• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationNavnenytRobotterTop18. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danske Turf Tank er blandt verdens mest innovative virksomheder

InnovationNavnenytRobotterTop18. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Danske Turf Tank, der står bag verdens første selvkørende opstregningsrobot til sportsbaner, figurerede sidste år på Fast Companys eftertragtede liste over verdens mest innovative virksomheder. Siden har virksomheden mangedoblet salget især i USA, og nu optræder Turf Tank som den eneste danske virksomhed på TIME Magazines liste over Best Inventions 2024.


Turf Tank har på få år revolutioneret baneforvalteres arbejde ved at erstatte timelange manuelle opstregninger med en GPS-styret selvkørende opstregningsrobot, der på blot 23 minutter opstreger en hel 11:11 fodboldbane.
Siden lanceringen har tusindvis af fodboldklubber, skoler, universiteter og kommunale sportsanlæg taget Turf Tanks robotter til sig, og virksomhedens abonnementsmodel har gjort det muligt for selv de mindste klubber at få opstreget banerne i samme kvalitet som de største stadions og klubber verden over.
Det førte sidste år til en placering på Fast Companys prestigefyldte årlige liste over World’s Most Innovative Companies.

På TIMEs årlige liste over de bedste nye opfindelser
Nu har prestigefyldte TIME Magazine fået øje på den danske robotsucces, idet Turf Tank netop er blevet offentliggjort som Special Mention på TIMEs årlige liste over de bedste nye opfindelser. Best Inventions of 2024 tæller i år kun én dansk virksomhed, nemlig Turf Tank, og derfor er det ekstra betydningsfuldt for CEO Mikkel Jacobsen at lande den eftertragtede placering som en af årets bedste opfindelser.
-Vi har investeret massivt i vores teknologi og design og har skabt et ekstremt brugervenligt interface for de baneforvaltere, der hver dag benytter sig af vores robot. Vi er ligeledes gået over til en primært abonnementsbaseret forretning, hvilket har reduceret kundernes kapitalbinding i robotterne. Det er en kæmpe fordel – uanset om man er en lille lokal fodboldklub eller en af de store NFL- eller Premier League-klubber. Placeringen som en af TIME Magazines special mentions på listen over årets bedste opfindelser, er en stor anerkendelse af det hårde arbejde, hele vores team har lagt i at nå hertil, siger Mikkel Jakobsen, CEO i Turf Tank.

Mikkel Jakobsen, CEO i Turf Tank.

TIME Magazines liste over Best Inventions tæller i alt 200 opfindelser i 2024 – inden for kategorier som sundhedsteknologi, AI, forbrugerelektronik, grøn energi, m.fl. I kategorien Special Mentions findes både AI-avatarer, LED-lysmasker til ansigtet, en chatbot til kræftramte og mange andre opfindelser uden for de gængse kategorier. Fællesnævneren er, at produkterne gør en forskel og anses som nogle af dem, der viser ekstra flyvehøjde i forhold til innovationsgraden.
-Det er en ære for os at blive anerkendt som en af verdens mest innovative virksomheder. Vi bliver formentlig aldrig helt færdige med at raffinere vores teknologi, men ikke desto mindre er vi meget stolte over at være placeret i selskab med så mange fremsynede virksomheder i et år, hvor udviklingen af eksempelvis kunstig intelligens for alvor er blevet toneangivende blandt virksomhederne på listen, siger Mikkel Jacobsen afslutningsvis.

Turf Tank har udviklet verdens første selvkørende GPS-styrede opstregningsrobot til sportsbaner, og til dato har Turf Tank sat 3.000 robotter i arbejde alene på det amerikanske marked. Derudover anvender mere end 3.500 skoler, universiteter, små lokale fodboldklubber samt NFL- og Premier League-klubber Turf Tanks robotter til opstregning.
Robotterne styres med en tablet og har dermed konverteret en ellers gammeldags, manuel arbejdsrutine til en nem og moderne opgave, der er overstået på minutter snarere end timer. Samtidig har Turf Tank i tæt samarbejde med baneforvaltere rundt om i verden gjort brugeroplevelsen mere og mere intuitiv og med mulighed for at skræddersy robotten til specifikke behov såsom logoer til events og velgørende formål.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

Maskiner og anlægRobotter12. 03. 2026

Den nye interne rototmotor BXI fra Faulhaber er det hidtil mest kraftfulde integrerede drevsystem i Faulhabers portefølje. Den er udviklet til at opfylde de nye krav i moderne robotapplikationer. Menneskelignende bevægelser stiller ekstremt høje krav til præcision, kraft og dynamik - fra fine

To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

Maskiner og anlæg12. 03. 2026

Sandvik Coromant, der er specialist inden for skærende værktøjer, har nu fuldendt deres CoroDrill DE10-sortiment med lanceringen af to nye geometrier: M5F og M5C. Disse nyheder udvider borets optimeringspotentiale og styrker dets position som alsidig plug&play-løsning til fremstilling af korte

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

    12.03.2026

  • To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

    12.03.2026

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik