• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytInnovation28. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Stjerneforsker glad for regeringens rumstrategi

AktueltBranchenytInnovation28. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Dansk rumforskning og innovation har udsigt til et gevaldigt løft med den nye nationale rumstrategi. Det vurderer astronomi-professor Hans Kjeldsen fra Aarhus Universitet.

Illustration: freepik.com.

Den nye Strategi for rumforskning og -innovation blev præsenteret af uddannelses- og forskningsminister Christian Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov mandag formiddag (den 18. november).
Den indebærer blandt meget andet, at den samlede finansiering til rumområdet i løbet af ti år stiger med ca. 50 pct., fra ca. 522 mio. kr. i 2025 til ca. 771 mio. kr. i 2035.
Professor Hans Kjeldsen er direktør i Aarhus Space Centre, som er et interdisciplinært forskningscenter, hvor rumforskningen sker på tværs af faggrænser og i tæt samarbejde med industrien og andre eksterne samarbejdspartnere.
Aarhus Space Centre har, som mange af de øvrige danske aktører, leveret mange input til strategien.
-Uddannelses- og Forskningsstyrelsen havde i forvejen imponerende mange gode ideer, men har tydeligvis også lyttet til os. Aarhus Space Centre ser strategien som et helt afgørende redskab for den fremtidige udvikling af uddannelse, forskning og samarbejde. Strategien passer rigtigt godt til det, vi som universitet har fokus på, og implementeringen vil danne rammen for Aarhus Universitets udvikling inden for rumforskning og teknologi, herunder et styrket samarbejde med rumsektoren, siger Hans Kjeldsen.
-Det gælder ikke kun os, men alle danske universiteter, er jeg sikker på, tilføjer han.
Ved at fremme udviklingen af videnskabelige instrumenter til rumaktiviteter, et nationalt rumprogram for forskning og innovation samt et program for nationale rummissioner, vil man bidrage til at sikre rekrutteringen af flere forskere og ph.d.-studerende med specifikt fokus på rumforskning og rumteknologi, påpeger han.

Hans Kjeldsen er professor på Institut for Fysik og Astronomi på Aarhus Universitet og direktør i Aarhus Space Centre. Foto: Lars Kruse, AU Foto.

-Aarhus Universitet deltager allerede i opbygningen af nationale rummissioner, og vi ser frem til at fortsætte og udbygge dette arbejde over de næste 10 år.
-Vi finder det særligt positivt, at strategien også lægger vægt på udbygningen af internationalt samarbejde, herunder deltagelse i EU’s rumprogrammer samt etablering af internationale partnerskaber og samarbejdsaftaler med blandt andre NASA. Disse initiativer er meget vigtige for danske universiteter, fortsætter Hans Kjeldsen.
Den nye Strategi for rumforskning og -innovation vil i øvrigt blive taget under grundig behandling under den nationale rumkonference, som bliver holdt på Aarhus Universitet den 26. og 27. november.
National Space Conference arrangeres af Aarhus Universitet, Uddannelses- og Forskningsstyrelsen og CenSec – Center for Defence, Space & Security.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

BranchenytNavnenyt12. 02. 2026

Nye EU-regler gør dokumentation, data og ansvarlig AI til konkurrenceparametre. Når det gælder disse faktorer, står Dansk-svenske Medicon Valley stærkere end mange europæiske klynger, hvilket giver regionens aktører en særlig konkurrencemæssig fordel. 2026 markerer et skifte for medtech i

Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

Maskiner og anlæg12. 02. 2026

Flir C8 fra Elma Instruments A/S er et nyt super-kompakt termisk lommekamera designet til at gøre inspektioner hurtigere, skarpere og mere pålidelige. Med en termisk opløsning på 320×240 pixel og Flirs unikke MSX-teknologi får man detaljerige billeder, der gør det nemt at identificere

Innovative robotter på Hannover Messe 2026

Messer og møderRobotterTop09. 02. 2026

De nyeste trends inden for de mest innovative robotteknologier vil blive repræsenteret på den kommende Hannover Messe 2026. En række spændende – og i Danmark måske lidt ukendte – robotudbydere kan opleves på messens Applikations Park i hal 26. På åres Hannover Messe 2026 vil fokus være på

Virksomheder skifter AI-gear

AktueltAutomatiseringBranchenyt09. 02. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Investeringsoptimismen er høj blandt CIO’er i 2026, når det kommer til kunstig

AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

AktueltAutomatiseringNavnenyt09. 02. 2026

Maskinfabrikken Johannes Pedersen og startuppen DeepVis har slået pjalterne sammen i et MADE-projekt for at opnå vigtige tidsbesparelser med AI og visionteknologi til kontrol af mange tusinde emner heriblandt fremstillingen af karosseridele til klassiske biler Det åbner for større ordrer og et nyt

Der er rift om ingeniørerne

Branchenyt09. 02. 2026

Manglen på højtuddannede inden for STEM giver travlhed hos headhunterne. Inden for de seneste seks måneder er næsten hvert andet privatansatte IDA-medlem blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med opfordring om at skifte job. Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

  • EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

    12.02.2026

  • Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

    12.02.2026

  • Innovative robotter på Hannover Messe 2026

    09.02.2026

  • Virksomheder skifter AI-gear

    09.02.2026

  • AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

    09.02.2026

  • Der er rift om ingeniørerne

    09.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik