• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Debatindlæg: Naivt syn på kvalitet øger omkostninger med en tredjedel

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. En reducering kræver, at virksomhederne tør gøre op med gamle traditioner og indgroede arbejdsmetoder og implementere et nuanceret og mere holistisk syn på kvalitetssikring. Sådan lyder det fra Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Om man som virksomhed fremstiller vinger til vindmøller, legetøj til børn, møbler til dagligstuen eller noget helt fjerde, så er ”reglerne” de samme: Smidige og veloptimerede produktionslinjer er nøglen til succes og et større overskud på bundlinjen.
Desværre har mange et forsimplet og naivt syn på økonomi, tid og ressourcer, når man arbejder med kvalitetssikring, og det skader blandt andet kundeforholdet og i særdeleshed økonomien. Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. Det er ikke blot en påstand, men en erfaring, som Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS har gjort gennem over 20 års arbejde med kvalitetssikring i alle typer af små og store virksomheder.
At skabe kvalitet i virksomhedens produkter er en flerstrenget størrelse, og hvis ledelsen i virksomheden har modet, medarbejderne og ressourcerne til at tage skeen i den anden hånd og gøre op en indgroet kvalitetsopfattelse, kan man på ganske kort tid barbere en stor luns af omkostningerne i form af forbedrede processer.

Tre grundlæggende og vigtige procesråd
Flere kerneelementer presser sig på, hvis man som aktør i produktionsindustrien ønsker at optimere arbejdet med kvalitetssikring. I udgangspunktet skal virksomhederne i højere grad se sig selv som en aktiv spiller i værdikæden.
Kvalitet er meget mere end blot den fysiske komponent. Inden produktet pakkes og sendes af sted til kunden, skal man etablere strukturerede processer, der fokuserer på empati, tillid, troværdighed og interaktion i leverancedelen.
I den kontekst bliver et end-to-end-samarbejde, hvor man i relationen med kunden spiller hinanden gode, essentielt. Det positive er, at det er opnåeligt, hvis ledelsen fokuserer på tre grundlæggende – men vigtige – procesråd:

• Sæt klare procesmål. Skab en proces, hvor I gør tingene i den mest effektive rækkefølge. Processer, der ikke er værdiskabende for kunden, er strengt taget heller ikke nødvendige. Samtlige steps i produktionen – fra det indledende ingeniørarbejde til indkøb, salg, design og produktion – bør analyseres grundigt og løbende forbedres ud fra en forståelse af kundernes behov. Overensstemmelse med specifikationerne, pålidelighed og holdbarhed, aktualitet, æstetik og brugervenlighed samt eftersalgssupport og service er nogle af de essentielle områder, der her skal rettes fokus på.

• Fokus på robusthed. Mange virksomheder gennemfører kvalitetskontrol sidst i produktionsprocessen for at undgå fejl i slutproduktet. Dette er både tidskrævende og fører til spildte ressourcer. I stedet bør man identificere og adressere de grundlæggende fejlårsager tidligt i processen. Jo tidligere man finder hullet i ”vandrøret”, jo billigere bliver det at rette op på.

• Lyt til kunderne. Voice of Customer-begrebet glemmes af mange. Det handler om både at lytte til kundernes feedback på eksempelvis service og produkter samt at fortælle omverdenen, hvordan kundens stemme er blevet hørt og implementeret i virksomheden. Fortæl hvordan tilbagemeldingerne er blev anvendt til værdiskabende processer – herunder hvordan svarene har ført til bedre produkter, højere tilfredshed og øget loyalitet. Det kan i det lys være effektivt at inkludere testimonials eller citater fra kunder, der understøtter virksomhedens engagement i at lytte til dem.

Kortfattet bør ambitionen hos ledelsen og produktionsmedarbejderne være at følge en holistisk end-to-end-proces for at forbedre robustheden i produktleverancen og styrke kunde-leverandør-forholdet. Sideløbende vil en effektiv kommunikation og stærke relationer optimere muligheden for at levere produkter af høj kvalitet i rette tid til slutbrugeren.

Debatindlægget er skrevet af Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS.

eye4Improve ApS er en konsulentvirksomhed, der forener optimeringskoncepterne Lean og Six Sigma samt projektledelse i praksis. Virksomheden er stiftet af Michaels Paulsen og bygger på hans unikke viden om og erfaring med at drive optimeringsprojekter i alle typer af virksomheder med udgangspunkt i Lean Six Sigma.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik