• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytProcesteknologi10. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ekstreme brandtests i olie- og gasindustrien

AktueltBranchenytProcesteknologi10. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Et af Nordens mest avancerede testanlæg til passiv brandbeskyttelse ligger i Norge, nærmere bestemt Krokstadelva. Her tester og udvikler virksomheden Vipo materialer og produkter, der er designet til at modstå ekstreme forhold. Testanlægget består blandt andet af et brandkammer bygget med porebetonblokke fra Xella. Brandkammeret er en nøglekomponent i Vipos arbejde med at sikre brandsikkerheden i olie- og gasindustrien.

Krokstadelva er hjemsted for et af Nordens mest avancerede testfaciliteter til passiv brandsikring. Her tester virksomheden Vipo forskellige typer brandtests. Foto: Vipo.

At kunne brandteste produkter til olie- og gasindustrien kræver helt særlige forhold.
-Brandsikkerhed er ikke noget, man tager let på. De produkter, vi tester, skal være pålidelige under de mest krævende forhold. Derfor har vi bygget et testkammer, der afspejler de strengeste industristandarder, fortæller Rodrigo Diaz, Technology Manager for passiv brandbeskyttelse hos Vipo, der tester og udvikler materialer og produkter, der er designet til at modstå ekstreme forhold.
Pål Fredriksen, teamleder for vedligeholdelse hos Vipo, tilføjer:
-Brandsikkerhed handler om tillid. Vores kunder stoler på, at de løsninger, vi tester, virker, når det virkelig gælder. Det handler om at redde liv.

Testfaciliteter i verdensklasse
Vipo tilbyder to typer brandtest: standard jetbrand for at simulere intense jetbrande med varmeflux, og HHF-test (High Heat Flux) for endnu højere temperaturer for at opfylde de industrielle krav til ekstreme brandforhold. Jetbrande opstår, når kulbrintegas under højt tryk antændes, hvilket skaber en enorm varmeflux.
-Vi har bygget vores anlæg til at udføre tests, der ikke bare opfylder, men overgår de nødvendige krav. Vores test kan simulere varmefluxer på op til 350 kW/m², hvilket gør det muligt for os at forberede os på branchens fremtidige udfordringer, siger Diaz.
En vigtig del af brandkammeret er bygget med porebeton fra den danske virksomhed Xella. Dette materiale er specificeret i industristandarder og er valgt på grund af dets unikke egenskaber.
-Vi har brugt porebeton i mange år, både i vores egne faciliteter og i samarbejde med eksterne testinstitutter. Materialet giver os den stabilitet og varmebestandighed, der er afgørende for pålidelige testresultater. Når vi tester brandbeskyttede rør eller skræddersyede flanger, er det afgørende, at testmiljøet er nøjagtigt. Det er ikke kun for at få pålidelige resultater, men også for at sikre, at de produkter, vi tester, kan modstå de ekstreme forhold, de er designet til. Xellas porebeton hjælper os med at opretholde det præcisionsniveau, vi har brug for, forklarer Fredriksen.

En vigtig del af brændkammeret er bygget med porebeton fra virksomheden Xella. Dette materiale er specificeret i industristandarderne og er valgt på grund af dets unikke egenskaber. Vipo har brugt porebeton i mange år, både i eget anlæg og i samarbejde med eksterne testinstitutter. Materialet giver stabilitet og varmebestandighed, som er afgørende for at opnå pålidelige testresultater. Foto: Vipo.

Komplekse tests med høj præcision
At gennemføre en brandtest er en tidskrævende og kompleks proces, og det kan ofte tage flere dages forberedelse, før en test kan påbegyndes.
-Alt skal være perfekt, før vi går i gang, lige fra kalibreringen af flowmålerne til den korrekte montering af testobjektet. Når testen begynder, kan den vare fra 15 minutter til flere timer, afhængigt af kundens krav. Ved maksimal ydelse bruger testanlægget op til 1100 kg propan i timen. Det giver de ekstreme forhold, der er nødvendige for at validere produkternes brandsikkerhed, forklarer Diaz.
Xella er stolt over at blive valgt af Vipo til så krævende brandtests.
-Hos Xella er vi meget glade for at arbejde med kunder som Vipo. Sådanne ekstreme tests viser tydeligt, at vores materialer opfylder de højeste krav til brandsikkerhed, og det er en bekræftelse af den kvalitet, vi leverer, siger Fredrik Johansson, CEO hos Xella Scandinavia.

Brandsikkerhed i forandring
Energiindustriens behov for brandsikkerhed er i konstant udvikling, og i de senere år er brintbrande kommet i fokus. Brint, som spiller en nøglerolle i det grønne skifte, har endnu højere temperaturer end traditionelle kulbrintebrande.
-Vi ser allerede en stigende efterspørgsel efter løsninger, der kan modstå brintbrande. Vores evne til at tilpasse os nye krav betyder, at vi er godt rustet til at imødekomme fremtidige behov. Det er en spændende tid for os. Brandsikkerhed er ikke statisk; det er en kontinuerlig udvikling, og vi er nødt til at være proaktive for at være på forkant, slutter Diaz.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026

Fagmessen Sensor+Test 2026, der afholdes i Nürnberg fra den 9. til den 11. juni 2026, samler tusindvis af specialister og virksomheder med fokus på innovation, digitalisering og fremtidens sensor- og måleteknologier Sensor+Test 2026 har gennem en årrække positioneret sig som den internationale

DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

AktueltBranchenyt04. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

AktueltNavnenyt04. 06. 2026

HCA Airports accelererer omstillingen; droner og erhverv voksede markant i 2025. Og 2025-regnskabet viser fremgang i både omsætning og primære forretningsområder og underbygger den fynske lufthavnes strategiske ambition om at være Europas førende dronehub. Den positive udvikling for HCA Airport

Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

Branchenyt04. 06. 2026

At forberede sig, inden krisen er en realitet, er afgørende for alle former for resiliens. Inden for cybersikkerhed er det en tankegang, der længe har ligget til grund for investeringer, strategi og samtaler i bestyrelseslokalet. Mange virksomheder og organisationer angiver, at de føler sig klar til

Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

Maskiner og anlæg04. 06. 2026

Fleksibilitet, effekttæthed og pris er tre afgørende krav drevkomponenter. Disse krav var også i fokus under udviklingen af GPT-planetgearfamilien fra Faulhaber. Gearhovederne i den nye GPT-gearfamilie fra Faulhaber kan fleksibelt kombineres med forskellige motorer fra standardsortimentet,

AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

AutomatiseringEnergi og miljø04. 06. 2026

Hikvision har udviklet en ny lagdelt sikringsmodel, der kombinerer fiberoptisk detektion med intelligente kameraer. Løsningen gør det lettere og mere effektivt at sikre solcelleparker. Med de solrige måneders indtog producerer solcelleparker grøn energi til de danske hjem. I dag er der over 100

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmarks nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

    04.06.2026

  • DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

    04.06.2026

  • HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

    04.06.2026

  • Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

    04.06.2026

  • Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

    04.06.2026

  • AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

    04.06.2026

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmarks nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik