• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytInnovation28. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Stjerneforsker glad for regeringens rumstrategi

AktueltBranchenytInnovation28. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansk rumforskning og innovation har udsigt til et gevaldigt løft med den nye nationale rumstrategi. Det vurderer astronomi-professor Hans Kjeldsen fra Aarhus Universitet.

Illustration: freepik.com.

Den nye Strategi for rumforskning og -innovation blev præsenteret af uddannelses- og forskningsminister Christian Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov mandag formiddag (den 18. november).
Den indebærer blandt meget andet, at den samlede finansiering til rumområdet i løbet af ti år stiger med ca. 50 pct., fra ca. 522 mio. kr. i 2025 til ca. 771 mio. kr. i 2035.
Professor Hans Kjeldsen er direktør i Aarhus Space Centre, som er et interdisciplinært forskningscenter, hvor rumforskningen sker på tværs af faggrænser og i tæt samarbejde med industrien og andre eksterne samarbejdspartnere.
Aarhus Space Centre har, som mange af de øvrige danske aktører, leveret mange input til strategien.
-Uddannelses- og Forskningsstyrelsen havde i forvejen imponerende mange gode ideer, men har tydeligvis også lyttet til os. Aarhus Space Centre ser strategien som et helt afgørende redskab for den fremtidige udvikling af uddannelse, forskning og samarbejde. Strategien passer rigtigt godt til det, vi som universitet har fokus på, og implementeringen vil danne rammen for Aarhus Universitets udvikling inden for rumforskning og teknologi, herunder et styrket samarbejde med rumsektoren, siger Hans Kjeldsen.
-Det gælder ikke kun os, men alle danske universiteter, er jeg sikker på, tilføjer han.
Ved at fremme udviklingen af videnskabelige instrumenter til rumaktiviteter, et nationalt rumprogram for forskning og innovation samt et program for nationale rummissioner, vil man bidrage til at sikre rekrutteringen af flere forskere og ph.d.-studerende med specifikt fokus på rumforskning og rumteknologi, påpeger han.

Hans Kjeldsen er professor på Institut for Fysik og Astronomi på Aarhus Universitet og direktør i Aarhus Space Centre. Foto: Lars Kruse, AU Foto.

-Aarhus Universitet deltager allerede i opbygningen af nationale rummissioner, og vi ser frem til at fortsætte og udbygge dette arbejde over de næste 10 år.
-Vi finder det særligt positivt, at strategien også lægger vægt på udbygningen af internationalt samarbejde, herunder deltagelse i EU’s rumprogrammer samt etablering af internationale partnerskaber og samarbejdsaftaler med blandt andre NASA. Disse initiativer er meget vigtige for danske universiteter, fortsætter Hans Kjeldsen.
Den nye Strategi for rumforskning og -innovation vil i øvrigt blive taget under grundig behandling under den nationale rumkonference, som bliver holdt på Aarhus Universitet den 26. og 27. november.
National Space Conference arrangeres af Aarhus Universitet, Uddannelses- og Forskningsstyrelsen og CenSec – Center for Defence, Space & Security.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

AutomatiseringBranchenytTop05. 11. 2026

Danske produktionsvirksomheder har taget AI i brug på kontoret, men teknologien når ikke for alvor ud på fabriksgulvet. Det viser en ny rapport fra Dansk Industri og Force Technology, som også peger på, at mange AI-projekter ikke kommer videre fra pilotstadiet. Kunstig intelligens har for alvor

Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

AktueltBranchenytNavnenyt05. 11. 2026

De nye faciliteter i DTU's center for genfremstilling står klar til at hjælpe virksomheder med at omsætte cirkulære ambitioner til konkrete forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle,

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltBranchenytInnovation05. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidig med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

Automatisering05. 11. 2026

Nordiske virksomheder kæmper med at omsætte AI-piloter til konkret forretningsværdi og samtidig holde tokenomkostningerne nede. Lenovo udvider nu sit AI-bibliotek med en række nye brugseksempler, der skal gøre det lettere at få AI i drift og skalere anvendelsen. 57 procent af skandinaviske

Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

Maskiner og anlæg05. 11. 2026

Sandvik Coromant lancerer CoroThread 500, der anvender orbital gevindfræsning med henblik på at forbedre pålideligheden og alsidigheden ved krævende indvendige gevindskæringsopgaver. Producenter, der fremstiller komponenter af høj værdi, står ofte over for betydelige udfordringer, når de skal

Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

Maskiner og anlægNavnenyt05. 11. 2026

Nu indleder European Spallation Source (ESS), der er Europas næste generations neutronforskningsanlæg, et nyt kapitel, når Jane Hvolbæk Nielsen formelt tiltræder stillingen som generaldirektør. Hun efterfølger Helmut Schober, hvis femårige mandatperiode nu udløber. -Jeg er både begejstret,

Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

BranchenytTop03. 11. 2026

Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af

Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

AktueltBranchenytNavnenytOffshore og marine03. 11. 2026

Når europæiske fragtskibe tages ud af drift, ender mange på ophugningsstrande i Sydasien, hvor arbejdsforholdene ofte er farlige, og miljøbelastningen er stor. Samtidig mister Europa adgang til værdifulde råmaterialer, som kunne genanvendes i europæisk industri - herunder forsvarsindustrien. Nyt

Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

AktueltMesser og møder03. 11. 2026

Med 286 udstillere og 7.606 besøgende tiltrak FoodTech i år flere fagfolk end i 2024, og udstillernes positive tilbagemeldinger vidner om tre vellykkede dage med værdifulde møder, nye samarbejder og forretningsmuligheder. Nordens førende destination for fødevareteknologi samlede branchen i MCH

IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

Automatisering03. 11. 2026

Med lanceringen af IFS Intelligence flytter AI helt ud til medarbejderne på produktionsgulvet, i servicebilen eller på boreriggen. Ved at stille et enkelt spørgsmål kan de på få minutter få overblik over driften, finde løsninger på konkrete problemer og sætte digitale medarbejdere til at udføre

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

    05.11.2026

  • Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

    05.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    05.11.2026

  • Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

    05.11.2026

  • Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

    05.11.2026

  • Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

    05.11.2026

  • Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    03.11.2026

  • Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

    03.11.2026

  • Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

    03.11.2026

  • IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

    03.11.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}