• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderTop03. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Den nordiske overfladebehandlingsindustri mødes atter i København til Scandinavian Coating

Messer og møderTop03. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I næste uge – nærmere bestemt den 12.og 13. marts 2025 – slår Forum i København dørene op for Scandinavian Coating, der har etableret sig som mødestedet for den nordiske overfladebehandlingsindustri. Messen afholdes for syvende gang. Udstillerne står klar til at præsentere de seneste nyheder og løsninger. Udstillingsdelen suppleres med et internationalt konferenceprogram samt en værdsat brancheaften

Illustration: freepik.com.

Den 12. og 13. marts danner Forum i København rammen om afholdelsen af Scandinavian Coating 2025. Messen har cementeret sin position som Nordens førende mødested for overfladebehandlingsindustrien.
Udstillerlisten tæller 54 virksomheder, der står klar til at præsentere markedets seneste produktnyheder og alle former for udstyr og services til overfladebehandling af træ, plast og metal. Desuden er der fokus på vidensdeling og nærvær.
Scandinavian Coating henvender sig til designere, overfladebehandlere, teknikere og indkøbere.
-Interessen for booking af standpladser til messen har i år været rekordstor, fortæller Marie Hemdal, der er salgschef for Scandinavian Coating.
-Det kan bestemt mærkes, at messen er efterspurgt, og at den nordiske industri ønsker et mødested, siger hun videre.
Blandt de deltagende virksomheder, der investerer stort i arrangementet, er blandt andet førende malingsproducenter som Akzo Nobel, Teknos, Tikkurila PPG, Jotun og flere.
-Vi er meget glade for, at malingsproducenterne har valgt at investere i messen i 2025, tilføjer Björn Delin, projektleder for Scandinavian Coating og tilføjer:
-Flere af dem vil foretage større investeringer end i 2023, hvilket er et godt tegn på, at udstillingen er vigtig for branchen.
Der er også masser af nye udstillere til dette års udgave af Scandinavian Coating, mange af disse internationale virksomheder ser en mulighed for at møde den nordiske industri samlet på ét sted.
Ud over udstillingen tilbyder Scandinavian Coating et todages konferenceprogram med lærerige og interessante seminarer, der afspejler den seneste udvikling i branchen. For at styrke farveleverandørernes deltagelse yderligere vil den første konferencedag i høj grad handle om produktudvikling hos de forskellige malerfirmaer – alt fra spektakulære påføringer til maling med særlige funktioner.

Et mere internationalt fokus
Arrangementet er gennem årene blevet mere internationalt med deltagere fra 15 lande og udstillere fra lande som Tyskland, Italien og Tyrkiet.
Denne øgede internationale status gør også, at flere virksomheder uden for Norden har booket stande. I år er der udstillere fra blandt andet Italien, Tyskland, Frankrig og Polen. Arrangørerne forventer også besøgende fra de fleste europæiske lande.
Arrangørerne arbejder på at gøre Scandinavian Coating 2025 til et endnu bedre messe- og mødested. Særligt fokus vil være på at udvikle konferencen og gøre den endnu mere international. Ambitionen er at tiltrække flere førende personer i den internationale overfladebehandlingsindustri som foredragsholdere og gøre konferencen til et internationalt førende mødested.
-At Scandinavian Coating nu er et internationalt mødested vil også præge konferenceprogrammet, fortsætter Marie Hemdal.
-Vi ser frem til flere interessante internationale foredragsholdere med fokus på blandt andet automatisering og digitalisering.
Netværk i branchen er også en stor del af arrangementet. Den første aften afholdes traditionen tro den populære branchefest, den nordiske overfladebehandlingsindustris egen Get Together.
Der vil også være et særligt arbejde med at udvide sortimentet på selve messen, så Scandinavian Coating 2025 afspejler hele overfladebehandlingsbranchen på en mere omfattende måde end tidligere.

Scandinavian Coating 2023. (Foto: Helle Friemann Nielsen).

Scandinavian Coating afholdes i Forum den 12.-13. marts 2025.
Messen arrangeres af Nice Events Scandinavia AB sammen med de nordiske brancheforeninger inden for overfladebehandling. Samarbejdet mellem de nordiske brancheforeninger sikrer, at Scandinavian Coating tiltrækker det rette publikum inden for hele den nordiske overfladebehandlingsindustri.
Derudover er Dansk Industri igen i år samarbejdspartner. Det betyder, at messen kommer bredere ud og nu markedsføres overfor DI’s 19.000 medlemmer, hvilket utvivlsomt giver messen et stort løft.

Udstillerliste 2025
AABO-IDEAL Group
Admix Europe
Akzo Nobel
CALDAN Conveyor
Candor Sweden
Chemetall – BASF
City Group Ytbehandling
Clemco
CMA Robotics
D3 System
Dansk Industri
Dansk Overfladeindustri
Elektro Physik
Elmacron
Eratec
Ervin
GTV BLAST
Henkel
Hjort Conveyor
Ipcm
IPS IBOFlow
Jern og Maskinindustrien
Jotun Danmark
Kansai Helios Denmark
KIESS
Lackdepån
Lakteknik – Nordson
Media Square
Meldgaard
Metal Supply
Mirodur
Moldow
Mouritsen
NIKO Helm Hellas
Nor-Maali Group
Paint Expo
Pers Group
Plasmatreat Nordic
Prima-vent
Provexa Surface Technology
Pulverit
Sames Kremlin
Schlötter Galvanoteknik
Strenometer
Syntema i Arbrå
TechMedia
Teknos
Tikkurila – PPG
Tradium
Ventherm
Verkstadstidningen
Wagner Spraytech Scandinavia
Ytteknik QP3
Ytforum

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 06. 2025

Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er nu fundet. De har det til fælles, at de fastholder eller hjemtager produktion til Danmark gennem intelligent brug af robotteknologi og automation. Ifølge juryen demonstrerer de tre virksomheder markante produktivitetsstigninger og sætter

DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

AktueltAutomatiseringMesser og møder16. 06. 2025

Der skal dystes i avanceret 3D-print-teknologi, når hi-messen til efteråret danner ramme om DM i 3D-print for erhvervsskoleelever. Mesterskabet er en del af messens 3D TECH-område, der blandt andet også rummer Dansk AM Hub, som andetsteds på messen som noget nyt forestår AM Summit. Den

Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

AktueltNavnenytRobotter16. 06. 2025

Fra redningsoperationer til miljøovervågning - seks danske virksomheder har modtaget støtte i første runde af nyt APUS-program. Der er gode nyheder til seks danske små og mellemstore virksomheder, som udvikler ubemandede systemer.Med APUS-programmet ønsker Odense Robotics og CenSec at hjælpe

Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

Energi og miljøNavnenyt16. 06. 2025

Volvo Cars har underskrevet en ny aftale med det svenske stålfirma SSAB om levering af højkvalitets genbrugsstål fra 2025. Volvo Cars er den første bilproducent, der underskriver en leveringsaftale om genanvendt stål til serieproduktion. Aftalen er en udvidelse af et i forvejen langvarigt

100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025

Danmark får sin første 100 procent bemandingsfri håndværkerbutik. Det sker, når Lemvigh-Müller lancerer et mobilt bemandingsfrit butikskoncept baseret på kunstig intelligens og sensorer, som kommer til at spare tid på landets største byggepladser. Med en kombination af kunstig intelligens,

Roima Intelligence køber TilliT for at styrke global ekspansion og intelligent produktion

AutomatiseringNavnenyt16. 06. 2025

Roima Intelligence, en førende nordisk virksomhed inden for industrielt software, har opkøbt TilliT, en australsk pioner inden for digital produktionsudførelse, som led i sin fortsatte internationale ekspansionsstrategi. Opkøbet styrker Roimas portefølje af softwareløsninger og forbedrer

Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

BranchenytTop12. 06. 2025

Eksportbarometeret er på det laveste niveau siden energikrisen i 2022. Toldsatser og usikkerhed om den globale samhandel fylder for eksportørerne. Optimismen blandt de danske eksportører ligger på et meget lille sted, når man ser resultaterne af den nyeste Eksportbarometer-undersøgelse

HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

AktueltMesser og møder12. 06. 2025

Interessen for at udstille på årets HI-messe er stor, og der er rift om pladserne i alle messens vidt forskellige haller. HI-messen, der nyder godt af opbakning fra såvel nye som velkendte udstillere, finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober 2025. Standene på HI Tech &

Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

AktueltVand og spildevand12. 06. 2025

Gennem spildevandsanalyse har Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet på vegne af Sundhedsstyrelsen målt danskernes forbrug af bl.a. opioider, alkohol og kokain. Flere resultater overrasker forskerne bag undersøgelsen, som er et initiativ under regeringsudspillet Ungdom uden

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025

Nyt nationalt kompetencecenter for genfremstilling skal hjælpe danske virksomheder med at forvandle udtjente produkter til nye forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om centret, der skal lukke et hul i dansk indsats for genfremstilling. Der skal

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2025 er fundet

    16.06.2025

  • DM i 3D-print og AM Summit 2025 afholdes på hi-messen

    16.06.2025

  • Støtte til danske drone- og robotvirksomheder

    16.06.2025

  • Ny aftale gør genanvendt stål til en fast del af fremtidens Volvo-modeller

    16.06.2025

  • 100 procent bemandingsfri butik baseret på AI og sensorer

    16.06.2025

  • Roima Intelligence køber TilliT for at styrke global ekspansion og intelligent produktion

    16.06.2025

  • Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

    12.06.2025

  • HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

    12.06.2025

  • Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

    12.06.2025

  • Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

    12.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik