• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationNavnenytRobotter06. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danske mobile robotter og sensorer skal rydde miner i Ukraine

AktueltInnovationNavnenytRobotter06. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ueksploderede russiske granater og miner i Ukraine udgør en stor trussel på enorme landbrugsarealer. Flere danske aktører er gået sammen om at udvikle teknologi, der skal gøre oprydning hurtigere og mindre risikofyldt. Metoden – mobile robotter og avancerede sensorer.


156.000 km2 landjord – hvad der svarer til over tre gange Danmarks areal – vurderes til at være sat ud af spil i Ukraine. Årsagen er flere millioner ueksploderede granater og miner, som ligger og lurer under overfladen.
Danske virksomheder og vidensorganisationer har i udviklingsprojektet DISARM nu derfor taget de første skridt mod en mere sikker og hurtigere lokalisering af ueksploderet ammunition (som i militærfagsprog også kaldes UXO’er).
Metoden? Mobile robotter og avancerede sensorer.
-Det er afgørende, at vi bringer ny teknologi i spil for at støtte Ukraine. Med projektet DISARM arbejder vi på at skabe sikre løsninger, der kan hjælpe med at rydde miner og granater hurtigere og mere sikkert, så jorden kan tages i brug igen. Det er et vigtigt skridt mod at genetablere normale forhold for ukrainerne, siger Mikkel Agerbæk, direktør ved Teknologisk Institut.

Robotter i farezonen fremfor mennesker
Rusland affyrer op imod 10.000 granater om dagen mod Ukraine, hvoraf mange ikke eksplorerer, når de rammer. Dertil kommer et ukendt antal miner, som dækker enorme landområder i landet.
Rydningen foregår i dag manuelt ved hjælp af håndholdte metaldetektorer, og det er tidskrævende.
Med estimater, der antyder, at det kan tage op til 70 år at rydde de berørte områder i Ukraine, og at der mangler trænet personale til at udføre den risikofyldte rydning, er behovet for innovative løsninger mere presserende end nogensinde.


-Hvis ukrainerne igen skal kunne dyrke deres jord og bevæge sig sikkert rundt, skal indsatsen med at rydde landet for disse eksplosive, skjulte farer styrkes. For at bidrage til det har vi udviklet et robotkoncept bestående af et multisensor-setup. Det kombinerer teknologier som georadarer og magnetometre for derigennem at øge sandsynligheden for at opdage UXO’er, før mennesker går ind i risikoområderne, siger Kristian Skaarup, Director for Defence and Space Robotics på Teknologisk Institut.
-De nuværende bombe- og minerydningsprocesser er omkostningstunge og ekstremt langsomme. Gennem brug af robotteknologi og kombinationen af avancerede sensorer forsøger vi at gøre oprydningen hurtigere, billigere og endnu mere sikker, fortæller V’yacheslav Shvaidak, medstifter og CEO i Dropla, som er en af partnerne i projektet.
-Det vigtige formål er at hjælpe ukrainerne med at kunne dyrke deres jord igen og bevæge sig sikkert. Alt, hvad vi kan gøre for at automatisere processen og reducere antallet af menneskelige bombe- og mineryddere, er et vigtigt bidrag, understreger Bo Bischoff fra Copenhagen Hazard Mapping, som også har bidraget med viden til projektet.
Teknologien udviklet i DISARM er stadig i de tidlige stadier, og der er et stykke vej endnu, før den kan implementeres i felten.
-Vi kan se, at den kombination af sensorer, vi indledningsvist har testet, virker. Vi arbejder nu på at finde finansiering til videreudvikling og felttestning af teknologierne. Det er en udfordrende opgave at løse, da ueksploderet ammunition kan ligge i forskellige dybder afhængig af jordtypen. Så der er stadig arbejde, der skal gøres for at forbedre pålideligheden og reducere falske positiver – så systemet ikke reagerer på enhver metalgenstand i jorden, siger Kristian Skaarup afslutningsvis.

Projektet, som gennem Odense Robotics er støttet med midler fra Uddannelses- og Forskningsministeriet, er et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Dropla, Normark Defence, Capra Robotics, Hecto Drone og Teknologisk Institut.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion under nyt navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

Branchenyt12. 10. 2026

Virksomheder skal ikke betale for at få adgang til de tekniske spilleregler, de er forpligtet til at følge. Sådan lyder det i et nyt forslag fra EU-Kommissionen. For erhvervsorganisationen TEKNIQ er udspillet en vigtig sejr for retssikkerheden og et princip, organisationen har kæmpet for siden

Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

Automatisering12. 10. 2026

ODU leverer forbindelser med høj belastningskapacitet og lang levetid, så de automatiserede køretøjer opnår højst mulige oppetid. Hvert minut, der bruges på opladning, er tabt transporttid. For at sikre, at AGV'er og AMR'er kan være i drift så længe som muligt, er der behov for højt-ydende og

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion under nyt navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

  • Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

    12.10.2026

  • Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

    12.10.2026

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}