under hovedtemaet »Industriel Transformation« vil messen i 2022 sætte fokus på: Automation, Motion & Drives • Digital Ecosystems • Energy Solutions • Logistics • Engineered Parts & Solutions • Global Business & Markets • Future Hub.
Ledende emner under såvel udstilling som konferencer inkluderer kunstig intelligens, letvægtsdesigns, industri 4.0, it-sikkerhed, CO2-neutral produktion samt logistik 4.0.
Hannover Messe 2022 finder sted den 30. maj til den 2. juni 2022 i Hannover, Tyskland.
I år varer messen fire dage. Da Hannover Messe i starten af året blev flyttet fra april til maj/juni var der kun plads til fire dage i en fyldt udstillingskalender for Hannover Exhibition Center. I 2023 genoptager messen den normale femdages termin.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}