• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter11. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

DIRA Teknologiprisen 2022 gik til Farmdroid

AktueltRobotter11. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

I sidste uge blev DIRA Teknologiprisen 2022 overrakt i forbindelse med Robotbrag og DIRA Business 2022. Prisen gik i år til Farmdroid for deres FD20-teknologi.

FD20 er en autonom robot, der på bæredygtig vis er med til at industrialisere landbruget. Teknologisk er robotten kendetegnet ved, at den kender placeringen af de enkelte frø med millimeter-præcision, hvilket forenkler de efterfølgende processer som eksempelvis lugning.
Juryen bestod i år af Bjørn Godske, journalist ved Ingeniøren, Lasse Kieffer, investor og entreprenør, John Christiansen, head of R&D automation, Lego og Jens Johansen, erhvervs- og porteføljekundechef i Vækstfonden.
Begrundelsen fra juryen for, at det var Farmdroid, der skulle modtage prisen lyder:
-Teknologien taler direkte ind i noget, som er en del af danskernes DNA. Landbruget fylder stadig meget i Danmark, og den her robot kan være med til at sikre det i fremtiden. Det er også fantastisk, at teknologien bidrager til, at man kan dyrke og holde en mark ren uden brug af hænder og sprøjtegift.

-Farmdroids FD20 er en meget interessant teknologi. Den er spækket med bæredygtige teknologier fra Industri 4.0-skuffen, den er stort set selvforsynende med solenergi, den anvender ikke sprøjtemidler, og så kan den konfigureres og opsættes med en app. Det er en teknologi, som kan imødekomme landbrugets udfordring med manglende arbejdskraft og vigende produktivitetsstigning. Og så har Farmdroid med teknologien virkelig ramt et stort behov i markedet. Det er en teknologi for plantebaseret, bæredygtige fødevarer, lyder det fra juryen.
Med uddelingen af DIRA Teknologiprisen er håbet at skabe opmærksomhed om nye teknologiske muligheder og ikke mindst inspirere robot- og automationsbranchen til udvikling af nye, innovative produkter.

De to andre nominerede
Udover Farmdroid var der yderligere to nominerede til prisen: Cobod for sin 3D-printer BOD2, og OnRobot for sin OnRobot Palleteringsløsning.
Teknologierne i år taler ind i en værdiskabelse. Det er teknologier, der både kan gavne virksomhederne og brancherne, og så er de alle tre med til at forbedre arbejdsmiljøet, lød det fra juryen om de tre nominerede.
De nominerede pitchede deres produkter til juryen til DIRA Business 2022 og igen foran deltagerne til DIRA Business festmiddag, hvor vinderen blev afsløret.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

Energi og miljøInnovationNavnenytTop03. 08. 2026

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO2-tunge materialer. Den danske virksomhed Visibuilt har hentet 25 mio. kr. i

Robot skal hjælpe børn med autisme

AktueltRobotter03. 08. 2026

I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken været med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen. Hvordan skal en robot opføre sig, hvis den skal støtte børn med autisme i hverdagen?Det spørgsmål er omdrejningspunktet i et

Nyt tværgående center for biosolutions

AktueltInnovationNavnenyt03. 08. 2026

Et nyt center på DTU skal gøre det lettere for virksomheder, myndigheder og samarbejdspartnere at omsætte bioteknologisk forskning til bæredygtige løsninger i industriel skala. Biosolutions har potentialet til at blive en nøgle til Europas grønne omstilling, konkurrenceevne og uafhængighed af

3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

NavnenytRobotter03. 08. 2026

Med et kommercielt gennembrud inden for pharmaindustrien har robotvirksomheden Blue Ocean Robotics realiseret toplinjevækst og kurs mod sorte tal på bundlinjen. 3C Groups er i proces med at overtage de udestående aktier og vil derefter eje hele virksomheden. Med et skarpt salgsfokus, en ny

USA elsker nordjysk pallestabler

AutomatiseringNavnenyt03. 08. 2026

Trods toldmur flyver den danskudviklede pallestabler Palomat af hylderne i USA. -USA elsker vores produkt. Vi har vækstet 25 procent alene i år. Så lige nu kører der over 500 Palomater i den amerikanske industri. Der findes simpelthen ikke et lokalt produkt, som til samme pris og med samme

DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

Branchenyt03. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og bl.a. derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en videregående

Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

Maskiner og anlæg03. 08. 2026

Induflex A/S øger nu markant produktionskapaciteten med investeringen i to nye 5-aksede CNC-fræsere. Investeringen er en del af en løbende udvikling af produktionen, hvor fokus er på at optimere arbejdsgange og sikre høj kvalitet i fremstillingen af plastkomponenter. Induflex A/S er en

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

    03.08.2026

  • Robot skal hjælpe børn med autisme

    03.08.2026

  • Nyt tværgående center for biosolutions

    03.08.2026

  • 3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

    03.08.2026

  • USA elsker nordjysk pallestabler

    03.08.2026

  • DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    03.08.2026

  • Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

    03.08.2026

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}