• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møder06. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

E-22 samlede elektronikindustrien i Odense

Messer og møder06. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Efter fire års ufrivillig pause på grund af coronapandemien kunne Odense Congress Center endelig slå dørene op til elektronikmessen E-22 i den forgangne uge. Messen cementerede, at der stadig er behov for en fysisk messe, der kan samle branchen. Flere udstillere tog hjem fra Odense med både kvalificerede leads og uopfordrede jobansøgninger.

De tre dages messe bekræftede ifølge projektleder Michael Helm fra Odense Congress Center, at der stadig er behov for en elektronikmesse, der kan samle branchen.
-Verden ser naturligvis ikke ud, som den gjorde for fire år siden, og der sker rigtigt mange ting ude i verden for tiden. Men jeg synes, at E-22 bekræftede, at selvom vi måske har vænnet os til at mødes på distancen, kan intet erstatte det fysiske møde og den totaloplevelse, som en messe er, siger Michael Helm.
I 2018 delte elektronikken spotlyset med robotterne på en fælles messe, men i år havde man fra arrangørens side helt bevidst valgt at satse på en rendyrket elektronikmesse.
-Vi har skærpet vores fokus på elektronikbranchen, fordi vi netop gerne vil have fokus på kvalitet frem for kvantitet. Det skal være de rigtige personer, der dukker op, så udstillerne kan få nogle kvalificerede leads med hjem, siger Michael Helm.

Tager jobansøgninger med hjem
Også hos flere af de over 100 udstillere er der stor tilfredsheds at spore med E-22.
Søren W. Mathiasen, Vice President, Sales and Marketing, i udviklingshuset Prevas A/S, fremhæver muligheden for at komme i kontakt med en bred snitflade af personer – hvad enten det er kunder, leverandører eller potentielle nye medarbejdere.
-Som udstiller har vi som altid fået en masse ud af at være med. Vi møder eksisterende kunder, vi møder nye og potentielle kunder, vi møder samarbejdspartnere og leverandører og kan netværke på kryds og tværs, hvilket er en stor del af det. Og så er det også en anledning til at møde potentielle nye medarbejdere, og vi har endda fået direkte jobansøgninger under messen, fortæller han.

Får travlt de kommende måneder
Hos en anden udstiller, maskinleverandøren EP-TeQ, er medstifter og administrerende direktør Lars Kongsted-Jensen ligeledes tilfreds med messeudbyttet.
-Vi er godt tilfredse. Vi har mødt de kunder, vi forventede at møde, og vi har haft lejlighed til at få vist dem nogle af vores nyheder på maskinfronten. Samtidig er der også kommet nye potentielle kunder forbi, som vi ikke kendte, så vi har fået nogle gode leads med hjem. Det betyder heldigvis, at vi får travlt de kommende måneder, siger Lars Kongsted-Jensen fra EP-TeQ, der er en del af elektronikmessens succesområde, Produktion i Danmark.
Planlægningen af næste messe allerede i gang
Et af årets nye tiltag var et andet temaområde, Udvikling i Danmark, som skal understøtte det i forvejen stærke økosystem for elektronikudvikling i Danmark ved at dedikere et selvstændigt område til de danske konsulent- og udviklingshuse.
Netop vigtigheden af at tænke nyt og løbende udvikle på messekonceptet er ifølge Michael Helm noget af det, arrangøren tager med sig til planlægningen af den næste elektronikmesse i 2024.
-Nu skal vi gang med at evaluere på messen, og vi glæder os selvfølgelig til at få feedback fra både udstillere og besøgende. Det er via deres inputs, at vi kan skabe en endnu bedre messe i 2024., siger han afslutningsvis.

E-22 havde i alt 2.603 besøgende.

Skrevet i: Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

Branchenyt08. 01. 2026

På trods af økonomisk uro blev 2025 et år med både færre konkurser og færre tabte job i det tekniske erhvervsliv end tidligere. På fem år er antallet af konkurser i det tekniske erhvervsliv faldet markant. Det betyder færre tabte job og vidner om et erhvervsliv, der har formået at tilpasse sig

Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

Maskiner og anlæg08. 01. 2026

Den danske virksomhed Nordic Powergroup står bag en nyudviklet vakuum-komprimator, der reducerer støv, komprimerer asbestaffald og lever op til de nye krav for sikker asbesthåndtering. Nordic Powergroup, der leverer industriløsninger herunder højtryksspuling, sandblæsning og tørstofsugninger,

Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

BranchenytInnovationNavnenytTop05. 01. 2026

Danske virksomheder har i 2024 slået rekord og vundet kontrakter hos CERN for 110 millioner kroner. Det er første gang, at gang at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmarks bidrag til CERN på papiret berettiger til. For første gang har danske

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltNavnenyt05. 01. 2026

Henrik Sørensen, der i 2022 solgte en stor del af sine aktier i pumpevirksomheden Desmi, har netop overtaget godt 25 procent af den nordjyske satellitproducent Space Inventor A/S. Kapitaltilførslen og Henrik Sørensens mangeårige erfaring med lønsom vækst, globalisering og salg til globale

Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

AktueltBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marineRobotter05. 01. 2026

Skibsbygning har længe været en tradition i Danmark, og i dag er både teknologien og mulighederne der for at bringe det tilbage. En ny, stor millionbevilling til skibsbygningsteknologi skal sætte ekstra skub i tingene hos SDU Center for Large Structure Production i Odense. SDU Center for Large

Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

BranchenytInnovationNavnenyt05. 01. 2026

Københavns Universitet skal stå i spidsen for den første danske månemission. Missionen skal kortlægge Månens overflade i hidtil uset detaljegrad, som skal gøre det sikkert at lande og etablere baser på Månen i fremtiden. Månen er dækket af fint støv, grus, store klippestykker og kratere, der er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

  • Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

    08.01.2026

  • Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

    08.01.2026

  • Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

    05.01.2026

  • Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

    05.01.2026

  • Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

    05.01.2026

  • Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik