• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder29. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

E-24 sætter fokus på cybersikkerhed og fremtidens teknologi

AktueltMesser og møder29. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

I næste uge åbner Odense Congress Center dørene til Elektronikmessen E-24. Med tusindvis af gæster, udstillere og oplægsholdere fra både ind- og udland er E-24 et centralt mødested for branchen – og har i år et særligt fokus på ét emne.


Cybersikkerhed bliver af stadig større betydning for det danske erhvervsliv. Efter en alarmerende stigning på 49 pct. i cyberangreb mod danske virksomheder i 2023, er behovet for bedre cybersikkerhedsløsninger mere presserende end nogensinde før.
På E-24 kan besøgende derfor blandt andet se frem til oplæg fra førende eksperter inden for digital sikkerhed, og tale konkrete løsninger og strategier med en række af messens udstillere, herunder flere virksomheder med speciale i at beskytte mod cybertrusler.
-Cybersikkerhed er en af de største udfordringer for moderne virksomheder, ikke mindst i elektronikbranchen, og vi er stolte af at kunne tilbyde en platform, hvor vores gæster kan blive bedre rustet til at tackle fremtidens digitale trusler, fortæller projektleder for Elektronikmessen E-24, Michael Helm.
Blandt udstillerne på E-24, der tilbyder sikkerhedsløsninger, er sikkerhedsfirmaet Arrow, som ser frem til at vise messens gæster, hvordan elektronisk sikkerhed i 2024 ser ud:
-E-24 er det ideelle mødested for virksomheder, der vil tage deres cybersikkerhed til næste niveau. Messen samler de skarpeste hjerner og de mest innovative løsninger under ét tag, og vi ser meget frem til at hjælpe de deltagende virksomheder med at beskytte deres mest værdifulde aktiver mod digitale trusler, siger Nikolaj Hanson, Senior Engineering Manager ved Arrow.
-Kort sagt er E-24 stedet, hvor man finder de løsninger og den viden, der er afgørende for at passe på sin forretning, fortsætter han.

Hele værdikæden repræsenteret
Ud over cybersikkerhed dækker E-24 en bred vifte af emner, der spænder fra design og udvikling til produktion og test af elektroniske komponenter.
Messen er således opdelt i to overordnede temaområder, der fokuserer på hvert sit trin i værdikæden for elektroniske komponenter og produkter: “Design/Udvikling” og “Produktion.”
I disse områder kan deltagerne opleve det nyeste inden for bæredygtig elektronikproduktion, avancerede AI-løsninger og innovative IoT-teknologier, ligesom både test- og måleudstyr er stærkt repræsenteret blandt udstillerne.
En del af E-24’s eksistensgrundlag er som udstillingsvindue for danske teknologiske fremskridt: Gennem interaktive udstillinger og præsentationer vil deltagerne kunne udforske banebrydende teknologier, som former fremtidens elektronik.
Gæster på messen kan dermed se frem til alt fra AI-drevne analyser i produktionslinjerne til nye bæredygtige løsninger – men bør også huske at sætte tid af i programmet til at deltage i de mange oplæg, der løber af stablen på scenen gennem hele messen.
-Tiden er løbet fra den traditionelle fagmesse, hvor gæster kommer, ser nogle stande og tager hjem igen. Med E-24 har vi haft fokus på både et stærkt konferenceprogram, en bred skare af stærke udstillere og gode muligheder for netværk og forretningsudvikling for alle, der arbejder med elektronik i Danmark, slutter Michael Helm.

Elektronikmessen E-24 løber af stablen den 3.-5. september 2024 i Odense Congress Center.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

Den 28. oktober inviterer Zebicon A/S til en gratis Aramis-workshop i Billund. Her kan fagfolk inden for test, produktudvikling og kvalitet opleve, hvordan optisk 3D måling kan bruges til at analysere deformation og bevægelse, mens et materiale eller en komponent bliver belastet. Aramis-ekspert

Ny direktør for Dansk Standard

Navnenyt21. 09. 2026

Torben Jansen skal stå i spidsen for Dansk Standard i en tid, hvor standarder får stadig større betydning for erhvervslivets konkurrenceevne og forbrugernes sikkerhed. Standarder spiller i dag en stadig vigtigere rolle i virksomhedernes og myndighedernes arbejde med at navigere i en verden

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

  • Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

    21.09.2026

  • Ny direktør for Dansk Standard

    21.09.2026

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}