• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

InnovationNavnenytRobotterTop18. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danske Turf Tank er blandt verdens mest innovative virksomheder

InnovationNavnenytRobotterTop18. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Danske Turf Tank, der står bag verdens første selvkørende opstregningsrobot til sportsbaner, figurerede sidste år på Fast Companys eftertragtede liste over verdens mest innovative virksomheder. Siden har virksomheden mangedoblet salget især i USA, og nu optræder Turf Tank som den eneste danske virksomhed på TIME Magazines liste over Best Inventions 2024.


Turf Tank har på få år revolutioneret baneforvalteres arbejde ved at erstatte timelange manuelle opstregninger med en GPS-styret selvkørende opstregningsrobot, der på blot 23 minutter opstreger en hel 11:11 fodboldbane.
Siden lanceringen har tusindvis af fodboldklubber, skoler, universiteter og kommunale sportsanlæg taget Turf Tanks robotter til sig, og virksomhedens abonnementsmodel har gjort det muligt for selv de mindste klubber at få opstreget banerne i samme kvalitet som de største stadions og klubber verden over.
Det førte sidste år til en placering på Fast Companys prestigefyldte årlige liste over World’s Most Innovative Companies.

På TIMEs årlige liste over de bedste nye opfindelser
Nu har prestigefyldte TIME Magazine fået øje på den danske robotsucces, idet Turf Tank netop er blevet offentliggjort som Special Mention på TIMEs årlige liste over de bedste nye opfindelser. Best Inventions of 2024 tæller i år kun én dansk virksomhed, nemlig Turf Tank, og derfor er det ekstra betydningsfuldt for CEO Mikkel Jacobsen at lande den eftertragtede placering som en af årets bedste opfindelser.
-Vi har investeret massivt i vores teknologi og design og har skabt et ekstremt brugervenligt interface for de baneforvaltere, der hver dag benytter sig af vores robot. Vi er ligeledes gået over til en primært abonnementsbaseret forretning, hvilket har reduceret kundernes kapitalbinding i robotterne. Det er en kæmpe fordel – uanset om man er en lille lokal fodboldklub eller en af de store NFL- eller Premier League-klubber. Placeringen som en af TIME Magazines special mentions på listen over årets bedste opfindelser, er en stor anerkendelse af det hårde arbejde, hele vores team har lagt i at nå hertil, siger Mikkel Jakobsen, CEO i Turf Tank.

Mikkel Jakobsen, CEO i Turf Tank.

TIME Magazines liste over Best Inventions tæller i alt 200 opfindelser i 2024 – inden for kategorier som sundhedsteknologi, AI, forbrugerelektronik, grøn energi, m.fl. I kategorien Special Mentions findes både AI-avatarer, LED-lysmasker til ansigtet, en chatbot til kræftramte og mange andre opfindelser uden for de gængse kategorier. Fællesnævneren er, at produkterne gør en forskel og anses som nogle af dem, der viser ekstra flyvehøjde i forhold til innovationsgraden.
-Det er en ære for os at blive anerkendt som en af verdens mest innovative virksomheder. Vi bliver formentlig aldrig helt færdige med at raffinere vores teknologi, men ikke desto mindre er vi meget stolte over at være placeret i selskab med så mange fremsynede virksomheder i et år, hvor udviklingen af eksempelvis kunstig intelligens for alvor er blevet toneangivende blandt virksomhederne på listen, siger Mikkel Jacobsen afslutningsvis.

Turf Tank har udviklet verdens første selvkørende GPS-styrede opstregningsrobot til sportsbaner, og til dato har Turf Tank sat 3.000 robotter i arbejde alene på det amerikanske marked. Derudover anvender mere end 3.500 skoler, universiteter, små lokale fodboldklubber samt NFL- og Premier League-klubber Turf Tanks robotter til opstregning.
Robotterne styres med en tablet og har dermed konverteret en ellers gammeldags, manuel arbejdsrutine til en nem og moderne opgave, der er overstået på minutter snarere end timer. Samtidig har Turf Tank i tæt samarbejde med baneforvaltere rundt om i verden gjort brugeroplevelsen mere og mere intuitiv og med mulighed for at skræddersy robotten til specifikke behov såsom logoer til events og velgørende formål.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Mindeord for Jørgen Stenberg

Navnenyt05. 03. 2026

Mandag d. 2. marts 2026, efter en lang og sej kamp mod kræft, sov Jørgen Stenberg stille ind. Jørgens betydning for Hans Følsgaard A/S og medarbejderne var enestående. Æret være Jørgens minde. Jørgen Stenberg har sat et stort aftryk, som rækker langt ud over titler og årstal. I mere end fire

Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoff Automation ApS’ drevportefølje

Maskiner og anlægNavnenyt05. 03. 2026

Med lanceringen af AF1000 træder Beckhoff Automation ApS ind på markedet for klassiske frekvensomformere. Det er et strategisk skridt, der imødekommer efterspørgslen fra maskinbyggere og systemintegratorer. De får nu en mere omkostningseffektiv løsning til standardmotorer – uden at gå på kompromis

Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

BranchenytMesser og møderRobotterTop02. 03. 2026

Kvinder i robot- og automationsbranchen får nu deres eget faglige mødested, når Women in Robotics Breakfast løber af stablen den 7. maj klokken 08.00 til Robotbrag i Odense. Her kan udviklere, forskere, formidlere og ledere mødes på tværs af virksomheder og roller til uformel sparring, netværk og

Rift om midlerne til energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi og miljø02. 03. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har endnu engang modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. Programmet har modtaget i alt 82 ansøgninger, der sammenlagt søger om mere end 804 millioner

Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

AktueltBranchenyt02. 03. 2026

Danmarks fysiske vareeksport til USA har været faldende i årevis. Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Til gengæld er den tilsvarende eksport til resten af verden steget til et rekordhøjt niveau. Den fysiske vareeksport til USA udgør nu 2,9 procent af den samlede danske

Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

AutomatiseringBranchenyt02. 03. 2026

I 2025 er danske virksomheder endnu en gang topscorer i Europa, når det gælder anvendelsen af kunstig intelligens. Danske virksomheder griber i stigende grad de muligheder, som digitalisering og især kunstig intelligens bringer med sig. Det viser den årlige digitaliseringsredegørelse fra

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

  • Mindeord for Jørgen Stenberg

    05.03.2026

  • Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoff Automation ApS’ drevportefølje

    05.03.2026

  • Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

    02.03.2026

  • Rift om midlerne til energiprojekter

    02.03.2026

  • Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

    02.03.2026

  • Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

    02.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik