• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter22. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansk techfond udnytter kursfald i robotvirksomhed til opkøb

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter22. 08. 2024 By Helle Friemann Nielsen

New Deal Invest, en førende dansk techfond med fokus på innovative teknologivirksomheder, har udnyttet kursfaldet i Symbotic Inc. til at købe op. Efter en markant aktiekursnedgang på 45 procent har fonden set en attraktiv mulighed for at styrke sin position i en virksomhed med stærkt vækstpotentiale.

Symbotic laver automatiseret lagerstyring ved brug af robotteknologi. Foto: Symbotic Inc.

Symbotic, der leverer avancerede robot- og softwareløsninger til automatisering af lagerstyring, har etableret sig som en vigtig aktør inden for logistiksektoren med en solid kundebase, herunder detailgiganter som Walmart, Albertsons og Target.
Virksomhedens ordrebeholdning på 23 milliarder USD forventes at sikre stabil vækst i de kommende år, mens nye initiativer som GreenBox, et joint venture med Softbank, åbner for yderligere markeder gennem deres banebrydende Warehousing-as-a-Service (WaaS) model.
-Vi har længe fulgt Symbotic tæt, og kursfaldet repræsenterer en sjælden mulighed for at investere i en virksomhed, der er i front inden for sin branche, fortæller Mads Christiansen, der er investeringschef hos New Deal Invest.
-Symbotic har ikke alene udviklet en teknologisk platform, der adresserer nogle af de mest presserende udfordringer inden for logistik, men deres evne til at skalere og tilpasse sig nye markeder gør dem til en attraktiv langsigtet investering, fortsætter han.
Symbotic har trods den seneste aktienedgang fortsat deres ambitiøse vækstplaner, herunder en udvidelse af deres samarbejde med Walmart til det mexicanske marked samt udrulning af nye teknologier, der yderligere vil styrke virksomhedens markedsposition. Dette forventes at resultere i øget omsætning og højere marginer, hvilket understøtter New Deal Invests beslutning om at øge deres engagement i virksomheden.
-Symbotic er et godt eksempel på en virksomhed, der har potentialet til at revolutionere sin industri, siger han videre. Med deres integrerede systemer og fokus på innovation er de godt positioneret til at kapitalisere på den stigende efterspørgsel efter automatisering i forsyningskæden. Vi ser frem til at følge deres udvikling og tror på, at vores investering vil skabe betydelig værdi for vores investorer.

New Deal Invests seneste opkøb af Symbotic-aktier er en del af fondens overordnede strategi om at identificere og investere i teknologivirksomheder, der har potentialet til at skabe langsigtet vækst og innovation.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

NavnenytTop15. 09. 2025

Granzow A/S markerer i år sit 90-års jubilæum som leverandør af tekniske løsninger og komponenter inden for trykluft-, vakuum- og pneumatik til den danske industri. Siden grundlæggelsen i 1935 har virksomheden kombineret kvalitet, driftssikkerhed og høj faglighed med et stadigt større fokus på

Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

AktueltInnovationNavnenyt15. 09. 2025

Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner. Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterede mandag den 8. september en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi. På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for

Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Beckhoff Automation ApS en række stærke automationsløsninger, herunder PLC++, der rammer markedet i 2026. Åbne standarder, central styring og integration mellem automation og it er fundamentet i Beckhoffs udviklingsfilosofi. Det gælder også for den nye PLC, der anvender

Optimismen gløder hos danske Global AGV

AutomatiseringNavnenyt15. 09. 2025

Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV. Virksomheden på Mors har netop taget fat på sit tiende år med udsigt til yderligere vækst. -Vi er ikke i tvivl om, at fremtiden er lys. De

Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

Navnenyt15. 09. 2025

Øget ordretilgang hos tætnings- og pakningsspecialisten Carsten Holm A/S har resulteret i et behov for større fokus på produktionen. En udfordring, som virksomheden nu har løst med en intern rokade. De seneste år er ordretilgangen steget støt hos Carsten Holm A/S, og den positive udvikling har

Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025

Et nyt dansk udviklingsprojekt skal undersøge, om vanskeligt genanvendeligt tekstilaffald kan få nyt liv som 3D-printmateriale. Projektet, der går under navnet Tex2AM, samler partnere fra både erhvervsliv og forskning i et fælles mål om at skabe mere bæredygtige produktionsformer og mindske mængden

Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

AktueltEnergi og miljøInnovation11. 09. 2025

Fra skrald til værdifuld ressource: Kemikere ved Københavns Universitet har udviklet en teknik, der kan forvandle plastaffald til en klimaløsning for effektiv og bæredygtig CO2-fangst. Opfindelsen slår dermed to fluer med et smæk og takler to af verdens største udfordringer på en gang:

Ny langtrækkende industriel cobot

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025

Universal Robots A/S lancerer UR8 Long, der er designet til de mest krævende og pladsbegrænsede automatiseringsopgaver. UR8 Longs udvidede rækkevidde, kombineret med koordineret multi-akse-bevægelse, muliggør komplekse svejsninger med ensartet kvalitet. Optimeret bevægelsesydelse giver samtidig mere

Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

Messer og møderNavnenyt11. 09. 2025

Danmarks største grossist inden for stål og teknik inviterer hele industrien indenfor på en 500 m² stand - HI-messen største - med 35 leverandører, interaktive oplevelser og faglig sparring. Når HI Tech & Industry Scandinavia finder sted den 30. september – 2. oktober 2025 i MCH Messecenter

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

    15.09.2025

  • Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

    15.09.2025

  • Inspirerende talks på Technomania

    15.09.2025

  • Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

    15.09.2025

  • Optimismen gløder hos danske Global AGV

    15.09.2025

  • Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

    15.09.2025

  • Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

    11.09.2025

  • Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

    11.09.2025

  • Ny langtrækkende industriel cobot

    11.09.2025

  • Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

    11.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik