• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlæg28. 04. 2016 | Helle Friemann Nielsen

Dansk teknologi til mexicansk øl

Maskiner og anlæg28. 04. 2016 By Helle Friemann Nielsen

uge17-alfalaval1

Erfaringer og viden fra mere end 100 års dansk bryggeritradition er nu for alvor på vej ud i verden. Fra årsskiftet skal Corona-øl brygges på et nyt gigantisk bryggeri i Mexico – hvor dansk teknologi bliver helt central i fremstillingen af den verdensberømte øl. Ordren er vundet af bryggeriafdelingen hos Alfa Laval i Søborg og er med en værdi på 169 millioner kroner den største i afdelingens historie.
Udstyret fra Alfa Lavals bryggeriafdeling skal stå for den vigtige del af øl-brygningen med håndtering af gær og gæringsprocesser. Netop gæringsprocesser har historisk set været et dansk speciale inden for ølproduktion.
Ordren består af en komplet og fuldautomatiseret løsning til gæringsprocesser samt modning og filtrering af øllet. Den indeholder varmevekslere, diverse procesmoduler, tanke, mere end 1.000 ventiler, der kobles sammen i ventilbatterier, knap 100 pumper med mere.

Det gode renommé
-Vi er utroligt stolte over at få lov til at levere udstyr til så berømt en øl som Coronaen, der drikkes over hele verden. Når vi kommer i betragtning til så stor en ordre, skyldes det ikke mindst, at vi står på skuldrene af mere end 100 års forskning og udvikling i dansk bryg-teknologi. Det gode renommé betyder meget, når man skal sælge udstyr til ølbrygning så langt væk som i Mexico, siger John Kyle Dorton, Market Unit Manager for Brewery i Alfa Laval i Søborg.
Den danske del af udstyret produceres i Kolding og Søborg, hvor de første leverancer nu er i gang med at blive udskibet til Mexico.
Corona-øl fremstilles af Modelo-bryggerierne og eksporteres fra Mexico til 150 lande verden over – herunder Danmark. Modelo er ejet af verdens største bryggerikoncern Anheuser-Busch InBev.
Ordren er en milepæl for Brewery-afdelingen i Alfa Laval, der for fem år siden blev samlet i Danmark efter at have været spredt ud over forskellige europæiske lande. På de fem år er antallet af ordrer fordoblet.

Verdens ølbryggere rykker på dansk udstyr
Bryggeriudstyret til Corona-bryggeriet er designet af Brewery-afdelingen i Søborg. Her arbejder ølspecialister fra i alt 17 nationaliteter – inklusive fra Mexico. Med til at få ordren i hus var også, at Alfa Lavals bryggeriafdeling har spansktalende ølspecialister med lokalkendskab til Mexico.
Alfa Lavals bryggeriafdeling i Danmark er blandt de tre største leverandører på globalt plan, når det gælder komplette “tank top systems”, der er afgørende i styring af gæringsprocesser i moderne ølproduktion.
Afdelingen har også leveret løsninger til andre berømte bryggerier som eksempelvis Kirin og Suntory i Japan og Westmalle i Belgien samt til de nye såkaldte Craft Breweries – mikro-bryggerier – rundt omkring i verden. Mikro-bryggerier oplever i disse år meget store vækstrater – i USA tocifrede hvert år. I 2015 alene har Alfa Laval leveret udstyr til over 60 mikro-bryggerier på globalt plan.
I Danmark leverer Brewery-afdelingen i Alfa Laval løsninger til de store bryggerier som Carlsberg, Royal Unibrew og Albani. Tilsvarende til de små mikro-bryggerier, der står bag det store boom i dansk specialøl, eksempelvis Nørrebro Bryghus, Ørbæk Bryggeri og Amager Bryghus.

