• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine30. 07. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder har nøglen til at nedsætte skibsfartens CO2-udledning

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine30. 07. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Nordjyske EMenergry og VMS Group A/S indgår strategisk samarbejde for at fremme bæredygtighed og energieffektivitet i den internationale skibsfart.

Erik Mortensen fra EMenergi i Hobro (tv.) og Kim Rasmussen fra VMS Group A/S i Frederikshavn.

VMS Goup A/S, der er en international leverandør af motor- og energiteknologiske løsninger og EMenergi, en førende rådgiver med 20 års erfaring inden for energioptimering og bæredygtig omstilling, sætter nu skibsfartens grønne fremtid på dagsordenen. De to danske virksomheder, begge med base i Nordjylland, indgår et strategisk samarbejde, der skal fremme bæredygtighed og energieffektivitet i den maritime industri verden over.
De seneste år har der i skibsfarten været stort fokus på at nedbringe udledningen af særligt kvælstof, NOx, og svovl, SOx, fra udstødningsgasser. En beslutning, der allerede i 2008 blev forhandlet på plads i den internationale søfartsorganisation, IMO. Siden da er kravene til skibenes udledning løbende blevet skærpet, nu med stadigt stigende fokus på dekarbonisering, altså udledningen af kuldioxid, CO2.
Mange forskellige teknologier og valg af alternative brændstoffer er i spil, og for den enkelte skibsejer kan det være en uoverskuelig opgave at vælge, hvilke løsninger, der passer bedst, uanset om der er tale om et nybygningsprojekt eller en opgradering af et ældre fartøj.

Ekspertise og erfaring
Samarbejdet mellem de to virksomheder vil kombinere EMenergis ekspertise inden for energioptimering med VMS’s omfattende erfaring inden for motorteknologi og integrerede energiløsninger. Partnerskabet sigter mod at levere skræddersyede og effektive løsninger til skibsejere, der skal leve op til kravene om at reducere deres CO2-udledning og ønsker at forbedre deres bæredygtighedsprofil.
-Vores fælles ekspertise vil hjælpe vores kunder med at navigere i de stadigt stigende og mere komplekse krav til energieffektivitet og bæredygtighed i den maritime industri, siger Erik Mortensen fra EMenergi.
-Partnerskabet er et vigtigt skridt i vores strategi for at udvide VMS Groups portefølje og styrke vores position på det globale marked. Sammen kan vi levere integrerede og innovative løsninger, der både hjælper vores kunder med at opfylde deres bæredygtighedsmål og forbedrer deres konkurrencedygtighed, siger Kim Rasmussen fra VMS Group.

Avancerede løsninger
De to nordjyske virksomheder med base i hhv. Hobro og Frederikshavn vil fokusere på at udvikle og implementere avancerede energiløsninger, herunder energiscreening, energirevisioner, hybrid- og elektriske fremdriftsteknologier samt alternative brændstofløsninger.
Altsammen udført efter individuelle, konkrete vurderinger, der kan hjælpe den enkelte skibsejer til at gennemføre de nødvendige opgraderinger for at opfylde de nyeste krav og standarder fra både IMO og national lovgivning.

EMenergi og VMS Group vil som uafhængige serviceudbydere også kunne tilbyde rederier og skibsejere kompetent hjælp til at søge om forskellige former for støtteordninger, både nationalt og internationalt.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik