• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt09. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansk økonomi i bedre form end frygtet – men udfordringer lurer i horisonten

AktueltBranchenyt09. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Dansk økonomi står stærkere end mange havde forudset. Det mener Mia Amalie Holstein, cheføkonom i CEPOS, på baggrund af den seneste Økonomiske Redegørelse.

Cheføkonom i CEPOS Mia Amalie Holstein. Foto: Jakob Melgaard.

Det står bedre til med dansk økonomi, end hvad man kunne have frygtet.
Ifølge cheføkonom Mia Amalie Holstein indeholder redegørelsen opjusterede vækstudsigter for 2024 og 2025, hvilket vidner om en økonomi i god form.
-Dansk økonomi er fortsat i en decideret højkonjunktur. Udviklingen er i høj grad båret frem af medicinalindustrien, som alene står for halvdelen af vækstbidraget. Men det er glædeligt, at andre dele af økonomien også nu bidrager positivt til væksten, siger Mia Amalie Holstein, cheføkonom i CEPOS.
Trods de positive udsigter advarer cheføkonomen om, at væksten kan blive kortvarig. Fra 2026 forventes en markant afmatning i BNP-væksten fra 2,9 procent til 1,7 procent.
Mia Amalie Holstein ser desuden en risiko for, at globale handelskonflikter kan ramme særligt de danske eksportvirksomheder hårdt.
-Farer lurer dog i horisonten. Vi står overfor en vækstafmatning i 2026. Og handelsrestriktioner og en global handelskrig kan få store konsekvenser for dansk økonomi, fortsætter hun.
Hun peger samtidig på en høj vækst i det offentlige forbrug og bemærker, at den offentlige beskæftigelse stiger med 3.000 personer i 2025 trods politiske ambitioner om at reducere antallet af statslige ansatte med 1.000 personer.
-Det er positivt, at regeringen anerkender produktivitetsudfordringerne i dansk økonomi. Intet er vigtigere for vækst og velstand end produktivitet. For at styrke produktiviteten skal der sættes fokus på øget konkurrence og lavere skat på kapital, så vi forbedrer incitamenterne til at investere. Det ser jeg frem til, at regeringen vil prioritere i de kommende år, siger Mia Amalie Holstein afslutningsvis.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik