• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop09. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop09. 06. 2026 By Helle Friemann Nielsen

En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden. Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026 viser med al tydelighed, at modige investeringer i robotteknologi og automation er vejen frem til stærkere dansk produktion i en urolig verden.

Foto: DIRA.

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt.
Müller Gas Equipment A/S, Niebuhr Gears A/S og VELUX A/S er årets tre nominerede til prisen, der hylder den gode og inspirerende automatiseringshistorie hos en dansk slutbruger.
Selvom dansk produktion i øjeblikket befinder sig i et marked med færre investeringer og stor fortrolighed på de helt store projekter, er der masser af innovation at spore hos årets tre nominerede.
-I et marked præget af tilbageholdenhed og usikkerhed er det fantastisk at se tre cases, der insisterer på at investere. De nominerede repræsenterer stor spredning: Vi har én, der er gået en meget alternativ vej; én, der har investeret i storstilet automation af gigantiske komponenter; og én, der er gået all-in på mindre emner med høj varians. Fælles for dem alle er en markant forbedret produktivitet og et solidt bevis på, at automation fastholder produktion i Danmark, udtaler juryen.
Før vinderen kåres skal juryen og DIRAs medlemmer besøge de tre virksomheder i august for at opleve robotterne i aktion.

Niebuhr Gears A/S laver automation i den absolutte sværvægtsklasse
Mange af de automatiseringsløsninger, vi normalt ser, beskæftiger sig med emner i den mindre skala; Niebuhr Gears A/S i Ikast har taget fat på de helt store, tunge og svære komponenter til offshore vindmølleindustrien.
Håndtering af store emner er traditionelt præget af beskidt og ekstremt hårdt manuelt arbejde. Med den nye robotløsning er de tunge og arbejdsmiljømæssigt belastende slibe- og maleprocesser nu flyttet helt ind i lukkede robotceller, hvor der slet ikke er mennesker til stede længere. Det har givet Niebuhr Gears en dokumenteret produktivitetsgevinst på over 100 procent, så de nu kan følge med kundernes efterspørgsel.
-Det er fantastisk at se en dansk virksomhed investere i vindmøllesektoren, hvor vi ellers har set rigtig meget arbejde forsvinde ud af landet. Man skal turde tage chancer i den branche, og det gør Niebuhr Gears. De har skåret 50 procent af energiforbruget, reduceret malingsforbruget markant og skabt et fuldstændig banebrydende løft af arbejdsmiljøet. Det er et rigtig flot projekt, udtaler juryen.
Oplev Niebuhr Gears A/S på tæt hold, når DIRA besøger virksomheden torsdag den 20. august 2026 klokken 09.30 til 12.15. Tilmelding til virksomhedsbesøget hos Niebuhr Gears.

Vinduesproducenten VELUX A/S forener mennesker, maskiner og realtidsdata
Den anden nominerede er VELUX A/S, som på deres tilbehørsfabrik i Skjern har etableret en helt ny produktionslinje til deres nyeste generation af rulleskodder, hvor robotter og manuelt arbejde spiller sammen i et nøje tilrettelagt flow.
VELUX har valgt en alternativ, agil og yderst fleksibel tilgang til montagen af deres rulleskodder i stedet for den traditionelle linjeopbygning. Ud over det høje automationsniveau og selve opbygningen af linjen er den designet med et enormt højt digitaliseringsniveau, hvor virksomheden med realtidsdata kan overvåge produktionen og justere løbende. Løsningen står ikke bare i en demo-hal, den kører i fuld stabil drift.
-De har simpelthen alle punkter med i deres business case og derfor kan man godt kalde dem ”duksedrenge”. De tænker produktivitet, arbejdsmiljø, kvalitet, leveringsevne, salg og bæredygtighed ind i selve projektets hjerte. Måden, de kombinerer robotter og mennesker på i ét gennemtænkt flow, er fantastisk. Det er en fuldendt løsning fra start til slut, lyder juryens begrundelse.
Oplev VELUX A/S på tæt hold, når DIRA besøger virksomheden torsdag den 20. august 2026 klokken 13.30 til 16.15. Tilmelding til virksomhedsbesøget hos VELUX.

Müller Gas Equipment A/S viser mod og tekniknørderi på højt niveau
I Sønderborg har Müller Gas Equipment A/S produceret flaskeventiler af høj kvalitet i knap 100 år. Men selvom man har dybe rødder i historien, kræver det stort mod at rive den vante produktion rundt og satse på en fuldstændig ny platform.
Müller Gas Equipment er nomineret for en usædvanlig ambitiøs og kompleks robotcelle til undermontage af ventiler. Cellen er baseret på et bin-picking-system med 3D-vision, hvor op til 14 forskellige komponenter fødes ind. Det har gjort det muligt at køre uafbrudt produktion i treholdsskift, øge produktiviteten markant og sikre en tårnhøj og ensartet kvalitet.
-Det er dybt imponerende, at en mindre virksomhed kaster sig ud i en investering med så høj kompleksitet. Det er en løsning, der bliver ved med at overraske positivt, når man er tekniknørd og kigger tæt på de fremsynede løsninger, de har valgt. Og så elsker vi deres fremtidsvisioner, lyder det juryen.
Oplev Müller Gas Equipment A/S på tæt hold torsdag den 27. august 2026 klokken 12.30 til 15.00. Tilmelding til virksomhedsbesøget hos Müller Gas Equipment.

Vinderen findes på Automatik 2026
Hvilken af de tre kandidater, der løber med prisen, afsløres tirsdag den 8. september 2026 i forbindelse med en festlig netværksåbningsfrokost på Automatik-messen.

DIRA Automatiseringsprisen uddeles hvert år til en dansk slutbruger med en god automatiseringshistorie. Prisen gives for automatiseringen af en proces med robotteknologi for at vise fremdrift, kreativitet og udvikling inden for dansk automation.
Juryen for DIRA Automatiseringsprisen 2026 består af:
• Laurids Hovgaard, journalist, Ingeniøren, og redaktør, ResilienceTech
• Nigel Edmondson, Managing Director, MADE
• Peter Krogh, teknisk chef, VOLA
• Martin Høgsbjerg, Sr. Dir. Global Supply Chain Technology, Danfoss Drives
• Søren Kyed, Senior Project Manager, Supply Chain, M&J Recycling  (vinder af DIRA Automatiseringsprisen 2025)

Kilde: DIRA.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}