• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt11. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

DMI udvikler AI-vejrmodel på supercomputeren Gefion

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt11. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

DMI er blandt de første i verden, der udvikler og træner en regional vejrmodel med kunstig intelligens. Projektet er udvalgt som pilotforsøg på den nye danske AI-supercomputer – Gefion.

DMI har fået mulighed for at træne en vejrmodel baseret på kunstig intelligens på den nye AI-computer Gefion og dermed foretage et kvantespring inden for vejr og varsling. Illustration: Istock.

DMI er udvalgt til at være én ud af de seks første, der kører pilotforsøg på den nye supercomputer Gefion. Projektet skal levere en dansk AI-vejrmodel, der på nogle områder vil kunne matche DMI’s almindelige vejrmodeller, der i dag kører på DMI’s egen supercomputer på Island. Selvom AI-modellen ikke vil kunne forudsige lige så mange parametre, forventes den at være meget hurtigere.
-Brug af en AI-vejrmodel vil kunne give beredskaber nogle ekstra timer at reagere på, når vi varsler farligt vejr, for vi vil spare tid på produktion af vejrprognoser – fra timer til blot minutter. Der er mange andre fordele, men menneskeliv og sikkerhed er altid vores vigtigste fokus, siger Marianne Thyrring, direktør i DMI.
-Vi var meget imponerede over kvaliteten af DMI’s ansøgning og deres ambitiøse vision om at udnytte avanceret modellering til at drive vejrforskning, der blandt andet kan hjælpe den grønne omstilling på vej, siger Nadia Carlsten, CEO for Danish Centre for AI Innovation, DCAI, som ejer og står for driften af Gefion.
Den nye AI-supercomputer er et samarbejde mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond, der står bag finansieringen af DCAI.
-Med terabytes af historiske vejrdata har DMI en uovertruffen oversigt over fortidens vejr. Ved at træne deres avancerede vejrmodel på Gefion har vi potentialet til at reducere leveringstiden for prognoser fra timer til minutter og forbedre forudsigelsesnøjagtigheden betydeligt til gavn for mange brancher, der er afhængige af vejrprognoser, siger hun videre.

Time for time beskrivelser af det danske vejr gennem 33 år
Traditionelle vejrmodeller bygger på ligninger, der beskriver atmosfærens fysik. En AI-vejrmodel adskiller sig ved at være datadrevet. Den kigger på “billeder” af fortiden og lærer af det ved at finde mønstre, jo flere des bedre.
AI-modellen skal trænes med data, der viser, hvordan vejret har været tilbage i tid. Her har Danmark et unikt datagrundlag i fx DANRA-projektet, der time for time beskriver dansk vejr gennem 33 år. Men 33 år i detaljer er også en stor bid at sluge, og der kommer Gefion-maskinen til sin ret.
-I DMI er vi netop begyndt at bruge vores egen nye supercomputer, der drives i samarbejde med fire andre lande. Den adskiller sig dog fra Gefion-supercomputeren ved at være en meget stor regnemaskine baseret på processorer (CPU), som ikke er egnet til machine learning. Gefion bruger GPU’er – samme slags grafik-processorer man finder i en spilcomputer, blot i kingsize. DMI har selv infrastruktur med GPU’er, men det ville tage et par måneder at gennemføre én træning. På Gefion kan vi nøjes med få timer, siger Kasper Hintz, seniorforsker i DMI’s enhed for vejrmodeller.
Når AI-modellen er trænet gennem en lang række sessioner, vil DMI kunne drive den uden brug af supercomputer, for selve afviklingen trækker ikke så hårdt på maskinkraften. Faktisk vil AI-modellen kunne afvikles på få minutter.

DMI’s delegation til lanceringen, hvor direktør Marianne Thyrring præsenterede DMI’s projekt.

Hjemmebanefordel
Der findes allerede i dag globale AI-vejrmodeller fra multinationale spillere som Google, Microsoft, NVIDIA og Amazon. Også det Europæiske Center for Vejrprognoser (ECMWF) arbejder med AI på globale prognoser.
Regionale AI-vejrmodeller findes dog slet ikke.
En regional AI-vejrmodel adskiller sig fra globale AI-modeller ved at have en meget finere opløsning. En høj opløsning – detaljerne minder om pixelkvaliteten på en tv-skærm – er afgørende for at kunne forudsige kraftig nedbør, skyer og vinde præcist og detaljeret. Globale vejrmodeller har ikke den samme detaljegrad og er derfor mindre værd i for eksempel varslingssituationer, eller hvis man vil vide præcist, hvor det kommer til at regne på cykelturen.
I et brugerperspektiv vil en dansk AI-vejrmodel med lyn-produktionstid kunne give beredskaberne hidtil uset reaktionstid til at håndtere farligt vejr. Men der kan også være noget at hente, når det kommer til den grønne omstilling.
En AI-model vil kunne bidrage til for eksempel balancering af elnettet ved at være bedre til at forudsige, hvornår skyer driver over en stor solenergipark og omvendt, hvornår der er så meget vind og sol, at man ikke behøver at fyre op i kraftværkerne. Det arbejder DMI på i samarbejde med energibranchen i Weather2X-projektet.
-I DMI forsøger vi altid at gå forrest, når det kommer til brugen af nye teknologiske værktøjer og virkemidler. Jeg håber, at en AI-vejmodel kan bidrage til Danmarks position som et foregangsland inden for anvendelse af nye teknologier i grøn omstilling, der er afhængige af vores viden om vejr, siger Marianne Thyrring, direktør for DMI.

• Den nye AI-supercomputer er et samarbejde mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond, der har dannet virksomheden Danish Centre for AI Innovation, DCAI, som ejer og står for driften af Gefion, der er baseret på NVIDIA-teknologi.
• Lanceringen fandt sted i København den 23. oktober, hvor kong Frederik, Jensen Huang, CEO for NVIDIA, og Nadia Carlsten, CEO for Danish Centre for AI Innovation, DCAI, symbolsk tændte for computeren.
• Gefion er en stor NVIDIA DGX SuperPOD-supercomputer designet til AI, drevet af 1528 NVIDIA H100 Tensor Core GPU’er og sammenkoblet med NVIDIA Quantum-2 InfiniBand-netværk.
• Det er Danmarks første GPU-accelererede supercomputer.
• GPU’er, der også bruges i spil- og grafikorienteret arbejde, er i en eksplosiv vækst, der drives af deep learning og generative AI-modeller.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

EMO Hannover 2025 – verdens førende messe for produktionsteknologi

Maskiner og anlægMesser og møderTop18. 09. 2025

Siden 1975 har EMO været verdens førende messe inden for metalbearbejdning - og messen fejrer således 50-års jubilæum i år. I 2023 blev messen relanceret som verdens førende messe inden for innovativ produktionsteknologi - og rækker langt udover grænserne for den klassiske

SMV’ere skal tage cybersikkerhed alvorligt

AktueltBranchenyt18. 09. 2025

Nye tal viser, at SMV'er mangler beredskabsplaner, der dækker cybersikkerhed og eksterne forpligtelser, samtidig med at de vil opleve skærpede krav fra store samarbejdspartnere. Cybersikkerhed er ikke længere et tilvalg, men et konkurrenceparameter. Det mener Erhvervshus Midtjylland. Små og

Omfattende automationsprojekt – skalerbart og robotstyret lager

AktueltAutomatiseringNavnenyt18. 09. 2025

Automatisering og vækst går hånd i hånd hos STL, som netop har færdiggjort et omfattende automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen med detailkæden gør STL allerede nu gør klar til næste store milepæl: et nyt automatiseret lager i Aarhus, som skal stå

Termisk smartsensor-kamera

AutomatiseringMesser og møder18. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Elma Instruments A/S det kompakte termiske smartsensor-kamera FLIR A40, som er ideelt for brugere, der har brug for indbyggede analyser og alarmfunktioner i forbindelse med tilstandsovervågning og tidlig branddetektion. Det er en fleksibel og konfigurerbar løsning, der

Godt nyt for den grønne omstilling – flere vil læse til energi-ingeniør

BranchenytNavnenyt18. 09. 2025

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk energiteknologi på AU Herning er i voldsom vækst. På to år er antallet af førsteprioritetsansøgere vokset med mere end 200 procent. Flere vil være med til at forme fremtidens grønne energisystem. Det mærkes tydeligt på Aarhus Universitets 3,5-årige

Grundfos hædrer Phoenix Contact med Sustainability Direct Award

Navnenyt18. 09. 2025

Phoenix Contact har modtaget prisen Sustainability Direct Award fra Grundfos. Prisen anerkender Phoenix Contacts engagement i bæredygtighed som en integreret del af virksomhedens forretningsmodel og innovationsaktiviteter. Med denne årlige pris hædrer Grundfos partnerskaber baseret på gensidig

90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

NavnenytTop15. 09. 2025

Granzow A/S markerer i år sit 90-års jubilæum som leverandør af tekniske løsninger og komponenter inden for trykluft-, vakuum- og pneumatik til den danske industri. Siden grundlæggelsen i 1935 har virksomheden kombineret kvalitet, driftssikkerhed og høj faglighed med et stadigt større fokus på

Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

AktueltInnovationNavnenyt15. 09. 2025

Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner. Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterede mandag den 8. september en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi. På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for

Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Beckhoff Automation ApS en række stærke automationsløsninger, herunder PLC++, der rammer markedet i 2026. Åbne standarder, central styring og integration mellem automation og it er fundamentet i Beckhoffs udviklingsfilosofi. Det gælder også for den nye PLC, der anvender

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EMO Hannover 2025 – verdens førende messe for produktionsteknologi

    18.09.2025

  • SMV’ere skal tage cybersikkerhed alvorligt

    18.09.2025

  • Omfattende automationsprojekt – skalerbart og robotstyret lager

    18.09.2025

  • Termisk smartsensor-kamera

    18.09.2025

  • Godt nyt for den grønne omstilling – flere vil læse til energi-ingeniør

    18.09.2025

  • Grundfos hædrer Phoenix Contact med Sustainability Direct Award

    18.09.2025

  • 90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

    15.09.2025

  • Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

    15.09.2025

  • Inspirerende talks på Technomania

    15.09.2025

  • Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

    15.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik