• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytOffshore og marineProcesteknologi05. 12. 2023 | Helle Friemann Nielsen

EMS skifter navn – men holder fast i initialerne

Energi og miljøNavnenytOffshore og marineProcesteknologi05. 12. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Stålspecialisten Esbjerg Maritime Service ApS ændrer navn til Engineered Market Solutions ApS. Det nye navn er et led i virksomhedens strategiske omstilling fra traditionel underleverandør til totalleverandør af ingeniør-, produktions-, installations- og serviceydelser til den internationale energiindustri.

Direktør og indehaver af Engineered Market Solutions ApS, Kenneth Hagelskjær.

Esbjerg Havn er allerede et af verdens knudepunkter for havvind, og beliggenheden ved Nordsøen udgør et enormt potentiale for fremtidens investeringer i grøn energi. Den udvikling satser EMS målrettet på at blive en del af, og som led i strategien skifter virksomheden nu navn fra Esbjerg Maritime Service til Engineered Market Solutions ApS.
-For halvandet år siden formulerede vi en ny kerneopgave, der lyder, at ”EMS skal levere værdiskabende løsninger til energiindustrien”. Det indebærer, at vi i højere grad fokuserer på projektledelse, strategiske samarbejder og udvikling af egne produkter, og i mindre grad på at være underleverandør i traditionel forstand, forklarer direktør og indehaver Kenneth Hagelskjær om baggrunden for navneskiftet.
Den nye strategi har medført en stejl vækstkurve, der er slået tydeligt igennem i det nye 2022/23-regnskab, hvor EMS har forbedret resultatet før skat fra 2,1 til 4,1 mio. kr. Virksomheden har styrket sin organisation betydeligt for at kunne håndtere mere komplekse opgaver for kunder i ind- og udland. Tæller man søsterselskabet Global Gravity med, er EMS over det seneste år vokset fra 80 til 115 medarbejdere.

Olie/gas-erfaring kan tilføre værdi til PtX-projekter
Det ”nye” EMS består af tre afdelinger – engineering, produktion og service – som alle har fået en markant opgradering af både faciliteter og kompetencer gennem de seneste års udvidelser, hvor virksomheden har investeret over 65 mio. kr. i to nye produktionshaller og en administrationsbygning. Med rammerne på plads er fokus nu på at få de tre afdelinger til at spille hinanden endnu bedre.
-De koncepter, som vi begynder at få succes med nu, har vi arbejdet med i flere år. Men vi var nok lidt for tidligt ude og befandt os for langt nede i fødekæden. De sidste par år har vi investeret markant i faciliteter og kompetencer og befinder os nu et sted, hvor vi kan tillade os at være selektive i forhold til, om kunder og opgaver passer ind i vores strategi, siger Kenneth Hagelskjær videre.
Lige nu er det især procesudstyr til produktion og distribution af energi, der fylder i ordrebogen. Det gælder blandt andet tanke, beholdere, pipelines og rørsystemer til energikunderne. Samtidig er EMS i fuld gang med at positionere sig i forhold til et kommende vækstmarked inden for brint. For nylig blev Danmarks første statslige udbud af grøn brint afgjort, hvilket igangsætter seks projekter med etablering af PtX-anlæg i Danmark.
-Potentialet i brintindustrien er enormt. Det er ikke et nyt marked, men ingen har prøvet at håndtere projekter i så stor skala som de PtX-anlæg, der skal bygges nu. Vi ser en oplagt mulighed for, at vores viden og erfaring fra mange år i olie- og gasindustrien kan tilføre værdi til kunderne og sikre os en rolle i kommende brintprojekter, siger Kenneth Hagelskjær.

Engineered Market Solutions (EMS) ApS er er specialiseret i design, engineering, fremstilling og servicering af trykbærende anlæg, pipelines og stålkonstruktioner med særligt fokus på energiindustrien, herunder vind, olie/gas og PtX. Virksomheden er etableret i 2009 og råder over 12.000 kvm. med produktion og administration på Lillebæltsvej i Esbjerg.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

AutomatiseringNavnenyt13. 08. 2026

Både Gartner, Transforma Insights og Omdia vurderer Wireless Logic som en af de førende leverandører af sikre, robuste og skalerbare IoT-forbindelser. Wireless Logic, en af verdens største uafhængige leverandør inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur, er blevet vurderet som en af de

SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

Branchenyt13. 08. 2026

Den danske industriproduktion steg med 6,4 procent i juni sammenlignet med måneden før. Fremgangen var bredt funderet med stigende produktion i 10 ud af 12 branchegrupper. Sådan lyder det fra SJF Bank. Særligt elektronikindustrien og transportmiddelindustrien trak op med stigninger på omkring

Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

AutomatiseringNavnenytTop10. 08. 2026

Droner, termiske kameraer og kunstig intelligens kan blive fremtidens hjælp i kampen mod egeprocessionsspinneren. Derfor skynder forskere fra Syddansk Universitet sig netop nu ud sammen med kommunale bekæmpelseshold for at indsamle den viden, der skal gøre fremtidens løsninger mulige. Om få uger er

Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

AktueltAutomatiseringMesser og møder10. 08. 2026

Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet. Automatik 2026 finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Automatik-messen bygger bro mellem teori, viden og

Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

AktueltBranchenyt10. 08. 2026

Selvom den globale usikkerhed fortsat præger stålmarkedet, begynder de stigende europæiske investeringer i forsvar at skabe øget aktivitet i dele af branchen. Hos ståldistributøren Tibnor oplever man allerede en større efterspørgsel blandt kunder med tilknytning til forsvarsindustrien. Det

DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

Maskiner og anlægNavnenyt10. 08. 2026

DOT-koncernen styrker sin position på det svenske marked med opkøbet af to pulverlakeringsfabrikker; Pulverlacken i Hillerstorp AB og Assars Industri AB. De to virksomheder bliver DOT's første pulverlakeringsvirksomheder i Sverige og skal supplere koncernens syv svenske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

  • Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

    13.08.2026

  • SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

    13.08.2026

  • Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

    10.08.2026

  • Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

    10.08.2026

  • Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

    10.08.2026

  • DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}