• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Energi og miljøMaskiner og anlægProcesteknologi19. 03. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansk partnerskab skal gøre cement CO2-neutral

Energi og miljøMaskiner og anlægProcesteknologi19. 03. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Forskere fra Danmark tester aktuelt en ny teknologi, der skal reducere cementindustriens CO2-udledninger markant. Det sker i samarbejde mellem Teknologisk Institut, DTU, FLSmidth Cement og Lhoist, der ejer Faxe Kalk A/S og er en del af Inno-CCUS-partnerskabet.

Den globale industri for cementproduktion står i dag for næsten otte pct. af verdens samlede CO2-udledninger. Den klimaudfordring ønsker flere forskere fra Danmark at løse i samspil med cementindustrien i innovationsprojektet NewCement, hvor partnerne tester implementeringen af en procesteknologi, der anvender ren ilt i cementindustriens forbrændingsprocesser.
Det fortæller Jens Christiansen, sektionsleder ved Teknologisk Institut og projektleder for samarbejdet:
-Det her er en ny måde at producere cement på. Vi udvikler en såkaldt oxy-fuel-teknologi, hvor kalcineringen af råmaterialerne, der foregår ved op til 800-900°C, sker ved forbrænding i ren ilt frem for ved atmosfærisk luft, der er en del af processen i dag. På den måde kan vi skabe en høj koncentration af ren CO2, der kan fanges, deponeres eller endnu bedre anvendes – fx til at producere nye tilsætningsmaterialer til cement eller beton, grønne brændsler eller basiskemikalier til plast, siger Jens Christiansen, der efter fuldendt forløb forventer at kunne implementere en færdigtestet teknologi til demonstration i et egentligt produktionsanlæg hos cementindustrien.

Konkrete CO2-reduktioner
NewCement-projektet er støttet af Innovationsfonden med 7,6 mio. kroner som en del af Inno-CCUS-partnerskabet, der favner en række projektforløb med fokus på CCUS – fangst, brug og opbevaring af CO2.
-At samarbejde i et missionsdrevet partnerskab om CCUS mellem offentlige og private aktører er med til at understøtte grøn teknologiudvikling, der på sigt vil bidrage til Danmarks klimamål. NewCement er et ud af flere eksempler på konkrete indsatser, der er godt på vej til at bidrage til konkrete CO2-reduktioner. Vi er stolte af at understøtte projektet, og glæder os til at følge resultaterne fra samarbejdet frem mod 2025, siger Karina M. Søgaard, Partnership Director for Inno-CCUS.

Fra overgangsmodel til grøn strøm
I løbet af 2023 har forskerne fra Teknologisk Institut bygget en laboratoriepilot i Taastrup, hvor cementprocessen kan undersøges nærmere, fx når det gælder ilten og sikkerheden omkring processen, der også er afgørende, fordi det er en højtemperaturproces med risici for eksplosioner og lignende, da der anvendes fossile brændsler som kul og olie, hvilket i dag stadig benyttes til cementproduktionen.
-At mindske afhængigheden af fossile brændstoffer udgør det første væsentlige skridt mod CO2-neutral cement. Mange cementfabrikker erstatter fossile brændstoffer med alternative brændstoffer primært fra affald, fx brændbart kommunalt affald, biomasse, ikke-farligt industri- eller erhvervsaffald. I dag udgør disse brændsler en meget mere økonomisk og praktisk vej frem end dyr grøn brint eller elektrificering af processen, siger David Jayanth, projektleder for CO2-fangst hos FLSmidth.
CO2’en fra forbrænding af sådanne alternative brændsler vil ende i puljen sammen med CO2 fra kalcineringsprocessen og skal derfor fanges.
-Vi ser aktuelt på en teknologi, som gør det muligt for cementfabrikker at fortsætte med at bruge forbrænding, og øge mængden af alternative brændstoffer, og hvor vi så kontrollerer den CO2, der produceres undervejs. Implementeringen af vores teknologi vil med andre ord kunne ske i anlæg, som designmæssigt ligger tæt på de eksisterende fabrikker. De fremtidige fabrikker vil blive baseret på vedvarende energikilder og med udskiftning af nogle af råmaterialerne. Når vi kommer dertil, har vi en klimaneutral cementproduktion, tilføjer Jens Christiansen.
Data fra forsøgene hos Teknologisk Institut bliver aktuelt overført til projektkollegerne på DTU, der er ved at udvikle en digital simuleringsmodel, som kan give et billede af strømningerne i cementprocessen. Slutteligt er det planen at bruge simuleringsmodellen til at designe en effektiv Oxyfuel Calciner med optimale driftsbetingelser for at producere CO2-beriget røggasstrøm til kulstoffangst. Faxe Kalk A/S indgår i projektet som potentiel råvareleverandør og – aftager af den udviklede teknologi.

Innovationsprojektet NewCement løber fra 2022 til 2025 og er støttet af Innovationsfonden som en del af Inno-CCUS-partnerskabet, der er et fire grønne forsknings- og innovationspartnerskaber, som skal gøre Danmark til et grønt foregangsland.
Det samlede budget i NewCement er på 11,3 mio. kroner og partnerkredsen består af: FLSmidth Cement, Faxe Kalk A/S (Lhoist), DTU og Teknologisk Institut. Derudover er Aalborg Universitet tilknyttet projektet med analyser af de samfundsmæssige aspekter af indsatsen.

Skrevet i: Energi og miljø, Maskiner og anlæg, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

DS Stålkonstruktion A/S i Hobro har som de første i Danmark taget en CutLite Penta pladelaser i brug – leveret af IP Maskiner A/S. Maskinen, som er blandt de største og mest avancerede af sin slags herhjemme, markerer et vigtigt teknologisk skridt for DS Stålkonstruktion, og baner vej for en mere

ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

AutomatiseringNavnenyt01. 12. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), der er en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, udvider sit 18 år lange partnerskab med ABB. Aftalen har til formål at modernisere driften af ABB’s globale hosting setup, forenkle virksomhedens IT-miljø og styrke det digitale fundament for fremme af robusthed

Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

Energi og miljøInnovationTop27. 11. 2025

En super avanceret flydende forskningsstation skal accelerere forskning inden for klimaforandringer og biodiversitet i det arktiske område. Forskningsstationen er en del af et fransk forskningsprojekt. Energi- og forsyningssystemet ombord på stationen er udviklet i samarbejde med Capgemini. Den

Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

AktueltNavnenytProcesteknologi27. 11. 2025

Den danske virksomhed Q-Interline A/S lander vigtig ordre på FT-NIR-analysesystem til måling af plastgranulat hos LEGO. Teknologien har vist lovende resultater i forhold til at sikre ensartethed og kvalitet i plastgranulat - og samarbejdet repræsenterer et betydeligt kommercielt

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode. Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i

Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

AutomatiseringMesser og møder27. 11. 2025

Den 3. december mødes fagfolk, myndigheder og virksomheder fra hele landet til en konference om beskyttelse af kritisk infrastruktur. Odense Robotics og Port of Aalborg står bag arrangementet, der stiller skarpt på, hvordan havne og forsyningsaktører kan navigere i det nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

  • IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

    01.12.2025

  • ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

    01.12.2025

  • Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

    27.11.2025

  • Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

    27.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

    27.11.2025

  • Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik