• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytNavnenytTop13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder skal være verdensmestre i 3D-print

BranchenytNavnenytTop13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk AM Hub har de seneste syv år løftet brugen af industriel 3D-print i dansk erhvervsliv. Nu bevilger Industriens Fond yderligere 30,5 mio. kr., der skal sikre, at endnu flere virksomheder anvender 3D-print i produktionen til gavn for både bæredygtighed og bundlinjer.

3D-print kan gøre en lang række produkter mere bæredygtige. Det skal en ny bevilling fra Industriens Fond sikre.

Bevillingen sikrer en forlængelse af Dansk AM Hub og kommer oveni i de knap 90 mio. kr., som Industriens Fond tidligere har givet i støtte. Dansk AM Hub er en erhvervsdrivende fond, som udspringer af visionen om at gøre Danmark og danske produktionsvirksomheder til verdens bedste i at anvende industriel 3D-print/additive manufacturing (AM) til at skabe en mere bæredygtig og konkurrencedygtig produktion.
3D-print er et vigtigt værktøj til smartere og mere bæredygtig produktion, og metoden rummer potentiale til at styrke den enkelte fremstillingsvirksomhed såvel som dansk erhvervslivs konkurrenceevne generelt.
-Dansk AM Hub har gang på gang bevist, at det med 3D-print er muligt at få et mere bæredygtigt produktionsdanmark. Med den nye bevilling sikrer vi, at Danmark og de danske produktionsvirksomheder også i fremtiden vil stå stærkt, når det handler om både grøn omstilling og en sund bundlinje, siger adm. direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang.

Skarp konkurrence mod USA og Kina
Konkurrencen bliver i disse år skærpet for danske virksomheder, hvor både Kina og USA rykker kraftigt på produktionsområdet. Derfor er et øget kendskab til nye teknologier og forretningsmodeller afgørende, hvis danske virksomheder skal være i front, når det gælder udvikling, bæredygtig produktion og værdiskabelse.
-Danske virksomheder skal være mere bæredygtige, end de er i dag. Med den nye bevilling til Dansk AM Hub er vi med til at give produktionsvirksomhederne endnu bedre muligheder for at blive netop det, siger Thomas Hofman-Bang videre.
Dansk AM Hub har de senere år hjulpet mere end 400 danske virksomheder med viden, inspiration, innovation og hjælp til produktion af 3D-printede produkter. Det hele er nu kogt ned i forløbet AM Sustain, der styrker de danske produktionsvirksomheder.

CO2-beregner skal guide til nye produktionsmetoder
I forløbet indgår Dansk AM Hubs CO2-beregner, der hjælper virksomheder med at se muligheder og gevinster ved at bruge 3D-print i dele af produktionen.
Med beregneren og viden fra de sidste syv års udbredelse af 3D-print i dansk industri har Dansk AM Hub allerede skabt afgørende resultater.
Blandt andet har en køle- og varmepumpeproducent, der 3D-metalprinter en manifold sænket CO2-aftrykket på hver af deres kølepumper med 20.000 kg. (mere info her), mens en underleverandør til vindmølleindustrien med en nyudviklet 3D-printet såkaldt busbar (samleskinne) gør alle fremtidige vindmøller mere effektive.
-Vi ser frem til at skalere indsatsen og sikre, at endnu flere af vores dygtige og innovative producenter kan anvende 3D-print til en mere bæredygtig produktion. Med den nye bevilling får vi i endnu højere grad mulighed for at sikre et bæredygtigt erhvervsliv, siger Frank Rosengreen Lorenzen, adm. direktør i Dansk AM Hub.

• Dansk AM Hub arbejder for at gøre de danske produktionsvirksomheder til verdens bedste i at anvende 3D-print, så virksomhederne får mindre spild, bruger mindre materiale, mindre transport og samtidigt skaber mere optimerede og effektive produkter. Ambitionen er, at danske virksomheder skal producere de mest bæredygtige produkter i verden.
• Dansk AM Hub formidler nyeste viden til danske produktionsvirksomheder og hjælper desuden med alt fra inspiration og innovation til produktion af 3D-printede produkter.
• Dansk AM Hub har udviklet en banebrydende CO2-beregner, der hjælper virksomhederne med at vurdere hvilken produktionsmetode og -materiale, der er mest bæredygtigt over hele produktets livscyklus.

Skrevet i: Branchenyt, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden næsten forbi - for i næste uge åbner FoodTech 2026 dørene til Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Digital iværksætter skal lede stort cybercenter på AU

BranchenytNavnenyt22. 10. 2026

Medstifter af Partisia og Sepior, Jakob Pagter, sætter sig den 1. december til rette som leder af centeret AU Cyber, der er flagskibet i Aarhus Universitets store investering i cybersikkerhed. 55-årige Jakob Pagter tiltræder den 1. december som leder af AU Cyber. Centeret beskæftiger sig med

International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog og teoretisk fundament

Maskiner og anlægMesser og møder22. 10. 2026

Virksomheder kræver i stigende grad certifikat fra AUKOM-uddannelsen, som er anerkendt på tværs af landegrænser. ZEISS Quality Excellence Center, som står bag uddannelsen, er nu klar til at åbne dørene for de første af vinterhalvårets AUKOM-kurser i måleteknik. Den 26.-30. oktober afholdes det

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

  • Digital iværksætter skal lede stort cybercenter på AU

    22.10.2026

  • International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog og teoretisk fundament

    22.10.2026

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}