• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytInnovation16. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder skal erobre rummet

AktueltBranchenytInnovation16. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Flere danske startups og SMV’er skal få øjnene op for det enorme kommercielle potentiale, der ligger i rumteknologi. Det globale marked er i rivende udvikling, og udforskning af rummet kan føre til nye materialer og teknologier, der kan styrke virksomheder og konkurrenceevne.


Flere virksomheder skal udnytte rumteknologi kommercielt. Det skal nyt projekt være med til at sikre.
Det er afsættet for et nyt partnerskab mellem Uddannelses- og Forskningsministeriet (UFM), European Space Agency (ESA), universiteterne DTU, AAU, AU og SDU samt Industriens Fond, der nu skyder 24 mio. kr. i ”Space Commercialisation Denmark” (SCDK), der skal hjælpe danske virksomheder med at høste fordele ved at anvende rumteknologi i forretningen eller ved udvikling af dele til fx satellitter, droner eller raketter.
Den samlede ramme for projektet er knap 70 mio. kr. over fire år. Partnerskabet er i overensstemmelse med regeringens ambitioner på rumområdet, herunder at der sker en styrket kommerciel anvendelse af rummet i Danmark.

Rumteknologi skal styrke dansk konkurrenceevne
Markedet for rumteknologi forventes tredoblet til knap 1800 mia. dollars inden 2035, og her er der enormt potentiale for danske SMV’er. Det kan bl.a. være ved anvendelse af data og signaler fra satellitter, fx GPS-teknologi, kommercialisering af teknologier, der oprindeligt er udviklet til brug i rummet, men som kan bruges i andre sektorer, eller udnyttelse af faciliteter på rumstationer, energiproduktion fra solcelleparker i kredsløb om Jorden eller udvinding af mineraler på Månen til grøn energi på jorden.
-Danske virksomheder skal få øjnene op for, at rumteknologi er en kæmpe innovationsdriver og dermed også relevant for dem. Ved at integrere teknologi fra rummet i forretningen, kan man skabe helt nye og mere præcise produkter og tjenester. Samtidig er det et felt, der er i eksplosiv vækst, og det skal dansk erhvervsliv naturligvis drage fordel af, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.
-Der ligger et enormt potentiale i rumforskning og udvikling af rumteknologi. Ikke alene kan det bringe os tættere på løsninger, der styrker vores sikkerhed eller klimaindsats – rumteknologi kan også blive et dansk væksteventyr, hvis vi formår at understøtte og videreudvikle økosystemet for rumforskning og teknologiudvikling. Rummet er en klar prioritet for regeringen, og en styrket kommerciel anvendelse af rummet i Danmark er helt i tråd med den udvikling, vi meget gerne vil se mere af, fortæller Christina Egelund, uddannelses- og forskningsminister.
-DTU har en lang og stærk tradition for at nyttiggøre rumteknologi sammen med blandt andre ESA og en række danske, højteknologiske virksomheder. Men vi ved, at potentialet er meget større. Med DTU’s stærke økosystem i ryggen glæder vi os til i samarbejde med AU, AAU og SDU at være drivkraft for dette nye partnerskab. Der er tale om et nybrud, som ikke alene kan accelerere kommercialisering af rumteknologi, men også medvirke til at gøre Danmark til en spydspids på området i Europa, siger rektor ved DTU Anders Bjarklev.

Space Commercialisation Denmark (SCDK) er et offentligt-privat partnerskab, der skal sikre, at danske virksomheder får udbytte af den hastigt voksende, globale rumteknologi.
Som del af projektet skal mindst 500 danske virksomheder klædes på med viden om nye muligheder i rummet og heraf skal 100 virksomheder engageres i konkrete innovationsprojekter.
Projektet bliver gennemført af et konsortium af danske universiteter bestående af DTU, AAU, AU og SDU i samarbejde med offentlige og private samarbejdspartnere.
Uddannelses- og Forskningsministeriet bidrager gennem ESA med finansiering af to af projektets hovedelementer, ESA Business Incubation Center Denmark, der støtter startups, og ESA Technology Broker, der støtter SMV’ere.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

AutomatiseringBranchenyt19. 01. 2026

Traditionelle datacentre kan ikke følge med fremtidens databehandlings- og klimakrav. Det mener halvdelen af it-chefer i EMEA-regionen. Ny rapport fra Lenovo inspirerer til nye visionære datacenterdesign, der kan leve op til de kommende nøgleudfordringer. Markedet for datacentre eksploderer, og

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Branchenyt19. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

  • Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

    19.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    19.01.2026

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik