• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Debatindlæg: Naivt syn på kvalitet øger omkostninger med en tredjedel

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. En reducering kræver, at virksomhederne tør gøre op med gamle traditioner og indgroede arbejdsmetoder og implementere et nuanceret og mere holistisk syn på kvalitetssikring. Sådan lyder det fra Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Om man som virksomhed fremstiller vinger til vindmøller, legetøj til børn, møbler til dagligstuen eller noget helt fjerde, så er ”reglerne” de samme: Smidige og veloptimerede produktionslinjer er nøglen til succes og et større overskud på bundlinjen.
Desværre har mange et forsimplet og naivt syn på økonomi, tid og ressourcer, når man arbejder med kvalitetssikring, og det skader blandt andet kundeforholdet og i særdeleshed økonomien. Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. Det er ikke blot en påstand, men en erfaring, som Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS har gjort gennem over 20 års arbejde med kvalitetssikring i alle typer af små og store virksomheder.
At skabe kvalitet i virksomhedens produkter er en flerstrenget størrelse, og hvis ledelsen i virksomheden har modet, medarbejderne og ressourcerne til at tage skeen i den anden hånd og gøre op en indgroet kvalitetsopfattelse, kan man på ganske kort tid barbere en stor luns af omkostningerne i form af forbedrede processer.

Tre grundlæggende og vigtige procesråd
Flere kerneelementer presser sig på, hvis man som aktør i produktionsindustrien ønsker at optimere arbejdet med kvalitetssikring. I udgangspunktet skal virksomhederne i højere grad se sig selv som en aktiv spiller i værdikæden.
Kvalitet er meget mere end blot den fysiske komponent. Inden produktet pakkes og sendes af sted til kunden, skal man etablere strukturerede processer, der fokuserer på empati, tillid, troværdighed og interaktion i leverancedelen.
I den kontekst bliver et end-to-end-samarbejde, hvor man i relationen med kunden spiller hinanden gode, essentielt. Det positive er, at det er opnåeligt, hvis ledelsen fokuserer på tre grundlæggende – men vigtige – procesråd:

• Sæt klare procesmål. Skab en proces, hvor I gør tingene i den mest effektive rækkefølge. Processer, der ikke er værdiskabende for kunden, er strengt taget heller ikke nødvendige. Samtlige steps i produktionen – fra det indledende ingeniørarbejde til indkøb, salg, design og produktion – bør analyseres grundigt og løbende forbedres ud fra en forståelse af kundernes behov. Overensstemmelse med specifikationerne, pålidelighed og holdbarhed, aktualitet, æstetik og brugervenlighed samt eftersalgssupport og service er nogle af de essentielle områder, der her skal rettes fokus på.

• Fokus på robusthed. Mange virksomheder gennemfører kvalitetskontrol sidst i produktionsprocessen for at undgå fejl i slutproduktet. Dette er både tidskrævende og fører til spildte ressourcer. I stedet bør man identificere og adressere de grundlæggende fejlårsager tidligt i processen. Jo tidligere man finder hullet i ”vandrøret”, jo billigere bliver det at rette op på.

• Lyt til kunderne. Voice of Customer-begrebet glemmes af mange. Det handler om både at lytte til kundernes feedback på eksempelvis service og produkter samt at fortælle omverdenen, hvordan kundens stemme er blevet hørt og implementeret i virksomheden. Fortæl hvordan tilbagemeldingerne er blev anvendt til værdiskabende processer – herunder hvordan svarene har ført til bedre produkter, højere tilfredshed og øget loyalitet. Det kan i det lys være effektivt at inkludere testimonials eller citater fra kunder, der understøtter virksomhedens engagement i at lytte til dem.

Kortfattet bør ambitionen hos ledelsen og produktionsmedarbejderne være at følge en holistisk end-to-end-proces for at forbedre robustheden i produktleverancen og styrke kunde-leverandør-forholdet. Sideløbende vil en effektiv kommunikation og stærke relationer optimere muligheden for at levere produkter af høj kvalitet i rette tid til slutbrugeren.

Debatindlægget er skrevet af Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS.

eye4Improve ApS er en konsulentvirksomhed, der forener optimeringskoncepterne Lean og Six Sigma samt projektledelse i praksis. Virksomheden er stiftet af Michaels Paulsen og bygger på hans unikke viden om og erfaring med at drive optimeringsprojekter i alle typer af virksomheder med udgangspunkt i Lean Six Sigma.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

Branchenyt08. 10. 2026

Dansk Industri - DI opfordrer virksomheder til straks at gennemgå deres procedurer for identitetskontrol efter et omfattende læk af omkring 8,8 millioner personers CPR-oplysninger. Mange virksomheder har indtil nu brugt disse oplysninger til at bekræfte kunders eller medarbejderes identitet.

MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

AutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Ny kropsbåret dronedetektor fra MyDefence vejer under ét kg og kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, der kører simultant - direkte på enheden. MyDefence præsenterer Wingman Edge, der er virksomhedens næste generation af kropsbårne dronedetektorer, som bringer

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Dansk forsvarsindustri skal bruge 4.000 nye medarbejdere frem mod 2030

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlæg05. 10. 2026

Genopbygningen af Forsvaret og ambitionen om at styrke Danmark og Europas modstandsdygtighed kræver markant flere hænder i industrien. En ny analyse fra Teknologisk Institut viser, at automatisering og et målrettet løft af de tekniske uddannelser bliver afgørende for at indfri

Kaarel Siimut modtager Danish Manufacturing Research Award 2026

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Kaarel Siimut, der er ph.d.-dimittend fra DTU, er kåret som vinder af Danish Manufacturing Research Award 2026 for forskning, der kan skabe mere fleksibel, konkurrencedygtig og bæredygtig industriel produktion. Danish Manufacturing Research Award uddeles af Forskningsalliancen, som består af

Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop01. 10. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ "Automationsløft" gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé

Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

AktueltBranchenyt01. 10. 2026

Alle taler om bæredygtighed. Men hvordan ved virksomheder, hvilke indsatser der gør størst forskel for samfundet, klimaet og mennesker? På initiativ fra Dansk Standard har UNDP og ISO udviklet en ny international standard, der skal hjælpe organisationer med at prioritere bæredygtighedsarbejdet,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

    08.10.2026

  • MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

    08.10.2026

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

  • Dansk forsvarsindustri skal bruge 4.000 nye medarbejdere frem mod 2030

    05.10.2026

  • Kaarel Siimut modtager Danish Manufacturing Research Award 2026

    05.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

    01.10.2026

  • Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}