• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringRobotterTop18. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

En ny æra af visionbaseret robot-automatisering

AutomatiseringRobotterTop18. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Nutidens industrielle robotteknologi, 3D-visionløsninger og kunstig intelligens opfattes ofte som komplekse, omkostningstunge og begrænsede i brugervenlighed og tilgængelighed. Scape Technologies A/S udvider nu grænserne for, hvad der teknologisk er muligt. Det sker med præsentationen af en platform, der kombinerer avanceret 3D-visionteknologi og AI med intuitiv, kodefri programmering af robotter.

Scape Technologies A/S introducerer Scape CoCreator, der er en 3D robot guidance-platform, der kombinerer avanceret 3D-visionteknologi og AI med intuitiv, kodefri programmering af robotter. Foto: Scape Technologies A/S.

Den danske virksomhed Scape Technologies A/S har udviklet en 3D robot guidance-platform designet til at forenkle robotautomatisering. Der er tale om en platform, der kombinerer avanceret 3D-visionteknologi og AI med intuitiv, kodefri programmering af robotter.
Scape CoCreator blev præsenteret på Hannover Messe 2024 i april.
Scape CoCreator-platformen markerer et betydeligt fremskridt i at gøre robotautomatisering tilgængelig for et bredere publikum. Platformen er designet til brugere på alle niveauer og gør det muligt at udvikle robotautomatiseringsapplikationer uden omfattende teknisk knowhow.
Med kodefri programmering er den brugervenlige Scape CoCreator-platform baseret på industristandarder, hvilket gør det mere intuitivt end nogensinde at udvikle robuste robotapplikationer.
-I mere end tyve år har Scape Technologies været brancheførende inden for robotautomatiseret materialehåndtering, også kendt som bin-picking. Vores store ekspertise inden for 3D-visionteknologi, robot motion control og AI har ført til udviklingen af Scape CoCreator-platformen. Denne platform repræsenterer en betydelig videreudvikling fra vores rødder i bin-picking-teknologien til en brugervenlig 3D robot guidance-platform. Ved at integrere 3D-visionteknologi og avanceret AI med intuitiv, kodefri robotprogrammering gør vi det muligt at udvikle et bredt spektrum af robotapplikationer, fortæller René Dencker, CTO hos Scape Technologies A/S.

Udvidelse af scannerporteføljen
Derudover planlægger Scape Technologies at udvide porteføljen af Scape 3D-scannere på det europæiske marked i løbet af 2024.
I forbindelse med Hannover Messe 2024 præsenterede virksomheden en serie af stationære Pro Industrial 3D-scannere samt en ny robotmonteret Scape Mini 3D-scanner.
-Med udvidelsen af 3D-scannerporteføljen udnytter vi vores store ekspertise inden for 3D-visionteknologi. Dette betyder også, at vi kan tilbyde vores partnere 3D-visionløsninger til konkurrencedygtige priser og af høj kvalitet. Synergien mellem Scape 3D-scannere og Scape CoCreator-platformen vil give vores kunder en hidtil uset værdi, siger Søren Bøving, administrerende direktør hos Scape Technologies.

Administrerende direktør hos Scape Technologies A/S, Søren Bøving (tv.), og CTO, René Dencker. Foto: Scape Technologies A/S.

Som svar på det konkurrencemæssige pres, som europæiske producenter står over for, er Scape Technologies klar til at tilbyde en række komponenter og udstyr til konkurrencedygtige priser til opbygning af robotceller. Dette initiativ omfatter Scape 3D-scannere, Scape visioncontroller og andre standardiserede komponenter til en række komplette og standardiserede Scape Robot Workcells.
Den første standardiserede Scape Workcell, der introduceres, vil være til loading/unloading af CNC-maskiner, der bearbejder cylindriske emner.
-Ved at integrere disse komponenter med vores 3D-scannere og CoCreator-platformen sætter vi en ny standard for automatiseringsløsninger, fortsætter Søren Bøving.

Fremtiden
CoCreator-platformen strømliner ikke kun automatiseringsprocessen, men åbner også op for nye muligheder for innovation gennem API, så eksterne parter kan bidrage med nye funktionaliteter.
-Denne platform repræsenterer en vigtig milepæl i vores mission om at gøre robotautomatisering tilgængelig for alle, konkluderer Søren Bøving.
Scape Technologies giver virksomheder mulighed for at udvikle og automatisere med hidtil uset lethed og effektivitet. Lanceringen af Scape CoCreator-platformen – sammen med det nye sortiment af 3D-scannere og robotcellekomponenter – markerer en ny æra af tilgængelighed og innovation inden for robotautomatisering.

Læs også artiklen i Teknisk Nyt.

Skrevet i: Automatisering, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik