• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Digitale tvillinger skal simulere nedbrud i forsyningskæderne ved uforudsete hændelser

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Force majeure, ufred, blokerede handelsruter, pandemier. Uforudsete nedbrud i den globale forsyningskæde som følge af pludselige hændelser gør fremstillingsindustrien sårbar. Det skal et nyt internationalt forskningsprojekt nu forsøge at tackle.

Foto: freepik.com.

I seks lange dage i marts 2021 lå det 400 meter lange containerskib Evergreen på tværs i Suezkanalen med stævnen boret ind i kanalens sandbred. Den næsten ugelange ufrivillige blokade af en af verdens vigtigste handelsruter kostede verdenshandlen dyrt.
Hændelsen, der kom ovenpå corona-epidemien og under et år før krigen i Ukraine, der begge skabte forsyningsproblemer for europæiske fremstillingsindustrier. Og den fremhæver globale forsyningskæders skrøbelighed over for det, der umiddelbart blot var force majeure, og forsinkelser kostede virksomheder dyrt over hele kloden.
At tackle sådanne udfordringer for virksomheder er det primære fokus for det paneuropæiske forskningsprojekt ACCURATE, der nu samler forskere, små og mellemstore og globale virksomheder samt NGO’er om at gøre industrier mere modstandsdygtige over for uforudsete, pludselige forstyrrelser. Projektet er støttet af EU’s rammeprogram for forskning og innovation, Horizon Europe, med 45 millioner kroner (seks millioner euro).

Uforudsete hændelser er et kæmpe problem for fremstillingsindustrien
-Uforudsete hændelser som strømafbrydelser, jordskælv, geopolitiske spændinger, krige og skibe på tværs er et kæmpe problem for fremstillingsindustrien i dag, som er afhængige af fri, uafbrudt handel for at holde tandhjulene kørende, siger lektor Devarajan Ramanujan fra Aarhus Universitets Institut for Mekanik og Produktion, der leder den danske del af projektet.
-Formålet med vores projekt er at simulere virkningen af både naturlige og menneskeskabte forstyrrelser – på hele produktions-økosystemer – i realtid, så virksomheder kan blive mere robuste og få den kritiske støtte, de har brug for i vanskelige situationer for at tilpasse processer og genoprette handelsnetværk og industrielle systemer. Disse aspekter er kritiske for europæiske produktionsvirksomheder, så de kan være på forkant med, hvordan de kommer videre så hurtigt som muligt, og opbygge modstandsdygtige forsyningskæder og samtidig blive mere bæredygtige og cirkulære, fortsætter han.
For at realisere ambitionerne skal projektet skabe såkaldte multi-level digitale tvillinger for at danne en fuldstændig simulering af industrielle værdikæder fra den enkelte maskine på gulvet i en fabrik til hele forsyningskæder.
-Disse digitale tvillinger vil give forskerne indsigt i konsekvenserne af en enkelt disruptiv hændelse i en enkelt fabrik for hele værdikæden. Simuleringerne vil blive kombineret til avancerede beslutningsstøtteværktøjer, som kan tages i brug af produktionsvirksomheder og deres forsyningsnetværk for at blive mere robuste, lyder det fra adjunkt Rami Mansour, Institut for Mekanik og Produktion.

Der vil altid komme forstyrrelser
Lektor Jalil Boudjadar fra Aarhus Universitets Center for Digitale Tvillinger, som er ledet af Institut for Elektro- og Computerteknologi, forklarer:
-Der vil altid komme forstyrrelser. Måske en brand i en fabrik et sted. Måske en strømafbrydelse. Måske noget helt lokalt eller mere regionalt som et jordskælv. Ved hjælp af en komplet simulering af systemet kan vi forstå og planlægge disse forstyrrelser på forhånd, så påvirkningen af dem vil være minimal. Vi vil være i stand til at simulere og analysere hændelser samt indbygge modstandskraft i alt fra produktionslinjer til individuelle fremstillingsprocesser. Ydermere vil ACCURATE muliggøre hurtig tilpasning af logistik og produktionsplanlægning for at afbøde virkningen af sådanne varierende eksterne forhold med det formål at opretholde høj bæredygtighed, cirkularitet og effektiv ressourceudnyttelse.
-Når den uforudsete hændelse sker, kan vores digitale tvillinger-platform hjælpe med til at vurdere indvirkning, samt hvilke muligheder der er for at afbøde påvirkningen og analysere disse muligheder for bedste at finde ud af, hvad omkostningerne er både for produktion, bæredygtighed, miljø, bundlinje og en række andre præstationsindikatorer. På den måde kan vi skabe smarte, indbyrdes forbundne produktionsnetværk, fortsætter han.

Projektet, ACCURATE (Achieving Resilience Through Manufacturing as-a-service, Digital Twins, and Ecosystems), startede i december 2023 og løber i tre år. Projektet er et samarbejde mellem virksomhederne Airbus, Continental, Software Imagination & Vision, Enginsoft, Tronico og DeltaDao, NGO’en Institute of Entrepreneurship Development samt forskningsinstitutionerne Institut Mines-Télécom, Fraunhofer Institute for Industrial Engineering, HWR Berlin og Aarhus Universitet.
På Aarhus Universitet involverer ACCURATE-projektet lektor Devarajan Ramanujan og adjunkt Rami Mansour fra Institut for Mekanik og Produktion og lektor Jalil Boudjadar fra Institut for Elektro- og Computerteknologi.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

Branchenyt13. 11. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plast i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plast ophobet per person, og at kun omkring fem pct. bliver genanvendt her i regionen. De

BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

Maskiner og anlægNavnenyt13. 11. 2025

BIRN Group har udpeget Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør for den internationale støberikoncern med hovedsæde i Holstebro. Støberikoncernen BIRN Group har valgt Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør med ansvar for den fortsatte udvikling af koncernen på tværs af Danmark,

Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt10. 11. 2025

Produktionsindustrien står midt i et afgørende skifte. En ny global undersøgelse fra IFS viser, at produktionsvirksomheder i stigende grad ser service som en central vækstmotor. Samtidig spiller industriel AI og bæredygtighed en stadig større rolle for konkurrencekraften. IFS har netop

En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenytRobotterTop10. 11. 2025

Rittals fabrik i Haiger er alt andet end en almindelig fabrik – og virksomheden har nu har modtaget en af de mest prestigefyldte priser – Årets Fabrik. Prisen er de seneste 30 år blevet uddelt til verdens bedste fabrikker. Topplacering på tværs af en række benchmark sikrede Rittal førstepladsen

Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

AktueltBranchenyt10. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

Robotter10. 11. 2025

I samarbejde med det franske selskab, Orano, der er specialiseret i håndtering af radioaktive materialer, tester Capgemini nu verdens første humaniod AI-robot målrettet de særlige forhold i atomindustrien. Med afsæt i den hastige udvikling af AI har Capgemini netop indsat robotten Hoxo i et

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

  • Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

    13.11.2025

  • BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

    13.11.2025

  • Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

    10.11.2025

  • En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

    10.11.2025

  • Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

    10.11.2025

  • AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik