• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Dansk innovation får topplacering

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Vestas, Novozymes og Topsoe har leveret største bidrag til, at Danmark kan indtage europæisk tredjeplads målt på antallet af patentansøgninger sidste år. 3Shape, der producerer 3D-scannere til tandlægeindustrien, blander sig for første gang med de største virksomheder i Danmark.

-Danske virksomheder klarer sig godt i det innovative kapløb, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Danske virksomheder er fortsat nogle af de mest aktive i Europa til at innovere. Det viser nye tal fra den Europæiske Patentmyndighed, EPO, hvor opfindere kan få udstedt patenter der gælder i op til 39 lande.
Samlet set blev der i 2022 indsendt 2.622 europæiske patentansøgninger fra danske ansøgere. Det er en lille stigning på 0,6 pct. sammenlignet med året før og nok til, at danske virksomheder rangerer helt i top målt på antal ansøgninger per million indbyggere. Dermed ligger Danmark foran lande som Holland, Finland og Tyskland, kun overgået af Schweiz og Sverige.
-Det er rigtig flot, at danske virksomheder klarer sig så godt i det innovative kapløb. Patenter er vigtige for at få afsat danske løsninger og produkter på eksportmarkederne. De er med til at beskytte virksomheder mod kopiering og har stor betydning for, om en virksomheds markedsandele øges, så det er glædeligt, at man fortsat har investeret i innovation og patenter selv under de sidste års vanskelige vilkår, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Årets højdespringer
Virksomheden 3Shape, der sælger håndholdte mundscannere til tandklinikker, er en af årets højdespringere og er med 51 patentansøgninger for første gang blandt de ti virksomheder i Danmark, der søger flest patenter hos EPO.
-Det er virkelig en positiv nyhed. Det er meget usædvanligt, at vi ser en virksomhed vokse sig så stor på så kort tid og samtidig blande sig med de mest patentaktive virksomheder i Danmark. Det er den type højvækstvirksomheder, vi ønsker flere af i Danmark, siger Flemming Kønig Mejl videre.
Virksomheden blev etableret i år 2000 af to dimittender, Nikolaj Deichmann og Tais Clausen, og har nu mere end 2.000 ansatte, en tilstedeværelse i 50 lande og hovedkvarter i København.
-3shape er en innovativ aktør inden for digital tandpleje. Vi er en del af en industri i hurtig udvikling, og derfor er det altafgørende, at vi fokuserer på at udvikle innovative løsninger til markedet og beskytte vores ideer med patenter. Vores øgede patentaktivitet spiller en væsentlig rolle i vores bestræbelser på at forblive markedsleder i en stærkt konkurrencepræget industri og ikke mindst i vores bestræbelser på at flytte grænserne for den teknologi og de produkter, der skal bruges til at yde den bedst mulige behandling af patienter, siger Arun Negi, Director IP i 3Shape.
Foruden 3Shape er ingredienskoncernen Chr. Hansen og Ambu, der producerer engangsudstyr til hospitaler og præhospitaler, i år trådt ind i top10 med henholdsvis 57 og 50 patentansøgninger.

Vestas indtager førsteplads for andet år i træk
Vindmølleproducenten Vestas indtager førstepladsen med 176 ansøgninger og er dermed den mest patentaktive ansøger for andet år i træk. Novozymes er som sidste år på en anden plads med 107 ansøgninger, mens Topsoe har taget et spring på to pladser op og er nu med 98 ansøgninger en af top tre over de mest patentaktive virksomheder i Danmark.
-Tallene bekræfter endnu engang, at energiteknologi og life science er nogle af Danmarks styrkepositioner og områder, hvor innovationen virkelig drives frem, og arbejdspladser skabes. Men vi kan også se en stor og interessant vækst i patentaktiviteten inden for andre områder som for eksempel computerteknologi, fortsætter han.
Høreapparatproducenten Oticon er faldet med fem pladser, og virksomheden ligger nu på en 6. plads, mens Coloplast, VKR Holding og GN Hearing helt er udgået af top ti-oversigten.

Læs EPO’s samlede Patent Index 2022 her.

Topansøgere ved EPO i 2022 – Danmark TOP 10
• Vestas 176
• Novozymes 107
• Topsoe 98
• Novo Nordisk 96
• Danmarks Tekniske Universitet 82
• Danfoss 80
• Oticon 72
• Chr. Hansen 57
• 3Shape 51
• AMBU 50

Topansøgere ved EPO i 2021 – Danmark TOP 10
• Vestas 163
• Novozymes 107
• Oticon 107
• Novo Nordisk 89
• Haldor Topsøe 75
• GN Hearing 67
• VKR Holding 60
• Danfoss 59
• Danmarks Tekniske Universitet 59
• Coloplast 46

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik