• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltNavnenytOffshore og marine18. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Eltronic FuelTech udvider i Hedensted og opruster i Korea

AktueltNavnenytOffshore og marine18. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

For at skabe plads til udvikling og produktion af brændstofsystemer til blandt andet fremtidens ammoniak- og metanoldrevne skibe udvider Eltronic FuelTech på hovedkontoret i Hedensted og flytter samtidig produktionen i Korea til større lokaler.

Med Laura Mærsk blev verdens første metanoldrevne containerskib for nylig en realitet. For at skabe plads til udvikling af nye brændstofsystemer opruster Eltronic FuelTech nu med en udvidelse af faciliteterne i Hedensted med en ny kontor- og kantinebygning på i alt 2.944 kvadratmeter. Den nye bygning, der opføres af Eltronic Group, er på tre etager med plads til i alt 190 medarbejdere og forventes at stå færdig i oktober 2024.
I forbindelse med udvidelsen på hovedkontoret færdiggøres også det eksisterende 10.000 kvadratmeter store udviklings- og testcenter, hvor man i dag allerede arbejder med fremtidens X-to-power teknologi.
-Der er ingen tvivl om, at metanol og ammoniak er fremtiden, når det kommer til grøn skibsfart. Med udvidelsen på hovedkontoret kommer vi til at stå endnu stærkere og bedre rustet til at understøtte efterspørgslen, som kun kommer til at stige fremadrettet, siger Louise Andreasen, administrerende direktør i Eltronic FuelTech.
Oprustning er også et nøgleord, når det kommer til den koreanske afdeling, hvor man per 1. juli 2023 flyttede den nuværende koreanske produktion til større lokaler i byen Yangsan. De nye faciliteter rummer både administration, produktion, lager og træningsfaciliteter.
-Nogle af de kerneprodukter, vi i dag producerer i Hedensted, flytter vi til Korea for at komme tættere på kunderne derude. Dermed frigiver vi mere plads til at udvikle, teste og fokusere på udviklingen af fremtidige produkter inden for metanol og ammoniak i Hedensted, fortæller Louise Andreasen.

Fremtidens teknologi klar til markedet
Tidligere på året blev der gennemført succesfulde test, hvor forbrændingen af ammoniak blev udført på en MAN B&W totakts 4T50ME-X type motor. Eltronic FuelTech har udviklet det tilhørende forsynings- og sikkerhedssystem i samarbejde med MAN Energy Solutions, DTU og det norske klassifikationsselskab DNV. Dermed er teknologien, der gør det muligt at anvende ammoniak som skibsbrændstof, klar til næste skridt i retning af kommerciel produktion.
-Det er først nu, vi har teknologien, så vi sikkert kan håndtere ammoniak som brændstof, og det er et enormt gennembrud i vores færd mod en grøn skibsfart, for ammoniak er blandt de få brugbare brændstoffer, hvis vi skal opnå zero-carbon shipping. Vi oplever allerede, at efterspørgslen er til stede i markedet, og så snart motoren sættes i produktion, er vi også klar med både forsynings- og sikkerhedssystemet, fortsætter Louise Andreasen.
MAN Energy Solutions er leder af udviklingen af ammoniakmotoren i det såkaldte AEngine-projekt, mens Eltronic FuelTech står for udviklingen af systemerne, der gør, at ammoniakken kan føres sikkert fra tank til motor. Ved brug af ammoniak stilles der større sikkerhedskrav end ved andre brændstoffer, hvilket betyder, at alt i installationsområdet dobbeltsikres, så sikkerheden på skibet aldrig kompromitteres.
-Præcis som tilslutningen til grøn metanol er steget markant på det seneste, bliver ammoniak kæmpestort i de kommende år. Med vores erfaring og ekspertise på området kan vi sørge for, at brændstoffet kommer sikkert fra tank til motor, og det kan bane vej for betydeligt mindre i CO2-udledning fra skibsfart, siger Louise Andreasen afslutningsvis.

Den færdige ammoniakmotor forventes at være klar i slutningen af 2024 eller starten af 2025, og teknologien skal også kunne implementeres på skibe i den eksisterende skibsflåde.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Nye gearhoveder med støjsvag drift

Maskiner og anlæg16. 02. 2026

Faulhaber udvider GPT-familien af gearhoveder med to højtydende modeller, der udmærker sig ved særdeles støjsvag drift. Faulhabers nye gearhoveder i GPT-serien er specifikt udviklet til applikationer, hvor støjreduktion er afgørende fx i laboratorier, optiske enheder, medicinske applikationer

Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

AutomatiseringNavnenyt16. 02. 2026

It-sikkerhedsplatformen GitGuardian, som er specialiseret inden for ikke-menneskelige identiteter (NHI'er) og beskyttelse af følsomme data, øger med en investering på 300 mio. kr. i ryggen fokus på Danmark og de øvrige nordiske lande. GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

  • Nye gearhoveder med støjsvag drift

    16.02.2026

  • Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik