• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Debatindlæg: Naivt syn på kvalitet øger omkostninger med en tredjedel

AktueltBranchenytNavnenyt24. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. En reducering kræver, at virksomhederne tør gøre op med gamle traditioner og indgroede arbejdsmetoder og implementere et nuanceret og mere holistisk syn på kvalitetssikring. Sådan lyder det fra Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden eye4improve ApS.

Om man som virksomhed fremstiller vinger til vindmøller, legetøj til børn, møbler til dagligstuen eller noget helt fjerde, så er ”reglerne” de samme: Smidige og veloptimerede produktionslinjer er nøglen til succes og et større overskud på bundlinjen.
Desværre har mange et forsimplet og naivt syn på økonomi, tid og ressourcer, når man arbejder med kvalitetssikring, og det skader blandt andet kundeforholdet og i særdeleshed økonomien. Danske produktionsvirksomheders omkostninger er op til en tredjedel for høje. Det er ikke blot en påstand, men en erfaring, som Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS har gjort gennem over 20 års arbejde med kvalitetssikring i alle typer af små og store virksomheder.
At skabe kvalitet i virksomhedens produkter er en flerstrenget størrelse, og hvis ledelsen i virksomheden har modet, medarbejderne og ressourcerne til at tage skeen i den anden hånd og gøre op en indgroet kvalitetsopfattelse, kan man på ganske kort tid barbere en stor luns af omkostningerne i form af forbedrede processer.

Tre grundlæggende og vigtige procesråd
Flere kerneelementer presser sig på, hvis man som aktør i produktionsindustrien ønsker at optimere arbejdet med kvalitetssikring. I udgangspunktet skal virksomhederne i højere grad se sig selv som en aktiv spiller i værdikæden.
Kvalitet er meget mere end blot den fysiske komponent. Inden produktet pakkes og sendes af sted til kunden, skal man etablere strukturerede processer, der fokuserer på empati, tillid, troværdighed og interaktion i leverancedelen.
I den kontekst bliver et end-to-end-samarbejde, hvor man i relationen med kunden spiller hinanden gode, essentielt. Det positive er, at det er opnåeligt, hvis ledelsen fokuserer på tre grundlæggende – men vigtige – procesråd:

• Sæt klare procesmål. Skab en proces, hvor I gør tingene i den mest effektive rækkefølge. Processer, der ikke er værdiskabende for kunden, er strengt taget heller ikke nødvendige. Samtlige steps i produktionen – fra det indledende ingeniørarbejde til indkøb, salg, design og produktion – bør analyseres grundigt og løbende forbedres ud fra en forståelse af kundernes behov. Overensstemmelse med specifikationerne, pålidelighed og holdbarhed, aktualitet, æstetik og brugervenlighed samt eftersalgssupport og service er nogle af de essentielle områder, der her skal rettes fokus på.

• Fokus på robusthed. Mange virksomheder gennemfører kvalitetskontrol sidst i produktionsprocessen for at undgå fejl i slutproduktet. Dette er både tidskrævende og fører til spildte ressourcer. I stedet bør man identificere og adressere de grundlæggende fejlårsager tidligt i processen. Jo tidligere man finder hullet i ”vandrøret”, jo billigere bliver det at rette op på.

• Lyt til kunderne. Voice of Customer-begrebet glemmes af mange. Det handler om både at lytte til kundernes feedback på eksempelvis service og produkter samt at fortælle omverdenen, hvordan kundens stemme er blevet hørt og implementeret i virksomheden. Fortæl hvordan tilbagemeldingerne er blev anvendt til værdiskabende processer – herunder hvordan svarene har ført til bedre produkter, højere tilfredshed og øget loyalitet. Det kan i det lys være effektivt at inkludere testimonials eller citater fra kunder, der understøtter virksomhedens engagement i at lytte til dem.

Kortfattet bør ambitionen hos ledelsen og produktionsmedarbejderne være at følge en holistisk end-to-end-proces for at forbedre robustheden i produktleverancen og styrke kunde-leverandør-forholdet. Sideløbende vil en effektiv kommunikation og stærke relationer optimere muligheden for at levere produkter af høj kvalitet i rette tid til slutbrugeren.

Debatindlægget er skrevet af Michael Paulsen, stifter og indehaver af konsulentvirksomheden, eye4improve ApS.

eye4Improve ApS er en konsulentvirksomhed, der forener optimeringskoncepterne Lean og Six Sigma samt projektledelse i praksis. Virksomheden er stiftet af Michaels Paulsen og bygger på hans unikke viden om og erfaring med at drive optimeringsprojekter i alle typer af virksomheder med udgangspunkt i Lean Six Sigma.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik