• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Dansk innovation får topplacering

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Vestas, Novozymes og Topsoe har leveret største bidrag til, at Danmark kan indtage europæisk tredjeplads målt på antallet af patentansøgninger sidste år. 3Shape, der producerer 3D-scannere til tandlægeindustrien, blander sig for første gang med de største virksomheder i Danmark.

-Danske virksomheder klarer sig godt i det innovative kapløb, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Danske virksomheder er fortsat nogle af de mest aktive i Europa til at innovere. Det viser nye tal fra den Europæiske Patentmyndighed, EPO, hvor opfindere kan få udstedt patenter der gælder i op til 39 lande.
Samlet set blev der i 2022 indsendt 2.622 europæiske patentansøgninger fra danske ansøgere. Det er en lille stigning på 0,6 pct. sammenlignet med året før og nok til, at danske virksomheder rangerer helt i top målt på antal ansøgninger per million indbyggere. Dermed ligger Danmark foran lande som Holland, Finland og Tyskland, kun overgået af Schweiz og Sverige.
-Det er rigtig flot, at danske virksomheder klarer sig så godt i det innovative kapløb. Patenter er vigtige for at få afsat danske løsninger og produkter på eksportmarkederne. De er med til at beskytte virksomheder mod kopiering og har stor betydning for, om en virksomheds markedsandele øges, så det er glædeligt, at man fortsat har investeret i innovation og patenter selv under de sidste års vanskelige vilkår, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Årets højdespringer
Virksomheden 3Shape, der sælger håndholdte mundscannere til tandklinikker, er en af årets højdespringere og er med 51 patentansøgninger for første gang blandt de ti virksomheder i Danmark, der søger flest patenter hos EPO.
-Det er virkelig en positiv nyhed. Det er meget usædvanligt, at vi ser en virksomhed vokse sig så stor på så kort tid og samtidig blande sig med de mest patentaktive virksomheder i Danmark. Det er den type højvækstvirksomheder, vi ønsker flere af i Danmark, siger Flemming Kønig Mejl videre.
Virksomheden blev etableret i år 2000 af to dimittender, Nikolaj Deichmann og Tais Clausen, og har nu mere end 2.000 ansatte, en tilstedeværelse i 50 lande og hovedkvarter i København.
-3shape er en innovativ aktør inden for digital tandpleje. Vi er en del af en industri i hurtig udvikling, og derfor er det altafgørende, at vi fokuserer på at udvikle innovative løsninger til markedet og beskytte vores ideer med patenter. Vores øgede patentaktivitet spiller en væsentlig rolle i vores bestræbelser på at forblive markedsleder i en stærkt konkurrencepræget industri og ikke mindst i vores bestræbelser på at flytte grænserne for den teknologi og de produkter, der skal bruges til at yde den bedst mulige behandling af patienter, siger Arun Negi, Director IP i 3Shape.
Foruden 3Shape er ingredienskoncernen Chr. Hansen og Ambu, der producerer engangsudstyr til hospitaler og præhospitaler, i år trådt ind i top10 med henholdsvis 57 og 50 patentansøgninger.

Vestas indtager førsteplads for andet år i træk
Vindmølleproducenten Vestas indtager førstepladsen med 176 ansøgninger og er dermed den mest patentaktive ansøger for andet år i træk. Novozymes er som sidste år på en anden plads med 107 ansøgninger, mens Topsoe har taget et spring på to pladser op og er nu med 98 ansøgninger en af top tre over de mest patentaktive virksomheder i Danmark.
-Tallene bekræfter endnu engang, at energiteknologi og life science er nogle af Danmarks styrkepositioner og områder, hvor innovationen virkelig drives frem, og arbejdspladser skabes. Men vi kan også se en stor og interessant vækst i patentaktiviteten inden for andre områder som for eksempel computerteknologi, fortsætter han.
Høreapparatproducenten Oticon er faldet med fem pladser, og virksomheden ligger nu på en 6. plads, mens Coloplast, VKR Holding og GN Hearing helt er udgået af top ti-oversigten.

Læs EPO’s samlede Patent Index 2022 her.

Topansøgere ved EPO i 2022 – Danmark TOP 10
• Vestas 176
• Novozymes 107
• Topsoe 98
• Novo Nordisk 96
• Danmarks Tekniske Universitet 82
• Danfoss 80
• Oticon 72
• Chr. Hansen 57
• 3Shape 51
• AMBU 50

Topansøgere ved EPO i 2021 – Danmark TOP 10
• Vestas 163
• Novozymes 107
• Oticon 107
• Novo Nordisk 89
• Haldor Topsøe 75
• GN Hearing 67
• VKR Holding 60
• Danfoss 59
• Danmarks Tekniske Universitet 59
• Coloplast 46

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

Maskiner og anlægNavnenyt19. 10. 2026

Kombinationen samler svenske Axelents globale platform inden for maskinafskærmning med NTF’s specialistkompetencer inden for rustfri og hygiejniske løsninger til fødevare-, drikkevare- og pharmaindustrien. Opkøbet sker for at accelerere global vækst inden for rustfri og hygiejniske

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

BranchenytMesser og møderNavnenyt19. 10. 2026

Efter intens kamp og flere dages dyst i cyberspace indtager Danmarks cyberlandshold en 7. plads ved EM i Cybersikkerhed 2026, der blev afholdt i den tyske by Bochum. De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

  • Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}