• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine28. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Dansk IoT-løsning reducerer skibes forbrug af brændstof – nu får de en amerikansk medejer

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine28. 11. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Emerson bliver en del af ejerkredsen hos nordjyske Frugal Technologies ApS, der vil bruge Emersons globale organisation til at sætte fart i salget af sin brændstofbesparende teknologi til skibe over hele verden.

Med et kontrolsystem baseret på kunstig intelligens har Frugal Technologies hjulpet rederier som Uni-Tankers, Christiania Shipping og Royal Arctic Line til at spare tonsvis af brændstof. De fleste skibe opnår typisk en besparelse på omkring 15 pct. ved at installere systemet, der går under navnet Frugal Propulsion.
Nu får Frugal Technologies stærke internationale kræfter til at sætte yderligere fart i den kommercielle udvikling. Emerson, med hovedsæde i St. Louis, Missouri, træder ind i ejerkredsen med en omfattende ekspertise fra mere end 60 år i marineindustrien, hvor virksomheden leverer teknologier og tjenester til at optimere drift, sikkerhed og effektivitet på skibe.
-Emerson giver os et kæmpe boost, fordi de kommer ind med en stor organisation, der kan hjælpe os med salg, installation og service over hele verden. Vi oplever, at der er et stort behov for et klassegodkendt system som Frugal Propulsion, som reducerer forbruget af brændstof og hjælper skibsejere med at overholde de nye lovkrav. Men vores udfordring har været, at det for en lille virksomhed tager lang tid at opbygge et marked. Med Emersons investering får vi nu helt andre muligheder for at skalere vores forretning, siger Peter Hauschildt, CEO og medstifter i Frugal Technologies.

Klassegodkendt til EEXI
Frugal Propulsion er et klassegodkendt on-top-system, som sørger for, at motor og propel er konstant optimeret i forhold til dybgang, last, bølger og vind.
Der er ingen manuelle justeringer, fordi hele systemet er baseret på sensorer, Big Data og lærende algoritmer, som løbende bliver klogere. I praksis betyder det, at besparelsen i brændstof bliver større i takt med, at systemet lærer skibet at kende. Det har stor betydning for skibsejeren, fordi brændstof i gennemsnit tegner sig for cirka 60 pct. af driftsomkostningerne på et skib.

Frugal Propulsion blev tidligere i 2023 godkendt som et såkaldt ”Overridable Power Limitation System (Electronic)” af klasseselskaberne Bureau Veritas, Lloyds og DNV. Det vil sige, at skibsejeren kan bruge Frugal Propulsion som et redskab til at opfylde de nye EEXI- og CII-krav.
Systemet sikrer helt automatisk, at motoreffekten altid ligger inden for de grænser, som EEXI-beregningen for det pågældende skib angiver. Systemet logger og gemmer automatisk alle motordata. Det gør det muligt til enhver tid – som EEXI-protokollen kræver – at udtrække detaljerede rapporter over skibets samlede energiforbrug.
-Hos Emerson forpligter vi os til at fremme innovation, der understøtter vores kunder i deres grønne omstilling. Her passer Frugal Technologies rigtig godt ind. Vores kunder inden for skibsfart har brug for de bedste og mest detaljerede brændstofdata for at træffe bedre og mere informerede beslutninger, og Frugals IoT-løsning er et stærkt supplement til Emersons teknologier, udtaler Jakob Nørr, der er vice president hos Emerson.
Med sin investering indtræder Emerson i ejerkredsen bag Frugal Technologies ApS. De øvrige ejere af virksomheden er CEO og medstifter Peter Hauschildt, CTO og medstifter Lars Stoutrup, Preben Thuren Larsen samt Mikkel Elsøe.

Frugal Technologies ApS har base i Aalborg er virksomheden bag løsningerne Frugal Propulsion (CPP) og Frugal Power (FPP), som er brugervenlige og hurtigt installerede ShaPoLi-løsninger, der hjælper rederierne med at overholde IMO’s EEXI-krav. Gennem brug af sensorer, big data og avanceret maskinlæring sikrer Frugal Propulsion samtidig markante brændstofbesparelser ved konstant at optimere samarbejdet mellem motor og propel. Frugal Technologies er etableret i Danmark af Peter Hauschildt og Lars Stoustrup og beskæftiger 15 medarbejdere.

Emerson er en førende teknologivirksomhed med hovedkontor i St. Louis, Missouri. Virksomheden leverer produkter og services til automatisering i en bred vifte af industrier. Det omfatter blandt andet løsninger til kontrol, måling, sikkerhed og optimering af produktions- og forarbejdningsanlæg. Emerson arbejder ud fra et formål om at fremme innovation, der gør verden til et sundere, sikrere, klogere og mere bæredygtigt sted.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Konference: Hvordan skaber vi en bæredygtig, teknologisk og menneskecentreret fremtid?

BranchenytMesser og møderTop06. 11. 2025

Den første danske udgave af Future Tense samlede tirsdag den 28. oktober 150 erhvervsledere, fremtidsforskere og beslutningstagere i Pressen i København til en dagskonference om, hvordan vi skaber en bæredygtig, teknologisk og menneskecentreret fremtid. Dagen blev indledt af Sofie Hvitved,

Fra lagerbeholdning til datadrevet beslutning – AI viser vejen

AktueltAutomatisering06. 11. 2025

Ved at kombinere AI, IoT – som benævnes AIoT og er en voksende tendens - med realtidsdata kan virksomheder mindske spild, undgå unødige lagre og få mere ud af deres eksisterende maskiner. Opbygning af store lagre som beskyttelse mod problemer med leverancer er blevet almindeligt i industrien –

Fra spildvarme til strøm

AktueltEnergi og miljøNavnenyt06. 11. 2025

Termoelektrik går kort fortalt ud på at udnytte en temperaturforskel til at lave strøm. Teknologien har dog længe været bundet til dyre og sjældne råmaterialer som tellurium. Den danske deeptech-virksomhed TEGnology har nu fundet "opskriften", der kan erstatte dem og dermed gøre

Ung dansk robotingeniør i internationalt standardiseringsprogram

BranchenytNavnenytRobotter06. 11. 2025

Gennem IEC Young Professionals Programme fik Rasmus Junge fra Essential Robotics mulighed for at opleve internationalt standardiseringsarbejde på nærmeste hold. Sammen med unge fra hele verden deltog han i IEC’s årlige generalforsamling i New Delhi. IEC Young Professionals Programme (YPP) er et

Ny netsvejser til skræddersyede armeringsnet

Maskiner og anlæg06. 11. 2025

Med en ny netsvejser-maskine tilbyder Lemvigh-Müller A/S nu specialdesignede armeringsnet i et CO2e-reduceret coilmateriale. Servicen reducerer både spild og behovet for manuelt arbejde på byggepladsen – og bidrager dermed til lavere ressourceforbrug. På sin stålbearbejdningsfacilitet i Køge

Zebicon A/S viser, hvordan 3D data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

AutomatiseringMesser og møder06. 11. 2025

Målespecialisten Zebicon A/S inviterer til to gratis webinarer og giver konkrete eksempler på, hvordan scanningsdata kan bruges aktivt i arbejdet med kvalitet og produktudvikling. Selvom 3D scanning i dag er udbredt i både udviklings- og kvalitetsafdelinger, er der stadig mange virksomheder,

Nyt fra egne rækker – FrontMedia ApS har købt Techmedia A/S

NavnenytTop04. 11. 2025

FrontMedia ApS har overtaget TechMedia A/S – forlaget bag blandt andet TekniskFokus.dk og Teknisk Nyt - og styrker hermed positionen på markedet for fag- og branchemedier. Handelen er gennemført 6. oktober 2025, og begge selskaber fortsætter i deres nuværende form. FrontMedia ApS er et

MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

AktueltNavnenyt03. 11. 2025

25 år efter præsentationen af masterplanen ”Vision 2025” ser MCH tilbage på de mellemliggende år og de mange realiserede drømme, der blandt andet tæller multiarenaen Jyske Bank Boxen og et markant løft af infrastrukturen i området omkring MCH Messecenter Herning. Den 1. november 2000

AI er intet uden en stærk infrastruktur

AktueltBranchenyt03. 11. 2025

AI bliver ofte fremstillet som fremtidens mirakelværktøj – en teknologi, der kan effektivisere, analysere og skabe ny værdi på et niveau, som tidligere virkede fuldstændig uopnåeligt. Vi taler imidlertid langt mindre om en af de grundlæggende udfordringer: nemlig at AI aldrig bliver bedre end den

Landets bedste til rensning af spildevand

NavnenytVand og spildevand03. 11. 2025

Assens Forsyning ligger helt i front, når det gælder effektiv og miljøvenlig rensning af spildevand. Det viser den seneste benchmarking fra DANVA, som bygger på data fra den nationale PULS-database over udledninger fra renseanlæg og overløb. De flotte resultater skyldes ikke mindst en dedikeret

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Konference: Hvordan skaber vi en bæredygtig, teknologisk og menneskecentreret fremtid?

    06.11.2025

  • Fra lagerbeholdning til datadrevet beslutning – AI viser vejen

    06.11.2025

  • Fra spildvarme til strøm

    06.11.2025

  • Ung dansk robotingeniør i internationalt standardiseringsprogram

    06.11.2025

  • Ny netsvejser til skræddersyede armeringsnet

    06.11.2025

  • Zebicon A/S viser, hvordan 3D data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

    06.11.2025

  • Nyt fra egne rækker – FrontMedia ApS har købt Techmedia A/S

    04.11.2025

  • MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

    03.11.2025

  • AI er intet uden en stærk infrastruktur

    03.11.2025

  • Landets bedste til rensning af spildevand

    03.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik