• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk løsning til pallehåndtering – der kan samarbejde med mobile robotter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danske Palomat fra Mors har udviklet en standardløsning til industrien, så det bliver nemmere, hurtigere og billigere at flytte paller i samarbejde med mobile robotter. Den modulære løsning gør, at de gængse mobile robotter rundt om i virksomhederne og maskinen til at håndtere paller nemt kommunikerer med hinanden og derfor supernemt kan arbejde sammen – uanset hvilken mobil robot, der er tale om.

Mobile transportrobotter fra Safelog optimerer palleflowet hos Dresselhaus. Safelog er en af de mobile robotter, som den nye Palomat-løsning kan kommunikere med. Foto: Safelog.

Hvorfor spilde virksomhedernes dyrebare tid og risikere ondt i ryggen hos medarbejdere, der flytter paller med hænderne, når det hele kan ske automatisk? Det er filosofien hos Palomat, der siden 1992 har udviklet og designet maskiner til at udføre netop dén opgave.
Nu lancerer Palomat Palomat AMR 2.0, som vækker interesse hos virksomheder langt ud over landets grænser.
-Vi tør godt kalde det en lille revolution. På internationalt plan er vi først med lanceringen af en maskine til at håndtere paller, som uden en masse store tilpasninger kan samarbejde med størstedelen af mobile robotter i alt fra fødevarevirksomheder, medicinalindustrien til logistikvirksomheder, fortæller Majbritt Svane, som er Area Manager hos Palomat.
Og det er vigtigt, og det har store perspektiver. Alene i virksomheder i Danmark er der ca. 10.000 robotter på arbejde hver dag, og antallet stiger årligt med 12 pct. Samme udvikling ses i en række andre lande. Europa er verdens næststørste marked for robotter (efter Asien) med knap 71.000 nye robotter.
Akkurat som forbrugere verden over ønsker sig én oplader, der passer til alt fra mobiltelefonen til uret og computeren, så ønsker virksomheder verden over, at de ikke behøver at tænke i en lang række dyre tilretninger og specialløsninger, når de skal have virksomhedens mobile robotter til at snakke sammen med en maskine, der kan løfte og levere paller.

Fra specialløsning til modulær og kompatibel standardløsning
Palomat er lykkedes med at udvikle en ny standardløsning, når mobile robotter og maskiner til at håndtere paller skal arbejde sammen. Virksomheden har udviklet en mere modulær og kompatibel løsning, som gør, at de gængse mobile robotter rundt om i virksomhederne og maskinen til at håndtere paller nemt kommunikerer med hinanden og derfor supernemt kan arbejde sammen – uanset hvilken mobil robot, der er tale om. Tidligere skulle der specialløsninger til, som krævede en produktudvikling ved hver mobile robot – en proces som både var tidskrævende og ikke mindst omkostningsfuld.

Area Manager hos Palomat, Majbritt Svane sammen med den nyudviklede Palomat AMR 2.0

At kunne håndtere paller automatisk er uhyre vigtigt for virksomhederne. Manuel håndtering af paller koster nemlig ikke “bare” dyr tid, men belaster ofte medarbejderne med ensidigt, gentaget arbejde og øger risikoen for arbejdsskader.
-Vores nyudviklede Palomat bidrager både til et bedre fysisk arbejdsmiljø og til at booste produktionen rundt i Europas virksomheder, fordi den gør det både nemmere, billigere og mere effektivt for virksomhederne at kunne håndtere de tusindvis af paller, som skal flyttes i en moderne produktionsvirksomhed. Netop standardløsninger er det, virksomhederne higer efter. Et succeskriterium er en høj grad af plug and play i forbindelse med at automatisere og effektivisere arbejdet, forklarer Majbritt Svane.

Udviklet i tæt samarbejde med robotproducenter
Den nye Palomat er udviklet i tæt samarbejde med de førende producenter af mobile robotter på verdensplan. Resultatet er, at virksomhederne bliver stillet frit i valget af mobile robotter, da alle de gængse mobile robotter let kan passe sammen med det nye pallemagasin.
Maskinen er opbygget i moduler. Toppen af maskinen bestemmer, hvilken størrelse paller, maskinen kan håndtere, mens bunddelen bestemmer, hvilken robotmodel, maskinen kan tale med. Hermed kan den enkelte maskine nemt tilpasses den enkelte virksomheds maskinpark og behov.

Milliarder investeres i konkurrencemuskler
I disse år investerer europæiske virksomheder milliarder af kroner i at automatisere deres produktion, fordi det er den direkte vej til at være konkurrencedygtig med Østen, som konkurrerer på billig arbejdskraft. Det gælder alle brancher.
-Vores fornemste mål er at hjælpe virksomhederne med at blive så effektive gennem automatisering som muligt. Det handler om konkurrenceevnen – altså at kunne holde fast i at producere i Danmark og hele den europæiske verden, når der er lave lønninger i store dele af verdenen. Automatisering skal være billigt og let. Derfor er den nye Palomat et godt eksempel på vores ambitioner om at gøre det muligt for selv mindre virksomheder at stå stærkt i konkurrencen, siger Majbritt Svane afslutningsvis.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

BranchenytRobotterTop28. 09. 2026

Nye tal fra International Federation of Robotics (IFR) viser et skifte i virksomhedernes automationsstrategi. Hvor markedet for traditionelle industrirobotter i 2025 oplevede en opbremsning i Europa, stormer de professionelle servicerobotter frem med markant vækst. De nyeste globale tal fra

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

AktueltNavnenyt28. 09. 2026

Nikolaj Bramsen, CEO i Systematic, modtager den nye pris Årets Tech CEO 2026. Juryen fremhæver hans evne til at forene international vækst med teknologisk udvikling, sikkerhed og ansvarlighed. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og

Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

AktueltBranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills i Kinas største by Shanghai, står det klart, at de danske fagatleter fra metalindustriens uddannelser, er med i den absolutte verdenstop. De fem deltagere formåede at hente tre Medal for Excellence. Metalindustriens fag klarede sig flot til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

BranchenytMaskiner og anlæg28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC CORE-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

BranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Igen er Aalborg Universitet (AAU) i toppen af europæiske ingeniøruniversiteter; dette ifølge en internationalt anerkendt bedømmelsesinstitution. Aalborg Universitet er blandt Europas bedste til at producere forskning inden for ingeniørfagene som fx forsvarsteknologi, cybersikkerhed og

Dansk økonomi trodser global uro

Branchenyt28. 09. 2026

Dansk økonomi vokser markant i år trods den geopolitiske og handelspolitiske uro. Det vurderer Danmarks Nationalbank i sin nye prognose for dansk økonomi. Fremgangen drives især af en ekstraordinær stigning i medicinalindustriens produktion i udlandet i første halvår. Dansk økonomi ventes

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

    28.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    28.09.2026

  • Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

    28.09.2026

  • Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

    28.09.2026

  • Dansk økonomi trodser global uro

    28.09.2026

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}