• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltEnergi og miljøNavnenytRobotter31. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansk robotcenter målrettet vindindustrien er godt nyt for klimakampen

AktueltEnergi og miljøNavnenytRobotter31. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Byggeriet af SDU Center for Large Structure Production (LSP) kombinerer stærke danske styrkepositioner med et nyt robotcentre målrettet havvindindustrien. Det er godt nyt for den grønne omstilling.


I denne uge blev den nye supercomputer ”Gefion” indviet; den vil gennem AI accelerere innovationen inden for bl.a. udvikling af kvantecomputere og nye lægemidler til løsninger inden for den grønne omstilling.
Samtidig anbefalede Nordsølandene med den danske klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard i spidsen den kommende Europa-Kommission og de øvrige europæiske lande at sætte massivt ind på havvindsområdet for at sikre Europas konkurrenceevnede i de kommende år, blandt andet gennem grænseoverskridende energiprojekter og samspil mellem havvindsudbygning og grøn brintproduktion.
Gefion og en samlet anbefaling er ikke den eneste medvind, den grønne omstilling har fået for nylig.
På Odense Havn har man netop taget hul på byggeriet af SDU Center for Large Structure Production (LSP), og når det står færdigt om et års tid, vil det være et af verdens største robotcentre målrettet vindindustrien.
Også det være med til at accelerere hastigheden på den grønne omstilling, siger Christian Schlette, professor, ved The Maersk Mc-Kinney Moller Institute (MMMI) på Syddansk Universitet:
-Byggeriet er rigtig gode nyheder for den grønne omstilling og den grønne innovation i Danmark. Vi kombinerer forskere og industriens aktører i udvikling af nye robotter og digitale værktøjer, som kan bidrage til at automatisere produktionen af store konstruktioner. Det kan løse udfordringen med de meget mandskabstunge opgaver, som i dag er meget konkurrenceudsat fra lavtlønslande, siger Christian Schlette.
Han fremhæver, at det i fremtiden vil blive svært at definere en businesscase, hvor man ikke ”bare får det leveret fra Kina”. Det gør LSP noget ved.
-Vi er dygtige på robotter, havmøller og den maritime sektor i Danmark – også i en global kontekst. Kan vi kombinere de kompetencer til at finde på automatiserede løsninger til tunge, arbejdskrævende produktioner til f.eks. store vindmølledele, så vil det kunne give en konkurrencefordel, siger han.

Havvind har svaret
Det er der brug for. Havvind er et eksempel på, at Europas konkurrenceevne er udfordret af pressede forsyningskæder, stigende omkostningerne og en øget global konkurrence, påpeger Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark:
-Havvind er i ekstrem grad konkurrenceudsat, og samtidig har havvind et potentiale til at løse en lang række af de største udfordringer, vi står med: Innovation inden for havvind kan løfte vores konkurrencekraft; havvind er en nøglesten i vores ambitioner i klimakampen; havvind kan bidrage til forsyningssikkerhed og uafhængighed af russisk gas, og havvind kan sikre, at vi bevarer udvikling af viden om kritisk infrastruktur i Europa, siger hun:
-Vi skal fortsat arbejde med at reducere omkostningerne indenfor havvind og det skal bl.a. ske igennem innovation og i stigende grad automatisering og øget brug af for eksempel industrielle robotter. Derfor er det glædeligt, at SDU nu kan åbne sit nye store Center for Large Structure Production (LSP), fortsætter Glenda Napier.

Grønnere hurtigere
Allerede nu har Energy Cluster Denmark to innovationsprojekter, som vil trække på LSP’en, når den står klar. Projektet KurvedCores adresserer processen med at bygge vindmøllevinger, som involverer meget manuelt arbejde, mens projektet Mobil Robot Kran Platform arbejder på at muliggøre automation af processer i 15-20 meters højde.
-Det nye center vil skubbe positivt på begge projekter, siger projektleder Hans Jørgen Brodersen. Energy Cluster Denmark.
-Det vil gøre det muligt at gennemføre projekterne på kortere tid og dermed få løsningerne hurtigere til markedet. Vi ved, at tid er en kritisk faktor i den grønne omstilling, og her får vi et redskab, som kan accelerere processen. Vi bliver grønnere hurtigere, siger han videre.

Kilde: Energy Cluster Denmark.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

AutomatiseringBranchenyt19. 01. 2026

Traditionelle datacentre kan ikke følge med fremtidens databehandlings- og klimakrav. Det mener halvdelen af it-chefer i EMEA-regionen. Ny rapport fra Lenovo inspirerer til nye visionære datacenterdesign, der kan leve op til de kommende nøgleudfordringer. Markedet for datacentre eksploderer, og

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Branchenyt19. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

  • Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

    19.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    19.01.2026

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik