• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltVand og spildevand09. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Dansk teknologi skaber rent drikkevand i områder uden energiforsyning

AktueltVand og spildevand09. 03. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Den danske startup Alpha-E har sammen med Alfa Laval-koncernen og med hjælp fra EU-projekt i Vejle skabt en ny teknologi, der giver håb om nemmere og billigere adgang til rent drikkevand i fjernt beliggende områder i verden.

Alpha-E’s 24 meter lange anlæg kan skabe forudsætningerne for vandforsyning i udsatte områder, hvor grundvandet er saltholdigt eller forurenet. Foto: Alpha-E.


Manglende adgang til rent drikkevand er en kæmpestor udfordring for millioner af mennesker over hele kloden. Nu kommer en virksomhed fra Fredericia med en teknologisk løsning til udsatte områder i verden, hvor det er vanskeligt og dyrt at levere rent drikkevand.
Iværksættervirksomheden Alpha-E har arbejdet sammen med Alfa Laval-koncernen om løsningen: Et vandanlæg, der kombinerer Alpha-E’s eget, patenterede solenergianlæg og Alfa Laval-koncernens destillationsanlæg. Vandanlægget drives af solenergi, der skaber termisk energi til rensning og destillering af grundvandet.
-Vores anlæg gør det muligt at skaffe rent drikkevand til befolkningen i fjernt beliggende områder, hvor det i øjeblikket er dyrt, besværligt og nogle steder umuligt, især fordi de nuværende anlæg er afhængige af strøm og skal vedligeholdes jævnligt, siger Kim Nichum, grundlægger af Alpha-E.
Kim Nichum peger på, at anlægget er enkelt i både drift og opstilling:
-Hvis vi skal sikre rent drikkevand på en økonomisk og bæredygtig måde i områder, som normalt er afskåret fra adgangen til rent vand, skal energikilden være lokal, og det skal være muligt at bygge og vedligeholde solpanelerne lokalt.
-Vores anlæg kører på solskin, og det er nemt at opstille og transportere. Anlægget sendes i trækasser, der kan være bag på en lastbil, og det kan samles på stedet og kræver så lidt knowhow, at 85 procent af konstruktionen kan produceres af en lokal smedevirksomhed, siger han videre.
Samarbejdet mellem Alpha-E og Alfa Laval blev skabt via EU-projektet ”Smart Energy2Market”, som mellem 2015 og 2021 har modtaget 11,1 mio. kr. i støtte fra EU’s Regionalfond.
EU-projektet drives af Green Tech Center i Vejle og har hjulpet en række energiteknologivirksomheder med at udvikle systemløsninger i tæt dialog med kunderne.

EU-projekt var “matchmaker”
I dette tilfælde havde Alpha-E oprindelig udviklet spejle til termisk energi til bl.a. fødevarebranchen under sydlige himmelstrøg. Men projektleder i Smart Energy2Market Dorthe Bramsen Clausen så en mulighed for en kobling med Alfa Laval, der bl.a. producerer anlæg til vandrensning til store skibe. Teknologien kan også bruges på landjorden, hvis der kan skabes damp, og det kunne Alpha-E levere.
Efter nogle måneders samarbejde havde Alpha-E justeret hele sit anlæg, så det nu passer perfekt til Alfa Lavals vandrensning. Et spændende samarbejde, siger John Ivar Johannessen, Market Area Manager, Separation & Systems i Alfa Lavals Energy Division:
-Alfa Lavals gennemprøvede ferskvandsgeneratorteknologi tilfører anlægget den robusthed og enkelhed, som er nøglen, når man skal installere og betjene anlæg i fjernt beliggende områder. Og brugen af solenergi er en god og bæredygtig måde at producere ferskvand på.
EU-projektet har også hjulpet med kontakt til Poul Due Jensen Fond (Grundfos Foundation), som samarbejder med internationale NGO’er om at gøre rent og sikkert drikkevand tilgængeligt for verdens fattigste i landdistrikter og flygtningelejre.

Poul Due Jensen Fond ser muligheder
Især i Afrika har fonden støttet en række vandprojekter, og Nils Thorup, fondens programchef for vand, ser store muligheder i den endelige løsning, der nu skal testes i dansk solskin fra april:
-Løsningen er enkel, ne m at betjene og at bygge lokalt, og så har den potentiale til at dække et enormt behov på verdensmarkedet. Mange steder i verden – ikke bare i Afrika, men også i lande som Bangladesh, Indien og Nepal – slås man med saltvandsindtrængning og forurenet grundvand, fortæller Nils Thorup.
Nils Thorup ser nu frem til testen af Alpha-E-teknologien:
-Når de kan levere resultater, kan vi formidle teknologien til vores internationale samarbejdspartnere, NGO’erne, der arbejder med vandprojekter i tredjeverdenslande, så det kan testes i fuld skala. Og viser det sig at være en god idé, og er prisen rigtig, kan der være meget kort vej til udrulning.
Også internationalt er der allerede nu stor interesse fra potentielle kunder: Arabian Industries ønsker vandrensningsanlæg til deres borerigge, hvor 5.000 medarbejdere skal have adgang til rent drikkevand. Samtidig har Alpha-E fået forespørgsler fra Oman, hvor der er behov for rent drikkevand til oliearbejdere, og fra ferieresorts på Maldiverne samt mejerier og bryggerier i Canada og USA.
For projektleder Dorthe Bramsen Clausen har det været spændende at arbejde sammen med Alpha-E og Alfa Laval:
-Alpha-E er en lille, innovativ virksomhed, som har været hurtig til at omstille sig og ikke være bekymret for at arbejde sammen med en så stor virksomhed som Alfa Laval, siger hun og fortsætter:
-Samtidig er det meget opløftende at få lov til at arbejde med en teknologi, der kan gøre en forskel for rigtig mange mennesker, der i dag ikke har adgang til rent drikkevand, som mange ellers betragter som en selvfølge.

Skrevet i: Aktuelt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Innovative robotter på Hannover Messe 2026

Messer og møderRobotterTop09. 02. 2026

De nyeste trends inden for de mest innovative robotteknologier vil blive repræsenteret på den kommende Hannover Messe 2026. En række spændende – og i Danmark måske lidt ukendte – robotudbydere kan opleves på messens Applikations Park i hal 26. På åres Hannover Messe 2026 vil fokus være på

Virksomheder skifter AI-gear

AktueltAutomatiseringBranchenyt09. 02. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Investeringsoptimismen er høj blandt CIO’er i 2026, når det kommer til kunstig

AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

AktueltAutomatiseringNavnenyt09. 02. 2026

Maskinfabrikken Johannes Pedersen og startuppen DeepVis har slået pjalterne sammen i et MADE-projekt for at opnå vigtige tidsbesparelser med AI og visionteknologi til kontrol af mange tusinde emner heriblandt fremstillingen af karosseridele til klassiske biler Det åbner for større ordrer og et nyt

Der er rift om ingeniørerne

Branchenyt09. 02. 2026

Manglen på højtuddannede inden for STEM giver travlhed hos headhunterne. Inden for de seneste seks måneder er næsten hvert andet privatansatte IDA-medlem blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med opfordring om at skifte job. Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører,

Industrial AI driver markant vækst i stærkt IFS årsregnskab

Navnenyt09. 02. 2026

IFS præsenterer endnu en gang et stærkt årsregnskab. Med Industrial AI som den underliggende motor accelererede IFS ud af 2025 med solid vækst i både omsætning, indtjening og en væsentlig andel af tilbagevendende indtægter. IFS havde også markant fremgang i Norden, hvor virksomheden fortsætter sin

Michelin opkøber Flexitallic – og udbygger Polymer Composite Solutions-forretningen markant

Navnenyt09. 02. 2026

Michelin har annonceret opkøbet af den amerikanske virksomhed Flexitallic og udbygger dermed sin førende position inden for industrielle sealing-løsninger. Aftalen finansieres fuldt ud kontant; afslutning forventes i første halvår 2026. Opkøbet af Flexitallic vil udvide Michelins portefølje af

Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

Maskiner og anlægNavnenytTop05. 02. 2026

DTU Structural Lab har investeret i et nyt ZEISS ARAMIS 24M-system og styrker dermed arbejdet med avancerede mekaniske tests. Opgraderingen sker i samarbejde med Zebicon A/S og bygger videre på mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi på DTU. I DTU Structural Lab, en del af CASMaT,

Overfladevirksomhed udvider

AktueltNavnenyt05. 02. 2026

Den danske overfladekoncern DOT A/S tager et historisk skridt og udvider for første gang uden for Norden. Med opkøbet af den irske varmforzinkningsvirksomhed Galco Steel Ltd. etablerer DOT sig som en markant aktør på det irske marked og styrker sin position inden for korrosionsbeskyttelse af

Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

AktueltBranchenytNavnenyt05. 02. 2026

Novo Nordisk Fonden bevilger 184 millioner kroner til et nyt initiativ ved navn Upscalator, der skal hjælpe danske og europæiske biosolutions-startups med at opskalere deres teknologier og få dem hurtigere på markedet. Initiativet skal ledes af BioInnovation Institute (BII) i

Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Branchenyt05. 02. 2026

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Innovative robotter på Hannover Messe 2026

    09.02.2026

  • Virksomheder skifter AI-gear

    09.02.2026

  • AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

    09.02.2026

  • Der er rift om ingeniørerne

    09.02.2026

  • Industrial AI driver markant vækst i stærkt IFS årsregnskab

    09.02.2026

  • Michelin opkøber Flexitallic – og udbygger Polymer Composite Solutions-forretningen markant

    09.02.2026

  • Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

    05.02.2026

  • Overfladevirksomhed udvider

    05.02.2026

  • Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

    05.02.2026

  • Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik