• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytNavnenytTop13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder skal være verdensmestre i 3D-print

BranchenytNavnenytTop13. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Dansk AM Hub har de seneste syv år løftet brugen af industriel 3D-print i dansk erhvervsliv. Nu bevilger Industriens Fond yderligere 30,5 mio. kr., der skal sikre, at endnu flere virksomheder anvender 3D-print i produktionen til gavn for både bæredygtighed og bundlinjer.

3D-print kan gøre en lang række produkter mere bæredygtige. Det skal en ny bevilling fra Industriens Fond sikre.

Bevillingen sikrer en forlængelse af Dansk AM Hub og kommer oveni i de knap 90 mio. kr., som Industriens Fond tidligere har givet i støtte. Dansk AM Hub er en erhvervsdrivende fond, som udspringer af visionen om at gøre Danmark og danske produktionsvirksomheder til verdens bedste i at anvende industriel 3D-print/additive manufacturing (AM) til at skabe en mere bæredygtig og konkurrencedygtig produktion.
3D-print er et vigtigt værktøj til smartere og mere bæredygtig produktion, og metoden rummer potentiale til at styrke den enkelte fremstillingsvirksomhed såvel som dansk erhvervslivs konkurrenceevne generelt.
-Dansk AM Hub har gang på gang bevist, at det med 3D-print er muligt at få et mere bæredygtigt produktionsdanmark. Med den nye bevilling sikrer vi, at Danmark og de danske produktionsvirksomheder også i fremtiden vil stå stærkt, når det handler om både grøn omstilling og en sund bundlinje, siger adm. direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang.

Skarp konkurrence mod USA og Kina
Konkurrencen bliver i disse år skærpet for danske virksomheder, hvor både Kina og USA rykker kraftigt på produktionsområdet. Derfor er et øget kendskab til nye teknologier og forretningsmodeller afgørende, hvis danske virksomheder skal være i front, når det gælder udvikling, bæredygtig produktion og værdiskabelse.
-Danske virksomheder skal være mere bæredygtige, end de er i dag. Med den nye bevilling til Dansk AM Hub er vi med til at give produktionsvirksomhederne endnu bedre muligheder for at blive netop det, siger Thomas Hofman-Bang videre.
Dansk AM Hub har de senere år hjulpet mere end 400 danske virksomheder med viden, inspiration, innovation og hjælp til produktion af 3D-printede produkter. Det hele er nu kogt ned i forløbet AM Sustain, der styrker de danske produktionsvirksomheder.

CO2-beregner skal guide til nye produktionsmetoder
I forløbet indgår Dansk AM Hubs CO2-beregner, der hjælper virksomheder med at se muligheder og gevinster ved at bruge 3D-print i dele af produktionen.
Med beregneren og viden fra de sidste syv års udbredelse af 3D-print i dansk industri har Dansk AM Hub allerede skabt afgørende resultater.
Blandt andet har en køle- og varmepumpeproducent, der 3D-metalprinter en manifold sænket CO2-aftrykket på hver af deres kølepumper med 20.000 kg. (mere info her), mens en underleverandør til vindmølleindustrien med en nyudviklet 3D-printet såkaldt busbar (samleskinne) gør alle fremtidige vindmøller mere effektive.
-Vi ser frem til at skalere indsatsen og sikre, at endnu flere af vores dygtige og innovative producenter kan anvende 3D-print til en mere bæredygtig produktion. Med den nye bevilling får vi i endnu højere grad mulighed for at sikre et bæredygtigt erhvervsliv, siger Frank Rosengreen Lorenzen, adm. direktør i Dansk AM Hub.

• Dansk AM Hub arbejder for at gøre de danske produktionsvirksomheder til verdens bedste i at anvende 3D-print, så virksomhederne får mindre spild, bruger mindre materiale, mindre transport og samtidigt skaber mere optimerede og effektive produkter. Ambitionen er, at danske virksomheder skal producere de mest bæredygtige produkter i verden.
• Dansk AM Hub formidler nyeste viden til danske produktionsvirksomheder og hjælper desuden med alt fra inspiration og innovation til produktion af 3D-printede produkter.
• Dansk AM Hub har udviklet en banebrydende CO2-beregner, der hjælper virksomhederne med at vurdere hvilken produktionsmetode og -materiale, der er mest bæredygtigt over hele produktets livscyklus.

Skrevet i: Branchenyt, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

Branchenyt08. 01. 2026

På trods af økonomisk uro blev 2025 et år med både færre konkurser og færre tabte job i det tekniske erhvervsliv end tidligere. På fem år er antallet af konkurser i det tekniske erhvervsliv faldet markant. Det betyder færre tabte job og vidner om et erhvervsliv, der har formået at tilpasse sig

Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

Maskiner og anlæg08. 01. 2026

Den danske virksomhed Nordic Powergroup står bag en nyudviklet vakuum-komprimator, der reducerer støv, komprimerer asbestaffald og lever op til de nye krav for sikker asbesthåndtering. Nordic Powergroup, der leverer industriløsninger herunder højtryksspuling, sandblæsning og tørstofsugninger,

Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

BranchenytInnovationNavnenytTop05. 01. 2026

Danske virksomheder har i 2024 slået rekord og vundet kontrakter hos CERN for 110 millioner kroner. Det er første gang, at gang at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmarks bidrag til CERN på papiret berettiger til. For første gang har danske

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltNavnenyt05. 01. 2026

Henrik Sørensen, der i 2022 solgte en stor del af sine aktier i pumpevirksomheden Desmi, har netop overtaget godt 25 procent af den nordjyske satellitproducent Space Inventor A/S. Kapitaltilførslen og Henrik Sørensens mangeårige erfaring med lønsom vækst, globalisering og salg til globale

Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

AktueltBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marineRobotter05. 01. 2026

Skibsbygning har længe været en tradition i Danmark, og i dag er både teknologien og mulighederne der for at bringe det tilbage. En ny, stor millionbevilling til skibsbygningsteknologi skal sætte ekstra skub i tingene hos SDU Center for Large Structure Production i Odense. SDU Center for Large

Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

BranchenytInnovationNavnenyt05. 01. 2026

Københavns Universitet skal stå i spidsen for den første danske månemission. Missionen skal kortlægge Månens overflade i hidtil uset detaljegrad, som skal gøre det sikkert at lande og etablere baser på Månen i fremtiden. Månen er dækket af fint støv, grus, store klippestykker og kratere, der er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

  • Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

    08.01.2026

  • Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

    08.01.2026

  • Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

    05.01.2026

  • Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

    05.01.2026

  • Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

    05.01.2026

  • Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik