• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationNavnenyt16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk plastvirksomhed tager patent og vil indtage verdensmarkedet med speciel drejeventil

InnovationNavnenyt16. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Den danske plastvirksomhed Carmo A/S har indgået samarbejde med patent- og varemærkebureauet Budde Schou A/S. Målet er at beskytte en unik drejeventil til urinposer, som Carmo har designet og udviklet til verdensmarkedet.

Den danske plastvirksomhed Carmo A/S har indgået samarbejde med patent- og varemærkebureauet Budde Schou A/S. Målet er at beskytte en unik drejeventil til urinposer, som Carmo har designet og udviklet til verdensmarkedet. Foto: Carmo A/S.

Den sjællandske plastvirksomhed Carmo A/S har designet og udviklet en unik drejeventil til urinposer og andre medicinalposer. Ventilen, der er sammenstøbt af to materialer, så en samleproces undgås, skal udbydes på det globale marked, og for at beskytte rettighederne søger virksomheden patent på produktet. Det er sket via et verdensomspændende patentsamarbejde med patent- og varemærkebureauet Budde Schou A/S.
Carmo specialiserer sig inden for avanceret sprøjtestøbning af plastløsninger til en bred vifte af industrier, herunder medicinsk teknologi, maritimt udstyr og industrielle applikationer, og ifølge virksomhedens direktør er rettighedsbeskyttelse et afgørende parameter for at få global succes.
-Innovation er en nøglesten i vores DNA, og vi ved, at der er stor risiko for, at udenlandske selskaber står på spring for at kopiere nye produkter. Den risiko gælder ikke kun os, men alle innovative produktionsvirksomheder i Vesten. Derfor er patent på drejeventilen til urinposer essentielt for, at vi kan opnå den markedspenetration, som vi sigter efter. Samarbejdet med Budde Schou har været yderst positivt, og de har gennem hele processen bidraget med kompetent og professionel rådgivning, siger Claus Ishøy, der er CEO hos Carmo, og uddyber:
-Nu hvor vi har knækket koden til at støbe en drejeventil i ét stykke, skaber vi muligheden for at masseproducere ventilen omkostningseffektivt i Danmark. At produktet ikke skal samles af flere dele, medfører færre processer, færre fejl og dermed en lavere pris for kunden. Ulempen er, at det kun gør produktet mere attraktivt for andre at kopiere, og derfor har vi sat fuld speed på at få beskyttet rettighederne i rette tid.

Stigende pres på danske virksomheder
Hos Budde Schou har man mere end 100 års erfaring med patentbeskyttelse, og Louise Floor Frellsen, der er European Patent Attorney, har stået i spidsen for samarbejdet med Carmo.
-Internationale selskaber går i stigende grad efter at kopiere varer fra danske producenter, der enten ikke har sikret sig en komplet patentbeskyttelse, eller som ikke tænker på at oprette ny beskyttelse, når et gældende patent nærmer sig sit udløb. Det lægger et voldsomt pres på virksomheder i forhold til sikring af fremtidig indtjening på produkter, som i langt de fleste tilfælde har været meget omkostningstunge at udvikle, siger Louise Floor Frellsen og fortsætter:
-Produktet, som Carmo sender på markedet nu, er som udgangspunkt forholdsvis let at kopiere. Derfor er det rettidig omhu, når de har været tidligt ude at sikre rettighedsbeskyttelse – en beslutning, der kan vise sig at være mange penge værd på lang sigt.

Mindre plastspild
Drejeventilen, som Carmo har fremstillet, produceres med mindre plastmateriale og et reduceret plastspild. Det forhold øger ifølge Claus Ishøy behovet for patentbeskyttelse.
-Virksomheder over hele verden efterspørger i stigende grad produkter med et reduceret CO2-aftryk. Så det er klart, at man som underleverandører til eksempelvis medicoindustrien kan løfte sin konkurrenceevne markant, hvis man går på markedet med produkter, som reducerer CO2-aftrykkket. På den baggrund er vi glade for, at vi nu har fået bygget et effektivt skjold mod kopiering af vores ventil, siger Claus Ishøy.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik