• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationNavnenyt16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk plastvirksomhed tager patent og vil indtage verdensmarkedet med speciel drejeventil

InnovationNavnenyt16. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Den danske plastvirksomhed Carmo A/S har indgået samarbejde med patent- og varemærkebureauet Budde Schou A/S. Målet er at beskytte en unik drejeventil til urinposer, som Carmo har designet og udviklet til verdensmarkedet.

Den danske plastvirksomhed Carmo A/S har indgået samarbejde med patent- og varemærkebureauet Budde Schou A/S. Målet er at beskytte en unik drejeventil til urinposer, som Carmo har designet og udviklet til verdensmarkedet. Foto: Carmo A/S.

Den sjællandske plastvirksomhed Carmo A/S har designet og udviklet en unik drejeventil til urinposer og andre medicinalposer. Ventilen, der er sammenstøbt af to materialer, så en samleproces undgås, skal udbydes på det globale marked, og for at beskytte rettighederne søger virksomheden patent på produktet. Det er sket via et verdensomspændende patentsamarbejde med patent- og varemærkebureauet Budde Schou A/S.
Carmo specialiserer sig inden for avanceret sprøjtestøbning af plastløsninger til en bred vifte af industrier, herunder medicinsk teknologi, maritimt udstyr og industrielle applikationer, og ifølge virksomhedens direktør er rettighedsbeskyttelse et afgørende parameter for at få global succes.
-Innovation er en nøglesten i vores DNA, og vi ved, at der er stor risiko for, at udenlandske selskaber står på spring for at kopiere nye produkter. Den risiko gælder ikke kun os, men alle innovative produktionsvirksomheder i Vesten. Derfor er patent på drejeventilen til urinposer essentielt for, at vi kan opnå den markedspenetration, som vi sigter efter. Samarbejdet med Budde Schou har været yderst positivt, og de har gennem hele processen bidraget med kompetent og professionel rådgivning, siger Claus Ishøy, der er CEO hos Carmo, og uddyber:
-Nu hvor vi har knækket koden til at støbe en drejeventil i ét stykke, skaber vi muligheden for at masseproducere ventilen omkostningseffektivt i Danmark. At produktet ikke skal samles af flere dele, medfører færre processer, færre fejl og dermed en lavere pris for kunden. Ulempen er, at det kun gør produktet mere attraktivt for andre at kopiere, og derfor har vi sat fuld speed på at få beskyttet rettighederne i rette tid.

Stigende pres på danske virksomheder
Hos Budde Schou har man mere end 100 års erfaring med patentbeskyttelse, og Louise Floor Frellsen, der er European Patent Attorney, har stået i spidsen for samarbejdet med Carmo.
-Internationale selskaber går i stigende grad efter at kopiere varer fra danske producenter, der enten ikke har sikret sig en komplet patentbeskyttelse, eller som ikke tænker på at oprette ny beskyttelse, når et gældende patent nærmer sig sit udløb. Det lægger et voldsomt pres på virksomheder i forhold til sikring af fremtidig indtjening på produkter, som i langt de fleste tilfælde har været meget omkostningstunge at udvikle, siger Louise Floor Frellsen og fortsætter:
-Produktet, som Carmo sender på markedet nu, er som udgangspunkt forholdsvis let at kopiere. Derfor er det rettidig omhu, når de har været tidligt ude at sikre rettighedsbeskyttelse – en beslutning, der kan vise sig at være mange penge værd på lang sigt.

Mindre plastspild
Drejeventilen, som Carmo har fremstillet, produceres med mindre plastmateriale og et reduceret plastspild. Det forhold øger ifølge Claus Ishøy behovet for patentbeskyttelse.
-Virksomheder over hele verden efterspørger i stigende grad produkter med et reduceret CO2-aftryk. Så det er klart, at man som underleverandører til eksempelvis medicoindustrien kan løfte sin konkurrenceevne markant, hvis man går på markedet med produkter, som reducerer CO2-aftrykkket. På den baggrund er vi glade for, at vi nu har fået bygget et effektivt skjold mod kopiering af vores ventil, siger Claus Ishøy.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}