• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Debatindlæg: Naivt syn på kvalitet øger omkostninger med en tredjedel

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. En reducering kræver, at virksomhederne tør gøre op med gamle traditioner og indgroede arbejdsmetoder og implementere et nuanceret og mere holistisk syn på kvalitetssikring. Sådan lyder det fra Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Om man som virksomhed fremstiller vinger til vindmøller, legetøj til børn, møbler til dagligstuen eller noget helt fjerde, så er ”reglerne” de samme: Smidige og veloptimerede produktionslinjer er nøglen til succes og et større overskud på bundlinjen.
Desværre har mange et forsimplet og naivt syn på økonomi, tid og ressourcer, når man arbejder med kvalitetssikring, og det skader blandt andet kundeforholdet og i særdeleshed økonomien. Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. Det er ikke blot en påstand, men en erfaring, som Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS har gjort gennem over 20 års arbejde med kvalitetssikring i alle typer af små og store virksomheder.
At skabe kvalitet i virksomhedens produkter er en flerstrenget størrelse, og hvis ledelsen i virksomheden har modet, medarbejderne og ressourcerne til at tage skeen i den anden hånd og gøre op en indgroet kvalitetsopfattelse, kan man på ganske kort tid barbere en stor luns af omkostningerne i form af forbedrede processer.

Tre grundlæggende og vigtige procesråd
Flere kerneelementer presser sig på, hvis man som aktør i produktionsindustrien ønsker at optimere arbejdet med kvalitetssikring. I udgangspunktet skal virksomhederne i højere grad se sig selv som en aktiv spiller i værdikæden.
Kvalitet er meget mere end blot den fysiske komponent. Inden produktet pakkes og sendes af sted til kunden, skal man etablere strukturerede processer, der fokuserer på empati, tillid, troværdighed og interaktion i leverancedelen.
I den kontekst bliver et end-to-end-samarbejde, hvor man i relationen med kunden spiller hinanden gode, essentielt. Det positive er, at det er opnåeligt, hvis ledelsen fokuserer på tre grundlæggende – men vigtige – procesråd:

• Sæt klare procesmål. Skab en proces, hvor I gør tingene i den mest effektive rækkefølge. Processer, der ikke er værdiskabende for kunden, er strengt taget heller ikke nødvendige. Samtlige steps i produktionen – fra det indledende ingeniørarbejde til indkøb, salg, design og produktion – bør analyseres grundigt og løbende forbedres ud fra en forståelse af kundernes behov. Overensstemmelse med specifikationerne, pålidelighed og holdbarhed, aktualitet, æstetik og brugervenlighed samt eftersalgssupport og service er nogle af de essentielle områder, der her skal rettes fokus på.

• Fokus på robusthed. Mange virksomheder gennemfører kvalitetskontrol sidst i produktionsprocessen for at undgå fejl i slutproduktet. Dette er både tidskrævende og fører til spildte ressourcer. I stedet bør man identificere og adressere de grundlæggende fejlårsager tidligt i processen. Jo tidligere man finder hullet i ”vandrøret”, jo billigere bliver det at rette op på.

• Lyt til kunderne. Voice of Customer-begrebet glemmes af mange. Det handler om både at lytte til kundernes feedback på eksempelvis service og produkter samt at fortælle omverdenen, hvordan kundens stemme er blevet hørt og implementeret i virksomheden. Fortæl hvordan tilbagemeldingerne er blev anvendt til værdiskabende processer – herunder hvordan svarene har ført til bedre produkter, højere tilfredshed og øget loyalitet. Det kan i det lys være effektivt at inkludere testimonials eller citater fra kunder, der understøtter virksomhedens engagement i at lytte til dem.

Kortfattet bør ambitionen hos ledelsen og produktionsmedarbejderne være at følge en holistisk end-to-end-proces for at forbedre robustheden i produktleverancen og styrke kunde-leverandør-forholdet. Sideløbende vil en effektiv kommunikation og stærke relationer optimere muligheden for at levere produkter af høj kvalitet i rette tid til slutbrugeren.

Debatindlægget er skrevet af Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS.

eye4Improve ApS er en konsulentvirksomhed, der forener optimeringskoncepterne Lean og Six Sigma samt projektledelse i praksis. Virksomheden er stiftet af Michaels Paulsen og bygger på hans unikke viden om og erfaring med at drive optimeringsprojekter i alle typer af virksomheder med udgangspunkt i Lean Six Sigma.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik