• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltEnergi og miljøNavnenyt03. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danske Dall Energy vil være førende på det franske marked

AktueltEnergi og miljøNavnenyt03. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Det danske biomasseenergi- og pyrolyseteknologiselskab – Dall Energy – har for en uoplyst sum opkøbt den franske markedsleder inden for biomasseteknologi, Weiss France Énergie, samt datterselskabet Biomasse Services et Maintenance (BSM) fra Groupe Roullier. Sammen skal de levere løsninger, der kan styrke den grønne energiomstilling i Frankrig inden for både fremstillingsindustrien og fjernvarmesektoren.


Den danske leverandør af biomasseenergi og pyrolyseteknologi, Dall Energy, har de senere år set stigende efterspørgsel hos franske kommuner og virksomheder, hvilket har betydet enorm vækst i landet.
Det har medført et mål om at blive en førende aktør inden for biomasseprocesteknologi i Frankrig. Og for at styrke denne strategi er Dall Energy glad for at kunne annoncere det effektive opkøb af Weiss France Énergie (Weiss) og Biomasse Service og Maintenance (BSM) fra Groupe Roullier.
-Vi er begejstrede for dette opkøb. Weiss er en lokal, førende leverandør af energiteknologi, og vores teknologier supplerer hinanden. Sammen vil vi kunne levere endnu bedre løsninger til landets fjernvarmeselskaber og procesindustri, fortæller Dall Energys CEO, Jens Bentzen.

Dall Energys CEO, Jens Bentzen.

-Vi er stolte over at gå sammen med Dall Energys og tilbyde vores kunder en komplet teknologiløsning til bioenergiudnyttelse. Vores teams ser frem til at bidrage til den nye koncern med den service og professionalisme, der kendetegner Weiss og BSM, tilføjer Weiss’ adm. direktør, Frédéric Autret.

Mission: Bekæmp klimaforandring, mere energieffektivitet og erstat kul og gas
Både Dall Energy og Weiss specialiserer sig i udvikling af biomasseteknologier og løsninger, som omfatter tørre biomasseressourcer, våd biomasse samt råmaterialer med højt indhold af forurenende stoffer. De servicerer også anlæg direkte eller gennem partnerskaber.
Fremadrettet vil Dall Energy og Weiss arbejde tæt sammen – også med hovedinvestoren Eiffel IG – om at bidrage til at bekæmpe klimaforandringer via erstatning af kul og gas samt mere energieffektivitet. Først i Frankrig, men sandsynligvis snart i hele EU, hvor den grønne energitransition er i en afgørende fase.
-Frankrig er et primært marked for os, og Weiss’ omfattende netværk samt partnere vil hjælpe os med at opbygge tættere relationer i landet. I første omgang som separate enheder – men vi har planlagt en Post Merger Integration (PMI) proces her i efteråret, så vi kan udnytte synergierne snarest, siger Jens Bentzen afslutningsvis.

Fakta og nøgletal
• BSM og Weiss er begge opkøbt af Dall Energy ApS fra Groupe Roullier.
• Til sammen har virksomhederne cirka 100 medarbejdere fordelt på Frankrig og Danmark.
• Weiss og BSM vil fortsætte deres forretning fra deres respektive kontorer i Frankrig.
• I løbet af 2024 vil Weiss assistere Dall Energy med oprettelsen af et ”Dall Energy France”-selskab.
• Dall Energy France vil være den enhed, hvorfra lokale Dall Energy-projekter vil blive gennemført.
• Strategiske planer for at fremme synergier iværksættes i løbet af efteråret 2024.
• Eiffel IG er en hovedinvesteringspartner og har investeret gennem sin fond: Eiffel Essentiel.

Dall Energy leverer banebrydende biomasseenergiteknologier til det globale energimarked med sin patenterede biomasseforgasningsteknologi. Forgasningsteknologien har fordele såsom lave vedligeholdelsesomkostninger, anvendelighed til en bred vifte af biomassearter, lave emissioner uden behov for filtre samt fleksibilitet i belastning svarende til gasfyrede anlæg.
Med Dall Energys løsninger kan virksomheder reducere deres miljøpåvirkning ved at forbedre luftemissioner og bruge lokalt fremskaffet biomasse, som er billig, bæredygtig og CO2-neutral.
Dall Energy blev grundlagt i 2007 af Jens Dall Bentzen. I 2023 investerede den store franske kapitalforvalter Eiffel IG i Dall Energy for at hjælpe virksomheden med at vokse både nationalt og internationalt.
Virksomheden har hovedkontor i Hørsholm, nord for København, med 35 lokale medarbejdere.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

Branchenyt17. 08. 2026

De nye EU-krav til emballage trådte i kraft i sidste uge - den 12. august. Virksomhederne bør have mindst et år til at få styr på reglerne, før myndighederne griber til bøder og andre sanktioner. Det mener SMVdanmark, der opfordrer klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre en

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

BranchenytMesser og møder17. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Faglært afholdes den 19. august i Aarhus og præsenteres af Aarhus Tech, Sosu Østjylland, Aarhus Business College og

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

  • SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

    17.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    17.08.2026

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}