• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter26. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Dansk inspektionsrobot gearer op til eksporteventyr

AktueltRobotter26. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Nu skalerer århusianske Capra Robotics virksomheden op, så den er toptunet til global ekspansion med sine agile udendørs robotter. Det sker bl.a. med rekruttering af to stærke industriprofiler, der medbringer erfaringer fra internationale selskaber som Vestas, Kyocera Unimerco, Siemens og K. Hartwall. Capra Robotics medstifter, robotpioneren bag MiR, Niels Jul Jacobsen, har håndplukket Søren Tordenskjold Larsen som produktionschef og Lars Hee Hansen som både CCO og ny investor i robotselskabet.

Nu ruller det for alvor hos virksomheden, som har en ambition om – på kort tid – at blive Europas førende producent af udendørs mobile robotter. På mange af Danmarks store havneområder automatiserer teknologien monotone og mandskabstunge inspektionsopgaver i alt slags vejr uanfægtet af forhindringer. De danskproducerede robotter varetager rutinemæssig inspektion på havnene i samarbejde med G4S og Lorenz Technology.
Nu skal resten af verden erobres. Derude venter et marked for udendørs selvkørende robotter estimeret til en samlet værdi på 60 milliarder kroner, ifølge rapporten Robotics, Automation, and AI: Explosion of New Markets Across Broad Segments of the Economy, udarbejdet af William Blair Research.
-Jeg ser et kæmpe potentiale for, at vores robotter også kan gøre en stor forskel i mange andre lande, ikke mindst inden for inspektion og monitorering af store områder. Derfor udvider vi nu med de største markeder i Europa i form af Tyskland, Frankrig, fortæller Niels Jul Jacobsen. Han forventer, at Capra Robotics i 2021 samlet vil lande ordrer på et tocifret antal robotter, mens 2022-målet er en tredobling af dette års salgsvolumen.
Til at lede salgsarbejdet har Capra Robotics netop ansat CCO Lars Hee Hansen med et CV spækket med international salgserfaring.
-Capra-robotten er simpelthen et produkt, der slår benene væk under en, når man ser det første gang. Den kan med sin manøvredygtighed og sin rækkevidde på 100 km løse en masse reelle udfordringer og praktiske behov, som giver det en rigtig god business case, ikke mindst til inspektion af store anlæg og områder som havne, lufthavnsanlæg, logistikterminaler, byggepladser og lignende, siger Lars Hee Hansen, der glæder sig til at åbne verdens øjne for Capras patenterede robotter, når han skal indgå aftaler med et netværk af facility management partnere i resten af verden.
Capra Robotics består af stærke profiler og unik knowhow som giver virksomheden nogle klare konkurrencefordele, og derfor har jeg også valgt – i den grad – at sætte ”begge hænder solidt plantet på kogepladen” og investere nogle af mine egne midler i en ejerandel af selskabet. Der er jo meget drivkraft i at blive en del af et nyt firma med kæmpestore ambitioner, hvor man kan være med til at præge udviklingen, siger CCO Lars Hee Hansen om sin nye arbejdsplads.

Industriel storskalaproduktion anno 2021
Til at sørge for, at produktionen også kan holde trit med ordrebogen, har Niels Jul Jacobsen fundet en profil, der efter en karriere i større virksomheder kan se charmen i at opbygge en skalerbar produktion fra scratch med lean processer i hele værdikæden. Søren Tordenskjold Larsen tilfører stor erfaring til spændingsfeltet mellem udvikling og industriel storskalaproduktion herunder lager, logistik og indkøb.
-I min nye rolle hos Capra har jeg en enestående chance for at dimensionere en både bæredygtig og effektiv produktion ved at tage de rigtige, langsigtede valg og fravalg, som bedst sikrer, at kunderne får gennemtestede robotter til tiden. Alle robotterne bliver monteret her, så vi kan kvalitetssikre dem, mens produktionen af komponenter primært sker hos lokale leverandører i Europa. Gevinsterne er, at vi hurtigt kan skalere op til produktion af tusindvis af robotter ligesom en bilfabrik med en høj volumen, altimens vi skaber lokal jobvækst, siger Søren Tordenskjold Larsen.
Parallellen til de indendørs autonome robotter fra Niels Jul Jacobsens selskab MiR, stiftet i 2013 og solgt for 1,7 mia.kr. i 2018, er til at få øje på, og derfor kan ledelsen også sammen med sit nye team drage nytte af de værdifulde erfaringer.
-Mangel på stabil arbejdskraft skaber et voksende ønske om automatisering. Når robotter varetager ensformige inspektionsopgaver, åbner det muligheder for at frigøre arbejdskraft til de mere komplekse opgaver, mens data opsamles kontinuerligt og processen digitaliseres, så et lag af kunstig intelligens og machine learning kan anvendes til at advare øjeblikkeligt om f.eks. huller i hegn, siger Niels Jul Jacobsen, CEO i Capra Robotics.

Capra Robotics ledelse: fra venstre stifter og CTO Mads Bendt, Lars Hee Hansen, CCO, investor og CEO Niels Jul Jacobsen samt Søren Tordenskjold, produktionschef.

Capra Robotics er stiftet af Mads Bendt i 2017, som i dag er CTO i Capra Robotics. I 2019 investerede Niels Jul Jacobsen i Capra Robotics og blev i 2020 CEO. Selskabets medarbejderstab tæller nu knap 20 ansatte i hovedkvarteret i Hasselager i det sydlige Aarhus.
Lige nu finpudser udviklerne hos Capra Robotics på deres robotmodel, som kommer på markedet i august 2021. Capra Robotics’ robotter er kendetegnet ved at være ekstremt manøvredygtige og agile, hvilket ikke ses tilsvarende fra andre robotudbydere på markedet.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

Maskiner og anlægNavnenyt24. 09. 2026

WEG, den globale producent af motor- og drivsystemer, udvider sine serviceaktiviteter med etableringen af en dedikeret strategisk enhed, der skal fungere som en uafhængig serviceudbyder. Enheden vil støtte kunder uanset udstyrets fabrikat og levere komplette industrielle totalløsninger.

Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

Energi og miljø24. 09. 2026

54 nye projektforslag med et samlet budget på knap 110 mio. kroner er indsendt til Energy Cluster Denmarks seneste udbud af innovationsmidler til nye forstudier og Proof of Concept-projekter på tværs af energisektoren. Interessen har været stor for Energy Cluster Denmarks seneste udbud af

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

  • WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

    24.09.2026

  • Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

    24.09.2026

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}