• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Efterbehandling af 3D-print skal fuldautomatiseres

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 01. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Teknologisk Institut, Scape Technologies A/S og det britiske firma AMT vil fuldautomatisere 3D-print efterbehandling i et nyt EU-støttet projekt kaldet DMS Nextgen.

Industriel 3D-print er en digital produktionsteknologi, hvor en stor del af produktionsprocessen styres online. Men efterbehandlingen af de printede komponenter foregår stadig i en række manuelle procestrin. Denne proces forsøger Teknologisk Institut, Scape Technologies og det britiske firma AMT at fuldautomatisere i et nyt EU-støttet projekt kaldet DMS Nextgen.

Produktion, håndtering og efterbehandling
Teknologisk Institut har gennem de seneste år etableret et komplet setup til industriel 3D-print produktion i både metal og plast. Denne opsætning omfatter både de digitale processer, der går forud for selve 3D-printprocessen og efterbehandlingstrinene, der afslutter de 3D-printproducerede emner. Netop efterbehandlingen af emnerne er noget, der primært kræver manuel håndtering.
-Ved 3D-printproduktion i plastpulver – den såkaldte Selective Laser Sintering-teknologi – tages emnerne ud af byggekammeret, når de er kølet ned, så det meste af pulveret kan fjernes af de 3D-printede emner. Herefter blæses emnerne rene for det resterende pulver, inden de får en overfladeforsegling, hvis der er særlige krav til hygiejne og rengøringsvenlighed af emnerne. Alle disse processer kræver manuel håndtering, fortæller Anders Bæk Hjermitslev, sektionsleder hos Teknologisk Institut.

Automatisering af processerne
Nu vil Teknologisk Institut forsøge at automatisere processerne i et nyt EU-støttet projekt kaldet DMS Nextgen.
I projektet udvikles en fuldautomatisk løsning, der kan udføre samtlige trin i efterbehandlingen af emnerne efter 3D-printproduktionen. Det vil sige afkøling, udpakning, blæsning af emnerne og til sidst forsegling af emnernes overflade. I denne løsning er det planen at bruge en transportørbås og robot(ter) til at flytte emnerne mellem de forskellige procestrin.
Projektet er gennemføres i samarbejde med den danske softwareautomatiseringsvirksomhed Scape Technologies A/S, som er specialist i robotautomatiseret materialehåndtering – kendt som bin-picking. I projektet vil Scape Technologies levere teknologi til 3D-visuel genkendelse, avancerede gribeteknologier og robotstyring til at håndtere og transportere de 3D-printede objekter mellem modulerne i løsningen.
-At automatisere efterbehandlingen af 3D-printede objekter rummer nogle meget interessante udfordringer, selv med den erfaring og teknologi, der allerede er tilgængelig. Én af de primære udfordringer er genkendelsen af et 3D-printet objekt og bestemmelsen af objektets orientering inden for et parti af objekter, der kan have forskellige designs – og hvor objektets form endnu ikke er detaljeret på grund af rester, som er efterladt af 3D-print processen, fortæller siger Carl Johan Danbjørg, Development Project Manager hos Scape Technologies.
-Kombinationen af disse elementer vil udfordre genkendelsesprocessen på andre måder, end vi normalt bliver konfronteret med. Sekundært kræver selve gribeteknologien og håndteringen af mangfoldige 3D emner inden for en enkelt batch særlige overvejelser, når sædvanlige krav til præcisionsgreb og håndteringshastighed skal holdes, fortsætter han.
Det britiske, Sheffield-baserede firma Additive Manufacturing Technologies (AMT) vil lave udstyr til efterbehandling af 3D-printede emner.
Ved afslutningen af projektet vil hele systemet blive integreret – og demoløsningen, der udvikles i projektet, vil efterfølgende blive placeret hos Teknologisk Institut.

DMS Nextgen Projektet
DMS Nextgen er et Eurostars-projekt med et samlet budget på knap 1,1 mio. euro. Eurostars er en del af Eureka-netværket, som er medfinansieret af EU gennem Horizon Europe – I Danmark er projektet finansieret af Innovationsfonden.
Projektet løber fra januar 2024 til september 2025. Projektpartnerne er Teknologisk Institut, AMT og Scape Technologies A/S.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

BranchenytNavnenyt12. 02. 2026

Nye EU-regler gør dokumentation, data og ansvarlig AI til konkurrenceparametre. Når det gælder disse faktorer, står Dansk-svenske Medicon Valley stærkere end mange europæiske klynger, hvilket giver regionens aktører en særlig konkurrencemæssig fordel. 2026 markerer et skifte for medtech i

Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

Maskiner og anlæg12. 02. 2026

Flir C8 fra Elma Instruments A/S er et nyt super-kompakt termisk lommekamera designet til at gøre inspektioner hurtigere, skarpere og mere pålidelige. Med en termisk opløsning på 320×240 pixel og Flirs unikke MSX-teknologi får man detaljerige billeder, der gør det nemt at identificere

Innovative robotter på Hannover Messe 2026

Messer og møderRobotterTop09. 02. 2026

De nyeste trends inden for de mest innovative robotteknologier vil blive repræsenteret på den kommende Hannover Messe 2026. En række spændende – og i Danmark måske lidt ukendte – robotudbydere kan opleves på messens Applikations Park i hal 26. På åres Hannover Messe 2026 vil fokus være på

Virksomheder skifter AI-gear

AktueltAutomatiseringBranchenyt09. 02. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Investeringsoptimismen er høj blandt CIO’er i 2026, når det kommer til kunstig

AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

AktueltAutomatiseringNavnenyt09. 02. 2026

Maskinfabrikken Johannes Pedersen og startuppen DeepVis har slået pjalterne sammen i et MADE-projekt for at opnå vigtige tidsbesparelser med AI og visionteknologi til kontrol af mange tusinde emner heriblandt fremstillingen af karosseridele til klassiske biler Det åbner for større ordrer og et nyt

Der er rift om ingeniørerne

Branchenyt09. 02. 2026

Manglen på højtuddannede inden for STEM giver travlhed hos headhunterne. Inden for de seneste seks måneder er næsten hvert andet privatansatte IDA-medlem blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med opfordring om at skifte job. Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

  • EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

    12.02.2026

  • Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

    12.02.2026

  • Innovative robotter på Hannover Messe 2026

    09.02.2026

  • Virksomheder skifter AI-gear

    09.02.2026

  • AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

    09.02.2026

  • Der er rift om ingeniørerne

    09.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik