• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

InnovationNavnenytRobotterTop18. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danske Turf Tank er blandt verdens mest innovative virksomheder

InnovationNavnenytRobotterTop18. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Danske Turf Tank, der står bag verdens første selvkørende opstregningsrobot til sportsbaner, figurerede sidste år på Fast Companys eftertragtede liste over verdens mest innovative virksomheder. Siden har virksomheden mangedoblet salget især i USA, og nu optræder Turf Tank som den eneste danske virksomhed på TIME Magazines liste over Best Inventions 2024.


Turf Tank har på få år revolutioneret baneforvalteres arbejde ved at erstatte timelange manuelle opstregninger med en GPS-styret selvkørende opstregningsrobot, der på blot 23 minutter opstreger en hel 11:11 fodboldbane.
Siden lanceringen har tusindvis af fodboldklubber, skoler, universiteter og kommunale sportsanlæg taget Turf Tanks robotter til sig, og virksomhedens abonnementsmodel har gjort det muligt for selv de mindste klubber at få opstreget banerne i samme kvalitet som de største stadions og klubber verden over.
Det førte sidste år til en placering på Fast Companys prestigefyldte årlige liste over World’s Most Innovative Companies.

På TIMEs årlige liste over de bedste nye opfindelser
Nu har prestigefyldte TIME Magazine fået øje på den danske robotsucces, idet Turf Tank netop er blevet offentliggjort som Special Mention på TIMEs årlige liste over de bedste nye opfindelser. Best Inventions of 2024 tæller i år kun én dansk virksomhed, nemlig Turf Tank, og derfor er det ekstra betydningsfuldt for CEO Mikkel Jacobsen at lande den eftertragtede placering som en af årets bedste opfindelser.
-Vi har investeret massivt i vores teknologi og design og har skabt et ekstremt brugervenligt interface for de baneforvaltere, der hver dag benytter sig af vores robot. Vi er ligeledes gået over til en primært abonnementsbaseret forretning, hvilket har reduceret kundernes kapitalbinding i robotterne. Det er en kæmpe fordel – uanset om man er en lille lokal fodboldklub eller en af de store NFL- eller Premier League-klubber. Placeringen som en af TIME Magazines special mentions på listen over årets bedste opfindelser, er en stor anerkendelse af det hårde arbejde, hele vores team har lagt i at nå hertil, siger Mikkel Jakobsen, CEO i Turf Tank.

Mikkel Jakobsen, CEO i Turf Tank.

TIME Magazines liste over Best Inventions tæller i alt 200 opfindelser i 2024 – inden for kategorier som sundhedsteknologi, AI, forbrugerelektronik, grøn energi, m.fl. I kategorien Special Mentions findes både AI-avatarer, LED-lysmasker til ansigtet, en chatbot til kræftramte og mange andre opfindelser uden for de gængse kategorier. Fællesnævneren er, at produkterne gør en forskel og anses som nogle af dem, der viser ekstra flyvehøjde i forhold til innovationsgraden.
-Det er en ære for os at blive anerkendt som en af verdens mest innovative virksomheder. Vi bliver formentlig aldrig helt færdige med at raffinere vores teknologi, men ikke desto mindre er vi meget stolte over at være placeret i selskab med så mange fremsynede virksomheder i et år, hvor udviklingen af eksempelvis kunstig intelligens for alvor er blevet toneangivende blandt virksomhederne på listen, siger Mikkel Jacobsen afslutningsvis.

Turf Tank har udviklet verdens første selvkørende GPS-styrede opstregningsrobot til sportsbaner, og til dato har Turf Tank sat 3.000 robotter i arbejde alene på det amerikanske marked. Derudover anvender mere end 3.500 skoler, universiteter, små lokale fodboldklubber samt NFL- og Premier League-klubber Turf Tanks robotter til opstregning.
Robotterne styres med en tablet og har dermed konverteret en ellers gammeldags, manuel arbejdsrutine til en nem og moderne opgave, der er overstået på minutter snarere end timer. Samtidig har Turf Tank i tæt samarbejde med baneforvaltere rundt om i verden gjort brugeroplevelsen mere og mere intuitiv og med mulighed for at skræddersy robotten til specifikke behov såsom logoer til events og velgørende formål.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

Navnenyt20. 11. 2025

Som led i en omstrukturering af ledelsen er ejer og bestyrelsesmedlem Michael Saxtoft indtrådt som administrerende direktør i Nordelektro A/S. Med mange års international ledelseserfaring i bagagen skal han styrke driften i den virksomhed, der har været i familiens eje i mere end fire årtier.

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

Navnenyt20. 11. 2025

Hvordan skaber man teknologi, der inkluderer i stedet for at udelukke? Det spørgsmål har DTU Skylab arbejdet strategisk med siden 2019 – og nu modtager innovationshuset Diversitetsprisen 2025 for sit arbejde med at gøre universelt design og inklusion til en naturlig del af ingeniørens

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

  • Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

    20.11.2025

  • DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

    20.11.2025

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik