• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringRobotterTop18. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

En ny æra af visionbaseret robot-automatisering

AutomatiseringRobotterTop18. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Nutidens industrielle robotteknologi, 3D-visionløsninger og kunstig intelligens opfattes ofte som komplekse, omkostningstunge og begrænsede i brugervenlighed og tilgængelighed. Scape Technologies A/S udvider nu grænserne for, hvad der teknologisk er muligt. Det sker med præsentationen af en platform, der kombinerer avanceret 3D-visionteknologi og AI med intuitiv, kodefri programmering af robotter.

Scape Technologies A/S introducerer Scape CoCreator, der er en 3D robot guidance-platform, der kombinerer avanceret 3D-visionteknologi og AI med intuitiv, kodefri programmering af robotter. Foto: Scape Technologies A/S.

Den danske virksomhed Scape Technologies A/S har udviklet en 3D robot guidance-platform designet til at forenkle robotautomatisering. Der er tale om en platform, der kombinerer avanceret 3D-visionteknologi og AI med intuitiv, kodefri programmering af robotter.
Scape CoCreator blev præsenteret på Hannover Messe 2024 i april.
Scape CoCreator-platformen markerer et betydeligt fremskridt i at gøre robotautomatisering tilgængelig for et bredere publikum. Platformen er designet til brugere på alle niveauer og gør det muligt at udvikle robotautomatiseringsapplikationer uden omfattende teknisk knowhow.
Med kodefri programmering er den brugervenlige Scape CoCreator-platform baseret på industristandarder, hvilket gør det mere intuitivt end nogensinde at udvikle robuste robotapplikationer.
-I mere end tyve år har Scape Technologies været brancheførende inden for robotautomatiseret materialehåndtering, også kendt som bin-picking. Vores store ekspertise inden for 3D-visionteknologi, robot motion control og AI har ført til udviklingen af Scape CoCreator-platformen. Denne platform repræsenterer en betydelig videreudvikling fra vores rødder i bin-picking-teknologien til en brugervenlig 3D robot guidance-platform. Ved at integrere 3D-visionteknologi og avanceret AI med intuitiv, kodefri robotprogrammering gør vi det muligt at udvikle et bredt spektrum af robotapplikationer, fortæller René Dencker, CTO hos Scape Technologies A/S.

Udvidelse af scannerporteføljen
Derudover planlægger Scape Technologies at udvide porteføljen af Scape 3D-scannere på det europæiske marked i løbet af 2024.
I forbindelse med Hannover Messe 2024 præsenterede virksomheden en serie af stationære Pro Industrial 3D-scannere samt en ny robotmonteret Scape Mini 3D-scanner.
-Med udvidelsen af 3D-scannerporteføljen udnytter vi vores store ekspertise inden for 3D-visionteknologi. Dette betyder også, at vi kan tilbyde vores partnere 3D-visionløsninger til konkurrencedygtige priser og af høj kvalitet. Synergien mellem Scape 3D-scannere og Scape CoCreator-platformen vil give vores kunder en hidtil uset værdi, siger Søren Bøving, administrerende direktør hos Scape Technologies.

Administrerende direktør hos Scape Technologies A/S, Søren Bøving (tv.), og CTO, René Dencker. Foto: Scape Technologies A/S.

Som svar på det konkurrencemæssige pres, som europæiske producenter står over for, er Scape Technologies klar til at tilbyde en række komponenter og udstyr til konkurrencedygtige priser til opbygning af robotceller. Dette initiativ omfatter Scape 3D-scannere, Scape visioncontroller og andre standardiserede komponenter til en række komplette og standardiserede Scape Robot Workcells.
Den første standardiserede Scape Workcell, der introduceres, vil være til loading/unloading af CNC-maskiner, der bearbejder cylindriske emner.
-Ved at integrere disse komponenter med vores 3D-scannere og CoCreator-platformen sætter vi en ny standard for automatiseringsløsninger, fortsætter Søren Bøving.

Fremtiden
CoCreator-platformen strømliner ikke kun automatiseringsprocessen, men åbner også op for nye muligheder for innovation gennem API, så eksterne parter kan bidrage med nye funktionaliteter.
-Denne platform repræsenterer en vigtig milepæl i vores mission om at gøre robotautomatisering tilgængelig for alle, konkluderer Søren Bøving.
Scape Technologies giver virksomheder mulighed for at udvikle og automatisere med hidtil uset lethed og effektivitet. Lanceringen af Scape CoCreator-platformen – sammen med det nye sortiment af 3D-scannere og robotcellekomponenter – markerer en ny æra af tilgængelighed og innovation inden for robotautomatisering.

Læs også artiklen i Teknisk Nyt.

Skrevet i: Automatisering, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

DS Stålkonstruktion A/S i Hobro har som de første i Danmark taget en CutLite Penta pladelaser i brug – leveret af IP Maskiner A/S. Maskinen, som er blandt de største og mest avancerede af sin slags herhjemme, markerer et vigtigt teknologisk skridt for DS Stålkonstruktion, og baner vej for en mere

ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

AutomatiseringNavnenyt01. 12. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), der er en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, udvider sit 18 år lange partnerskab med ABB. Aftalen har til formål at modernisere driften af ABB’s globale hosting setup, forenkle virksomhedens IT-miljø og styrke det digitale fundament for fremme af robusthed

Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

Energi og miljøInnovationTop27. 11. 2025

En super avanceret flydende forskningsstation skal accelerere forskning inden for klimaforandringer og biodiversitet i det arktiske område. Forskningsstationen er en del af et fransk forskningsprojekt. Energi- og forsyningssystemet ombord på stationen er udviklet i samarbejde med Capgemini. Den

Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

AktueltNavnenytProcesteknologi27. 11. 2025

Den danske virksomhed Q-Interline A/S lander vigtig ordre på FT-NIR-analysesystem til måling af plastgranulat hos LEGO. Teknologien har vist lovende resultater i forhold til at sikre ensartethed og kvalitet i plastgranulat - og samarbejdet repræsenterer et betydeligt kommercielt

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode. Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i

Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

AutomatiseringMesser og møder27. 11. 2025

Den 3. december mødes fagfolk, myndigheder og virksomheder fra hele landet til en konference om beskyttelse af kritisk infrastruktur. Odense Robotics og Port of Aalborg står bag arrangementet, der stiller skarpt på, hvordan havne og forsyningsaktører kan navigere i det nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

  • IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

    01.12.2025

  • ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

    01.12.2025

  • Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

    27.11.2025

  • Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

    27.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

    27.11.2025

  • Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik