• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dansk løsning til pallehåndtering – der kan samarbejde med mobile robotter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske Palomat fra Mors har udviklet en standardløsning til industrien, så det bliver nemmere, hurtigere og billigere at flytte paller i samarbejde med mobile robotter. Den modulære løsning gør, at de gængse mobile robotter rundt om i virksomhederne og maskinen til at håndtere paller nemt kommunikerer med hinanden og derfor supernemt kan arbejde sammen – uanset hvilken mobil robot, der er tale om.

Mobile transportrobotter fra Safelog optimerer palleflowet hos Dresselhaus. Safelog er en af de mobile robotter, som den nye Palomat-løsning kan kommunikere med. Foto: Safelog.

Hvorfor spilde virksomhedernes dyrebare tid og risikere ondt i ryggen hos medarbejdere, der flytter paller med hænderne, når det hele kan ske automatisk? Det er filosofien hos Palomat, der siden 1992 har udviklet og designet maskiner til at udføre netop dén opgave.
Nu lancerer Palomat Palomat AMR 2.0, som vækker interesse hos virksomheder langt ud over landets grænser.
-Vi tør godt kalde det en lille revolution. På internationalt plan er vi først med lanceringen af en maskine til at håndtere paller, som uden en masse store tilpasninger kan samarbejde med størstedelen af mobile robotter i alt fra fødevarevirksomheder, medicinalindustrien til logistikvirksomheder, fortæller Majbritt Svane, som er Area Manager hos Palomat.
Og det er vigtigt, og det har store perspektiver. Alene i virksomheder i Danmark er der ca. 10.000 robotter på arbejde hver dag, og antallet stiger årligt med 12 pct. Samme udvikling ses i en række andre lande. Europa er verdens næststørste marked for robotter (efter Asien) med knap 71.000 nye robotter.
Akkurat som forbrugere verden over ønsker sig én oplader, der passer til alt fra mobiltelefonen til uret og computeren, så ønsker virksomheder verden over, at de ikke behøver at tænke i en lang række dyre tilretninger og specialløsninger, når de skal have virksomhedens mobile robotter til at snakke sammen med en maskine, der kan løfte og levere paller.

Fra specialløsning til modulær og kompatibel standardløsning
Palomat er lykkedes med at udvikle en ny standardløsning, når mobile robotter og maskiner til at håndtere paller skal arbejde sammen. Virksomheden har udviklet en mere modulær og kompatibel løsning, som gør, at de gængse mobile robotter rundt om i virksomhederne og maskinen til at håndtere paller nemt kommunikerer med hinanden og derfor supernemt kan arbejde sammen – uanset hvilken mobil robot, der er tale om. Tidligere skulle der specialløsninger til, som krævede en produktudvikling ved hver mobile robot – en proces som både var tidskrævende og ikke mindst omkostningsfuld.

Area Manager hos Palomat, Majbritt Svane sammen med den nyudviklede Palomat AMR 2.0

At kunne håndtere paller automatisk er uhyre vigtigt for virksomhederne. Manuel håndtering af paller koster nemlig ikke “bare” dyr tid, men belaster ofte medarbejderne med ensidigt, gentaget arbejde og øger risikoen for arbejdsskader.
-Vores nyudviklede Palomat bidrager både til et bedre fysisk arbejdsmiljø og til at booste produktionen rundt i Europas virksomheder, fordi den gør det både nemmere, billigere og mere effektivt for virksomhederne at kunne håndtere de tusindvis af paller, som skal flyttes i en moderne produktionsvirksomhed. Netop standardløsninger er det, virksomhederne higer efter. Et succeskriterium er en høj grad af plug and play i forbindelse med at automatisere og effektivisere arbejdet, forklarer Majbritt Svane.

Udviklet i tæt samarbejde med robotproducenter
Den nye Palomat er udviklet i tæt samarbejde med de førende producenter af mobile robotter på verdensplan. Resultatet er, at virksomhederne bliver stillet frit i valget af mobile robotter, da alle de gængse mobile robotter let kan passe sammen med det nye pallemagasin.
Maskinen er opbygget i moduler. Toppen af maskinen bestemmer, hvilken størrelse paller, maskinen kan håndtere, mens bunddelen bestemmer, hvilken robotmodel, maskinen kan tale med. Hermed kan den enkelte maskine nemt tilpasses den enkelte virksomheds maskinpark og behov.

Milliarder investeres i konkurrencemuskler
I disse år investerer europæiske virksomheder milliarder af kroner i at automatisere deres produktion, fordi det er den direkte vej til at være konkurrencedygtig med Østen, som konkurrerer på billig arbejdskraft. Det gælder alle brancher.
-Vores fornemste mål er at hjælpe virksomhederne med at blive så effektive gennem automatisering som muligt. Det handler om konkurrenceevnen – altså at kunne holde fast i at producere i Danmark og hele den europæiske verden, når der er lave lønninger i store dele af verdenen. Automatisering skal være billigt og let. Derfor er den nye Palomat et godt eksempel på vores ambitioner om at gøre det muligt for selv mindre virksomheder at stå stærkt i konkurrencen, siger Majbritt Svane afslutningsvis.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

AktueltMaskiner og anlægMesser og møder26. 05. 2026

Maskiner, værktøj, svejsning og produktionsudstyr kommer i fokus, når HI-messen i 2027 byder på et nyt område dedikeret til metalbearbejdning. Fokusområdet skabes i samarbejde med Teknovation og BITVA og har til formål at give de besøgende en endnu bedre messeoplevelse og at styrke branchens faglige

AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

AktueltMesser og møder26. 05. 2026

Den 2. juni 2026 samler DTU over 70 teknologibaserede startups og op mod 1000 gæster bestående af bl.a. investorer og industriledere til DTU Startup Day 2026 med fokus på AI, sundhed og grøn teknologi. Når DTU Startup Day afholdes den 2. juni 2026, er det sjette år i træk at DTU inviterer

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

InnovationNavnenyt26. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk - og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Bag projektet står to af dansk erhvervslivs

Store fremskridt mod storskala genanvendelse af vindmøllevinger

Energi og miljøInnovation26. 05. 2026

Tidligere var vindindustrien udfordret af, at vindmøllevinger ikke kunne genanvendes. Men for et par år siden opnåede CETEC-projektet imidlertid et gennembrud ved at udvikle en kemisk separationsteknologi til vindmøllevinger. Nu har Stena Recycling i Danmark og Stena Recyclings Research &

Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem

Branchenyt26. 05. 2026

Dansk økonomi er kommet usædvanligt stærkt fra start i 2026 med en BNP-vækst på 1,9 pct. Fremgangen er i høj grad drevet af industrien – og særligt lægemiddelindustrien, som endnu en gang viser sin afgørende betydning for dansk økonomi. Det danske bruttonationalprodukt (bnp) er steget med 1,9

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

    26.05.2026

  • HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

    26.05.2026

  • AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    26.05.2026

  • Store fremskridt mod storskala genanvendelse af vindmøllevinger

    26.05.2026

  • Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem

    26.05.2026

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik