• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Dansk innovation får topplacering

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Vestas, Novozymes og Topsoe har leveret største bidrag til, at Danmark kan indtage europæisk tredjeplads målt på antallet af patentansøgninger sidste år. 3Shape, der producerer 3D-scannere til tandlægeindustrien, blander sig for første gang med de største virksomheder i Danmark.

-Danske virksomheder klarer sig godt i det innovative kapløb, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Danske virksomheder er fortsat nogle af de mest aktive i Europa til at innovere. Det viser nye tal fra den Europæiske Patentmyndighed, EPO, hvor opfindere kan få udstedt patenter der gælder i op til 39 lande.
Samlet set blev der i 2022 indsendt 2.622 europæiske patentansøgninger fra danske ansøgere. Det er en lille stigning på 0,6 pct. sammenlignet med året før og nok til, at danske virksomheder rangerer helt i top målt på antal ansøgninger per million indbyggere. Dermed ligger Danmark foran lande som Holland, Finland og Tyskland, kun overgået af Schweiz og Sverige.
-Det er rigtig flot, at danske virksomheder klarer sig så godt i det innovative kapløb. Patenter er vigtige for at få afsat danske løsninger og produkter på eksportmarkederne. De er med til at beskytte virksomheder mod kopiering og har stor betydning for, om en virksomheds markedsandele øges, så det er glædeligt, at man fortsat har investeret i innovation og patenter selv under de sidste års vanskelige vilkår, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Årets højdespringer
Virksomheden 3Shape, der sælger håndholdte mundscannere til tandklinikker, er en af årets højdespringere og er med 51 patentansøgninger for første gang blandt de ti virksomheder i Danmark, der søger flest patenter hos EPO.
-Det er virkelig en positiv nyhed. Det er meget usædvanligt, at vi ser en virksomhed vokse sig så stor på så kort tid og samtidig blande sig med de mest patentaktive virksomheder i Danmark. Det er den type højvækstvirksomheder, vi ønsker flere af i Danmark, siger Flemming Kønig Mejl videre.
Virksomheden blev etableret i år 2000 af to dimittender, Nikolaj Deichmann og Tais Clausen, og har nu mere end 2.000 ansatte, en tilstedeværelse i 50 lande og hovedkvarter i København.
-3shape er en innovativ aktør inden for digital tandpleje. Vi er en del af en industri i hurtig udvikling, og derfor er det altafgørende, at vi fokuserer på at udvikle innovative løsninger til markedet og beskytte vores ideer med patenter. Vores øgede patentaktivitet spiller en væsentlig rolle i vores bestræbelser på at forblive markedsleder i en stærkt konkurrencepræget industri og ikke mindst i vores bestræbelser på at flytte grænserne for den teknologi og de produkter, der skal bruges til at yde den bedst mulige behandling af patienter, siger Arun Negi, Director IP i 3Shape.
Foruden 3Shape er ingredienskoncernen Chr. Hansen og Ambu, der producerer engangsudstyr til hospitaler og præhospitaler, i år trådt ind i top10 med henholdsvis 57 og 50 patentansøgninger.

Vestas indtager førsteplads for andet år i træk
Vindmølleproducenten Vestas indtager førstepladsen med 176 ansøgninger og er dermed den mest patentaktive ansøger for andet år i træk. Novozymes er som sidste år på en anden plads med 107 ansøgninger, mens Topsoe har taget et spring på to pladser op og er nu med 98 ansøgninger en af top tre over de mest patentaktive virksomheder i Danmark.
-Tallene bekræfter endnu engang, at energiteknologi og life science er nogle af Danmarks styrkepositioner og områder, hvor innovationen virkelig drives frem, og arbejdspladser skabes. Men vi kan også se en stor og interessant vækst i patentaktiviteten inden for andre områder som for eksempel computerteknologi, fortsætter han.
Høreapparatproducenten Oticon er faldet med fem pladser, og virksomheden ligger nu på en 6. plads, mens Coloplast, VKR Holding og GN Hearing helt er udgået af top ti-oversigten.

Læs EPO’s samlede Patent Index 2022 her.

Topansøgere ved EPO i 2022 – Danmark TOP 10
• Vestas 176
• Novozymes 107
• Topsoe 98
• Novo Nordisk 96
• Danmarks Tekniske Universitet 82
• Danfoss 80
• Oticon 72
• Chr. Hansen 57
• 3Shape 51
• AMBU 50

Topansøgere ved EPO i 2021 – Danmark TOP 10
• Vestas 163
• Novozymes 107
• Oticon 107
• Novo Nordisk 89
• Haldor Topsøe 75
• GN Hearing 67
• VKR Holding 60
• Danfoss 59
• Danmarks Tekniske Universitet 59
• Coloplast 46

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik