• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøMaskiner og anlægProcesteknologi19. 03. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansk partnerskab skal gøre cement CO2-neutral

Energi og miljøMaskiner og anlægProcesteknologi19. 03. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Forskere fra Danmark tester aktuelt en ny teknologi, der skal reducere cementindustriens CO2-udledninger markant. Det sker i samarbejde mellem Teknologisk Institut, DTU, FLSmidth Cement og Lhoist, der ejer Faxe Kalk A/S og er en del af Inno-CCUS-partnerskabet.

Den globale industri for cementproduktion står i dag for næsten otte pct. af verdens samlede CO2-udledninger. Den klimaudfordring ønsker flere forskere fra Danmark at løse i samspil med cementindustrien i innovationsprojektet NewCement, hvor partnerne tester implementeringen af en procesteknologi, der anvender ren ilt i cementindustriens forbrændingsprocesser.
Det fortæller Jens Christiansen, sektionsleder ved Teknologisk Institut og projektleder for samarbejdet:
-Det her er en ny måde at producere cement på. Vi udvikler en såkaldt oxy-fuel-teknologi, hvor kalcineringen af råmaterialerne, der foregår ved op til 800-900°C, sker ved forbrænding i ren ilt frem for ved atmosfærisk luft, der er en del af processen i dag. På den måde kan vi skabe en høj koncentration af ren CO2, der kan fanges, deponeres eller endnu bedre anvendes – fx til at producere nye tilsætningsmaterialer til cement eller beton, grønne brændsler eller basiskemikalier til plast, siger Jens Christiansen, der efter fuldendt forløb forventer at kunne implementere en færdigtestet teknologi til demonstration i et egentligt produktionsanlæg hos cementindustrien.

Konkrete CO2-reduktioner
NewCement-projektet er støttet af Innovationsfonden med 7,6 mio. kroner som en del af Inno-CCUS-partnerskabet, der favner en række projektforløb med fokus på CCUS – fangst, brug og opbevaring af CO2.
-At samarbejde i et missionsdrevet partnerskab om CCUS mellem offentlige og private aktører er med til at understøtte grøn teknologiudvikling, der på sigt vil bidrage til Danmarks klimamål. NewCement er et ud af flere eksempler på konkrete indsatser, der er godt på vej til at bidrage til konkrete CO2-reduktioner. Vi er stolte af at understøtte projektet, og glæder os til at følge resultaterne fra samarbejdet frem mod 2025, siger Karina M. Søgaard, Partnership Director for Inno-CCUS.

Fra overgangsmodel til grøn strøm
I løbet af 2023 har forskerne fra Teknologisk Institut bygget en laboratoriepilot i Taastrup, hvor cementprocessen kan undersøges nærmere, fx når det gælder ilten og sikkerheden omkring processen, der også er afgørende, fordi det er en højtemperaturproces med risici for eksplosioner og lignende, da der anvendes fossile brændsler som kul og olie, hvilket i dag stadig benyttes til cementproduktionen.
-At mindske afhængigheden af fossile brændstoffer udgør det første væsentlige skridt mod CO2-neutral cement. Mange cementfabrikker erstatter fossile brændstoffer med alternative brændstoffer primært fra affald, fx brændbart kommunalt affald, biomasse, ikke-farligt industri- eller erhvervsaffald. I dag udgør disse brændsler en meget mere økonomisk og praktisk vej frem end dyr grøn brint eller elektrificering af processen, siger David Jayanth, projektleder for CO2-fangst hos FLSmidth.
CO2’en fra forbrænding af sådanne alternative brændsler vil ende i puljen sammen med CO2 fra kalcineringsprocessen og skal derfor fanges.
-Vi ser aktuelt på en teknologi, som gør det muligt for cementfabrikker at fortsætte med at bruge forbrænding, og øge mængden af alternative brændstoffer, og hvor vi så kontrollerer den CO2, der produceres undervejs. Implementeringen af vores teknologi vil med andre ord kunne ske i anlæg, som designmæssigt ligger tæt på de eksisterende fabrikker. De fremtidige fabrikker vil blive baseret på vedvarende energikilder og med udskiftning af nogle af råmaterialerne. Når vi kommer dertil, har vi en klimaneutral cementproduktion, tilføjer Jens Christiansen.
Data fra forsøgene hos Teknologisk Institut bliver aktuelt overført til projektkollegerne på DTU, der er ved at udvikle en digital simuleringsmodel, som kan give et billede af strømningerne i cementprocessen. Slutteligt er det planen at bruge simuleringsmodellen til at designe en effektiv Oxyfuel Calciner med optimale driftsbetingelser for at producere CO2-beriget røggasstrøm til kulstoffangst. Faxe Kalk A/S indgår i projektet som potentiel råvareleverandør og – aftager af den udviklede teknologi.

Innovationsprojektet NewCement løber fra 2022 til 2025 og er støttet af Innovationsfonden som en del af Inno-CCUS-partnerskabet, der er et fire grønne forsknings- og innovationspartnerskaber, som skal gøre Danmark til et grønt foregangsland.
Det samlede budget i NewCement er på 11,3 mio. kroner og partnerkredsen består af: FLSmidth Cement, Faxe Kalk A/S (Lhoist), DTU og Teknologisk Institut. Derudover er Aalborg Universitet tilknyttet projektet med analyser af de samfundsmæssige aspekter af indsatsen.

Skrevet i: Energi og miljø, Maskiner og anlæg, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

InnovationNavnenyt07. 05. 2026

Ingeniørstuderende fra AU Dolphins Racing Team på Aarhus Universitet lagde i sidste uge vejen forbi automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S. Besøget er led i et nyt samarbejde, der skal sikre udviklingen af de næste generationer af ingeniører. Torsdag den 22. april besøgte otte

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

Automatisering07. 05. 2026

IFS rykker nu videre i front med AI-agenter. Med IFS Loops Agent Studio lancerer den svenske softwareleverandør en ny løsning, der gør det muligt for virksomheder at skræddersy og indsætte digitale medarbejdere i arbejdsfunktioner efter forretningens behov. IFS har netop løftet sløret for en

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

  • Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

    07.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    07.05.2026

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik