• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatisering21. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Drone skal måle kommunikationen mellem fx fly og skibe

AktueltAutomatisering21. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

AAU-forskere modtager 30 millioner kr. til projekt om fremtidens antenne-måleudstyr. Projektet vil udvikle en drone, der kan måle kommunikationen fra og til store ”konstruktioner” såsom fly og skibe. Det vil revolutionere branchen og give både større sikkerhed og store økonomiske og grønne besparelser.

Illustration: freepik.com.

Drone-projektet skal løbe over de kommende fire år og vil kunne gøre en stor forskel for virksomheder i Danmark og ikke mindst globalt. Det er Innovationsfonden, der har bevilget 30 mio. kr. til projektet.
-Nu har jeg været med i snart en menneskealder, og det, at vi nu endelig arbejder på at lave et dansk produceret antenne-målesystem som kan bruges af store virksomheder i hele verden og som ikke kommer til at koste 100 millioner kroner. Det synes jeg er helt fantastisk, fortæller Gert Frølund Pedersen, som er leder af de forskere fra Aalborg Universitet, der er med i projektet.
Formålet med projektet er at producere et målesystem, der kan måle den kommunikation, der bliver sendt ud fra blandt andet fly og skibe. De såkaldte elektromagnetiske signaler.
Det gør man af flere grunde. Dels for at sørge for, at den energi, man bruger på at kommunikere via signalerne, bliver brugt så hensigtsmæssigt som muligt. Dels fordi signalerne kan forstyrre andres kommunikation, hvis de ikke fungerer optimalt. Og endelig for at sikre, at kommunikationen ikke bliver opfanget af andre end dem, den var tiltænkt.
Målingen kommer til at foregå ved hjælp af droner, som nemt vil kunne tilgå flyet eller skibet og undersøge signalerne fra luften.
Indtil nu har det været meget besværligt og omkostningstungt at tjekke kommunikationen. Det har skulle foregå på særlige anlæg og mens flyet holdt stille.


Men med det nye projekt vil dronen altså kunne foretage tjekket når som helst og hvor som helst. Det vil ikke bare give store besparelser økonomisk men også i forhold til CO2-udledning.
Udover Aalborg Universitet er Innovationsfonden, SDU og virksomheden Quadsat med i projektet.
Og planen er, at man allerede om 18 måneder vil have en første version færdig, som man kan teste ved Aalborgs store antennefacilitet.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

Branchenyt14. 09. 2026

En ny analyse fra Dansk Metal viser, at industrivirksomhederne herhjemme har klaret sig overraskende godt de sidste fem år - på trods af inflationskrise og toldkrig. Industrivirksomhederne i Danmark er på tværs af virksomhedsstørrelse blevet betydeligt mere robuste over de sidste fem år. Det

JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

Maskiner og anlægNavnenyt14. 09. 2026

JMA lancerer Aptean Equipment Dealer Management System (DMS); en ny brancheløsning, der kombinerer lokal brancheindsigt med Apteans globale styrke. Aptean Equipment DMS er udviklet i tæt samarbejde mellem JMA og virksomhedens Aptean-kollegaer i Europa og Nordamerika. Løsningen samler

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

  • Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

    14.09.2026

  • JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

    14.09.2026

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}