Skrevet i: Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025

MADE er genudpeget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse som Danmarks nationale klynge for avanceret produktion frem til 2028. I usikre tider er produktionsklyngens arbejde aktuelt som aldrig før, lyder det fra MADE’s direktør. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udpeget MADE som ny national

Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

AktueltBranchenyt26. 05. 2025

Danskernes økonomiske bekymringer er på sit højeste siden oliekrisen, men bag de dystre forventninger står et erhvervsliv i fuld fart og en dansk økonomi med stærke nøgletal, lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Danskernes tro på, hvordan Danmarks økonomi ser ud om et år er faldet til

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

AktueltEnergi og miljøNavnenyt26. 05. 2025

Ny løsning fra Ranlev Industri Automation A/S gør det muligt at måle klimaaftrykket helt ned på produktniveau. Løsningen er udviklet i samarbejde med Alexandra Instituttet i regi af projektet ”Afkobling 2030”. Ranlev Industri Automation A/S' nyeste løsning gør det muligt for

IFS ruller nyt AI-skyts ud

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

IFS fyrer nu op under implementeringen af Industrial AI. Med lanceringen af IFS Nexus Black stiller selskabet sin store portefølje af AI-eksperter til rådighed for co-creation af Industrial AI-applikationer, så hver enkelt virksomhed hurtigere og mere sikkert kan høste gevinsterne ved at bruge

Kuka Nordic knytter stærkere bånd til danske Qubiqa

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

Systempartnerskaber er fortsat en succesfaktor for Kuka Nordic. Nu er endnu en virksomhed kommet med i systemet; den danske Qubiqa-koncern, der leverer specialdesignede automationsløsninger til isoleringsindustrien over hele verden, For Kuka Nordic er det en stor succes at have skabt tættere

Samarbejde mellem TCS og Salesforce skal frigøre AI-potentialet i produktions- og halvlederindustrien

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), ét af verdens største it-konsulenthuse, slår nu pjalterne sammen med Salesforce, en førende global aktør inden for Customer Relationship Management (CRM). Samarbejdet har til formål at hjælpe virksomheder i produktions- og halvlederindustrien med at skabe

Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

NavnenytRobotterTop22. 05. 2025

Den belgiske startup-virksomhed XiniX AI har lavet en blød robot, der kan sno sig ind, hvor ingen andre kan og levere data, der kan spare både tid, penge og menneskeliv. Virksomheden har nu fået en af pladserne i Teknologisk Instituts robotinkubator bevilliget af Odense Robotics StartUp

Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Hver anden europæiske maskinbygger melder om produktionsforsinkelser som konsekvens af mangel på specialiserede medarbejdere; dette ifølge en ny rapport, som power-management virksomheden Eaton står bag. Det udfordrer både branchen og den grønne omstilling. Maskinbyggere spiller en afgørende

Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Dansk økonomi står stærkt med en markant forbedring af den strukturelle saldo og udsigt til stor opjustering af råderummet på 37 mia. kr., men festen kan blive kort, hvis handelskrigen eskalerer, og udviklingen i den udenlandske arbejdskraft pludseligt vender. Det vurderer Mia Amalie Holstein,

EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

Energi og miljøNavnenyt22. 05. 2025

CSRD Omnibus har mildnet kravene til blandt andet væsentlighedsanalyse og dokumentationsniveau. El-teknikhuset Wexøe A/S vil dog ikke slække på ambitionsniveauet: Vi skal ikke smide det på gulvet nu, lyder det fra Sanne With, Head of Sustainable Business Development i Wexøe A/S. Wexøe A/S, der

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

    26.05.2025

  • Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

    26.05.2025

  • Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

    26.05.2025

  • IFS ruller nyt AI-skyts ud

    26.05.2025

  • Kuka Nordic knytter stærkere bånd til danske Qubiqa

    26.05.2025

  • Samarbejde mellem TCS og Salesforce skal frigøre AI-potentialet i produktions- og halvlederindustrien

    26.05.2025

  • Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

    22.05.2025

  • Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

    22.05.2025

  • Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

    22.05.2025

  • EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

    22.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik