• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlæg28. 04. 2016 | Helle Friemann Nielsen

Dansk teknologi til mexicansk øl

Maskiner og anlæg28. 04. 2016 By Helle Friemann Nielsen

uge17-alfalaval1

Erfaringer og viden fra mere end 100 års dansk bryggeritradition er nu for alvor på vej ud i verden. Fra årsskiftet skal Corona-øl brygges på et nyt gigantisk bryggeri i Mexico – hvor dansk teknologi bliver helt central i fremstillingen af den verdensberømte øl. Ordren er vundet af bryggeriafdelingen hos Alfa Laval i Søborg og er med en værdi på 169 millioner kroner den største i afdelingens historie.
Udstyret fra Alfa Lavals bryggeriafdeling skal stå for den vigtige del af øl-brygningen med håndtering af gær og gæringsprocesser. Netop gæringsprocesser har historisk set været et dansk speciale inden for ølproduktion.
Ordren består af en komplet og fuldautomatiseret løsning til gæringsprocesser samt modning og filtrering af øllet. Den indeholder varmevekslere, diverse procesmoduler, tanke, mere end 1.000 ventiler, der kobles sammen i ventilbatterier, knap 100 pumper med mere.

Det gode renommé
-Vi er utroligt stolte over at få lov til at levere udstyr til så berømt en øl som Coronaen, der drikkes over hele verden. Når vi kommer i betragtning til så stor en ordre, skyldes det ikke mindst, at vi står på skuldrene af mere end 100 års forskning og udvikling i dansk bryg-teknologi. Det gode renommé betyder meget, når man skal sælge udstyr til ølbrygning så langt væk som i Mexico, siger John Kyle Dorton, Market Unit Manager for Brewery i Alfa Laval i Søborg.
Den danske del af udstyret produceres i Kolding og Søborg, hvor de første leverancer nu er i gang med at blive udskibet til Mexico.
Corona-øl fremstilles af Modelo-bryggerierne og eksporteres fra Mexico til 150 lande verden over – herunder Danmark. Modelo er ejet af verdens største bryggerikoncern Anheuser-Busch InBev.
Ordren er en milepæl for Brewery-afdelingen i Alfa Laval, der for fem år siden blev samlet i Danmark efter at have været spredt ud over forskellige europæiske lande. På de fem år er antallet af ordrer fordoblet.

Verdens ølbryggere rykker på dansk udstyr
Bryggeriudstyret til Corona-bryggeriet er designet af Brewery-afdelingen i Søborg. Her arbejder ølspecialister fra i alt 17 nationaliteter – inklusive fra Mexico. Med til at få ordren i hus var også, at Alfa Lavals bryggeriafdeling har spansktalende ølspecialister med lokalkendskab til Mexico.
Alfa Lavals bryggeriafdeling i Danmark er blandt de tre største leverandører på globalt plan, når det gælder komplette “tank top systems”, der er afgørende i styring af gæringsprocesser i moderne ølproduktion.
Afdelingen har også leveret løsninger til andre berømte bryggerier som eksempelvis Kirin og Suntory i Japan og Westmalle i Belgien samt til de nye såkaldte Craft Breweries – mikro-bryggerier – rundt omkring i verden. Mikro-bryggerier oplever i disse år meget store vækstrater – i USA tocifrede hvert år. I 2015 alene har Alfa Laval leveret udstyr til over 60 mikro-bryggerier på globalt plan.
I Danmark leverer Brewery-afdelingen i Alfa Laval løsninger til de store bryggerier som Carlsberg, Royal Unibrew og Albani. Tilsvarende til de små mikro-bryggerier, der står bag det store boom i dansk specialøl, eksempelvis Nørrebro Bryghus, Ørbæk Bryggeri og Amager Bryghus.

Skrevet i: Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

InnovationMesser og møderRobotterTop08. 05. 2025

Teknologisk Institut kortlægger for første gang potentialer, barrierer og fremtidsperspektiver for humanoide – menneskelignende – robotter i Danmark i en ny rapport. Samtidig har Instituttet Danmarkspremiere på en humanoid robot til Robotbrag 2025 i Odense. Humanoide robotter – robotter, der

Nye topledere hos UR og MiR

AktueltNavnenytRobotter07. 05. 2025

Teradyne Robotics har annonceret udnævnelsen af nyt lederskab i Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Den nye ledelse sikrer stærk kontinuitet og ekspertise, mens begge virksomheder fortsætter med at drive udviklingen af fremtidens avancerede automation. Tirsdag den 6. maj

Topforskere får millionstøtte

AktueltInnovationNavnenyt07. 05. 2025

Hvordan kan vi genanvende plast bedre? Og hvordan kan vi sende data uden at bruge så meget energi? 11 topforskere modtager nu over 300 mio. kr. fra Villum Fonden til forskning, der blandt andet kan give os svar på de spørgsmål. Villum Fonden har netop uddelt i alt 317 millioner kroner til 11

Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

Procesteknologi07. 05. 2025

Den nyeste generation af det elektroniske PG-manometer fra ifm electronic a/s sætter nye standarder for trykmåling i fødevare- og drikkevareindustrien. Med en kombination af gennemprøvet sensorteknologi og banebrydende LED-display tilbyder løsningen både præcision, holdbarhed og forbedret

Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

Navnenyt07. 05. 2025

39-årige Laura Klitgaard er genvalgt til ny treårig periode som formand for de 170.000 medlemmer i Ingeniørforeningen IDA. Et enstemmigt repræsentantskab i Ingeniørforeningen IDA har genvalgt 39-årige Laura Klitgaard som formand i de kommende tre år.Dermed kommer hun til at stå i spidsen for de

Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

NavnenytVand og spildevand07. 05. 2025

Rebekka Nymark er ny direktør for vand og spildevand i HOFOR og får dermed ansvaret for en helt central infrastruktur i byen – en rolle der ikke er helt uvant, da hun forlader en stilling som direktør i Metroselskabet I/S. Hverdagen og fremtidens byer. Det kunne være overskriften for Rebekka

Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

AutomatiseringMesser og møderTop05. 05. 2025

Digitalisering, kunstig intelligens og kritisk infrastruktur er de tre nøgleområder i fokus, når IDA inviterer indenfor til Danmarks største teknologievent Technomania på HI Tech & Industry Scandinavia 2025 i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober. Årets Technomania tapper ind i

Maritim AI på tværs af grænserne

AktueltAutomatiseringOffshore og marine05. 05. 2025

Efter et år med netværk, testaktiviteter og kortlægning af over 300 aktører afslutter MarAI-projektet sin første fase med konkrete anbefalinger, nye samarbejder og et solidt fundament for et fælles dansk-tysk innovationsøkosystem inden for maritim kunstig intelligens. Projektet, ledet af

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med

Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

BranchenytOffshore og marine05. 05. 2025

Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden. Dansk Metal hilser statsministerens udmelding om, at Danmark igen skal være en stor skibsbyggernation, velkommen. Det er et afgørende skridt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

    08.05.2025

  • Nye topledere hos UR og MiR

    07.05.2025

  • Topforskere får millionstøtte

    07.05.2025

  • Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

    07.05.2025

  • Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

    07.05.2025

  • Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

    07.05.2025

  • Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

    05.05.2025

  • Maritim AI på tværs af grænserne

    05.05.2025

  • Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

    05.05.2025

  • Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

    05.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik