• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Debatindlæg: Naivt syn på kvalitet øger omkostninger med en tredjedel

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. En reducering kræver, at virksomhederne tør gøre op med gamle traditioner og indgroede arbejdsmetoder og implementere et nuanceret og mere holistisk syn på kvalitetssikring. Sådan lyder det fra Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Om man som virksomhed fremstiller vinger til vindmøller, legetøj til børn, møbler til dagligstuen eller noget helt fjerde, så er ”reglerne” de samme: Smidige og veloptimerede produktionslinjer er nøglen til succes og et større overskud på bundlinjen.
Desværre har mange et forsimplet og naivt syn på økonomi, tid og ressourcer, når man arbejder med kvalitetssikring, og det skader blandt andet kundeforholdet og i særdeleshed økonomien. Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. Det er ikke blot en påstand, men en erfaring, som Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS har gjort gennem over 20 års arbejde med kvalitetssikring i alle typer af små og store virksomheder.
At skabe kvalitet i virksomhedens produkter er en flerstrenget størrelse, og hvis ledelsen i virksomheden har modet, medarbejderne og ressourcerne til at tage skeen i den anden hånd og gøre op en indgroet kvalitetsopfattelse, kan man på ganske kort tid barbere en stor luns af omkostningerne i form af forbedrede processer.

Tre grundlæggende og vigtige procesråd
Flere kerneelementer presser sig på, hvis man som aktør i produktionsindustrien ønsker at optimere arbejdet med kvalitetssikring. I udgangspunktet skal virksomhederne i højere grad se sig selv som en aktiv spiller i værdikæden.
Kvalitet er meget mere end blot den fysiske komponent. Inden produktet pakkes og sendes af sted til kunden, skal man etablere strukturerede processer, der fokuserer på empati, tillid, troværdighed og interaktion i leverancedelen.
I den kontekst bliver et end-to-end-samarbejde, hvor man i relationen med kunden spiller hinanden gode, essentielt. Det positive er, at det er opnåeligt, hvis ledelsen fokuserer på tre grundlæggende – men vigtige – procesråd:

• Sæt klare procesmål. Skab en proces, hvor I gør tingene i den mest effektive rækkefølge. Processer, der ikke er værdiskabende for kunden, er strengt taget heller ikke nødvendige. Samtlige steps i produktionen – fra det indledende ingeniørarbejde til indkøb, salg, design og produktion – bør analyseres grundigt og løbende forbedres ud fra en forståelse af kundernes behov. Overensstemmelse med specifikationerne, pålidelighed og holdbarhed, aktualitet, æstetik og brugervenlighed samt eftersalgssupport og service er nogle af de essentielle områder, der her skal rettes fokus på.

• Fokus på robusthed. Mange virksomheder gennemfører kvalitetskontrol sidst i produktionsprocessen for at undgå fejl i slutproduktet. Dette er både tidskrævende og fører til spildte ressourcer. I stedet bør man identificere og adressere de grundlæggende fejlårsager tidligt i processen. Jo tidligere man finder hullet i ”vandrøret”, jo billigere bliver det at rette op på.

• Lyt til kunderne. Voice of Customer-begrebet glemmes af mange. Det handler om både at lytte til kundernes feedback på eksempelvis service og produkter samt at fortælle omverdenen, hvordan kundens stemme er blevet hørt og implementeret i virksomheden. Fortæl hvordan tilbagemeldingerne er blev anvendt til værdiskabende processer – herunder hvordan svarene har ført til bedre produkter, højere tilfredshed og øget loyalitet. Det kan i det lys være effektivt at inkludere testimonials eller citater fra kunder, der understøtter virksomhedens engagement i at lytte til dem.

Kortfattet bør ambitionen hos ledelsen og produktionsmedarbejderne være at følge en holistisk end-to-end-proces for at forbedre robustheden i produktleverancen og styrke kunde-leverandør-forholdet. Sideløbende vil en effektiv kommunikation og stærke relationer optimere muligheden for at levere produkter af høj kvalitet i rette tid til slutbrugeren.

Debatindlægget er skrevet af Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS.

eye4Improve ApS er en konsulentvirksomhed, der forener optimeringskoncepterne Lean og Six Sigma samt projektledelse i praksis. Virksomheden er stiftet af Michaels Paulsen og bygger på hans unikke viden om og erfaring med at drive optimeringsprojekter i alle typer af virksomheder med udgangspunkt i Lean Six Sigma.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

Maskiner og anlægRobotter12. 03. 2026

Den nye interne rototmotor BXI fra Faulhaber er det hidtil mest kraftfulde integrerede drevsystem i Faulhabers portefølje. Den er udviklet til at opfylde de nye krav i moderne robotapplikationer. Menneskelignende bevægelser stiller ekstremt høje krav til præcision, kraft og dynamik - fra fine

To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

Maskiner og anlæg12. 03. 2026

Sandvik Coromant, der er specialist inden for skærende værktøjer, har nu fuldendt deres CoroDrill DE10-sortiment med lanceringen af to nye geometrier: M5F og M5C. Disse nyheder udvider borets optimeringspotentiale og styrker dets position som alsidig plug&play-løsning til fremstilling af korte

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

    12.03.2026

  • To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

    12.03.2026

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik