• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringInnovation12. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2022

AktueltAutomatiseringInnovation12. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år en pris til en teknologi, der kan inspirere og øge kendskabet til nye teknologiske muligheder. De tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2022 er nu blevet offentliggjort.

Juryen til DIRA Teknologiprisen 2022 har nu udpeget de tre teknologier, der i år er nomineret til prisen, der hædrer et nyt og unikt produkt.
Hvor man før tænkte meget traditionelt, når der blev snakket om robotteknologi. Så bevæger og udbreder teknologien sig mere og mere til mange forskellige brancher. Det er dette års nominerede til DIRA Teknologiprisen 2022 et godt eksempel på.
-Vi bevæger os over i noget andet end udelukkende traditionel industriautomation. Og det er glædeligt, at vi hvert år ser løsninger inden for nogle af de brancher, der er svære at automatisere i, lyder det fra dette års jury.
-Teknologierne i år taler ind i en værdiskabelse. Det er teknologier, der både kan gavne virksomhederne og brancherne, og så er de alle tre med til at forbedre arbejdsmiljøet, tilføjer juryen.

De tre nominerede er….
Juryen har netop voteret, og de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2022 er fundet blandt de mange gode indstillede teknologier. Et nomineringsfelt, der endnu en gang viser teknologiernes enorme spændvidde, potentiale og nytænkning.

• COBOD International med sin 3D-printer BOD2, der kan printe bygninger og andre strukturer i beton til byggebranchen. Teknologien printede i 2017 Europas første bygning i Nordhavn og har efterfølgende printet alt fra treetagers huse til ti meter høje vindmølletårne.
3D-printeren BOD2 kan være med til at automatisere en meget stor industri – nemlig byggebranchen.
-Det er både voldsomt modigt og ædelt at udfordrer en stor og konservativ branche, som byggebranchen er. Flere forinden har forsøgt at automatisere denne branche, og det er modigt at COBOD International giver sig i kast med det også. OG så er de kommet meget længere end bare startfasen, lyder det blandt andet fra juryen.

• Farmdroid med robotten FD20, der kan automatisere og samle flere processer i landbruget, som normalt kræver flere redskaber. Robotten sår både frøene, samtidig med at den efterfølgende luger mekanisk.
En solcelledrevet letvægtsrobot, der bekæmper ukrudt uden brug af eksterne energikilder eller pesticider, giver mange fordele i en verden hvor nye teknologier skal være bæredygtige og kunne implementeres globalt – også i lande uden stærk infrastruktur.
Om nomineringen udtaler juryen blandt andet:
-Den her teknologi taler direkte ind i noget, som er en del af danskernes DNA. Landbruget fylder stadig meget i Danmark, og den her robot kan være med til at sikre det i fremtiden. Det er også fantastisk, at teknologien bidrager til, at man kan dyrke og holde en mark ren uden brug af hænder og sprøjtegift.

• OnRobot for sin OnRobot Palleteringsløsning, der er markedets første komplette og standardiserede robot-palleteringsløsning, som kan automatisere pakning af paller og lignende. Teknologien gør det muligt for slutbrugeren at indstille og programmere palleteringen selv samt at flytte den hen i produktionen, hvor behovet er.
Med OnRobot Palleteringsløsning kan medarbejderne frigøres fra det ensidige palleteringsarbejde og i stedet løse mere komplekse og mindre gentagende og ensidige opgaver, og det kan gøre i mange brancher og industrier.
-Palletering foregår rigtig mange steder, og derfor er der også et stort marked for det her. Det er imponerende, at OnRobot er lykkedes med at samle så mange forskellige færdigheder i én løsning, der både tager højde for robotten og opgaven. Det er en moden teknologi, lyder det fra juryen.

Juryen til DIRA Teknologiprisen 2022 består af personer, der repræsenterer pressen, industrien, investorer samt industrien. I juryen sidder Bjørn Godske, journalist ved Ingeniøren, John Christiansen, Head of R&D Automation, LEGO, Lasse Kieffer, entreprenør og investor, samt Jens Johansen, erhvervs- og porteføljekundechef i Vækstfonden.

Før den endelige vinder af DIRA Teknologiprisen 2022 udpeges skal de tre nominerede produkter fremvises af deres virksomheder til DIRA Business 2022, der finder sted den 5. maj 2022. Her får juryen og de mange besøgende mulighed for at se produkterne og tale med opfinderne. Vinderen af DIRA Teknologiprisen 2022 bliver afsløret til DIRA Business Jubilæumsmiddag den samme dag, og prisen overrækkes igen i år af teknologiekspert David Guldager.

Tidligere prismodtagere:
2021: Flow Robotics.
2019: Enabled Robotics.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

Den 28. oktober inviterer Zebicon A/S til en gratis Aramis-workshop i Billund. Her kan fagfolk inden for test, produktudvikling og kvalitet opleve, hvordan optisk 3D måling kan bruges til at analysere deformation og bevægelse, mens et materiale eller en komponent bliver belastet. Aramis-ekspert

Ny direktør for Dansk Standard

Navnenyt21. 09. 2026

Torben Jansen skal stå i spidsen for Dansk Standard i en tid, hvor standarder får stadig større betydning for erhvervslivets konkurrenceevne og forbrugernes sikkerhed. Standarder spiller i dag en stadig vigtigere rolle i virksomhedernes og myndighedernes arbejde med at navigere i en verden

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

  • Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

    21.09.2026

  • Ny direktør for Dansk Standard

    21.09.2026

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}