• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenyt11. 08. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Dansk biotek-virksomhed vil revolutionere produktionen af biokemikalier

AktueltNavnenyt11. 08. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Med 33 millioner EU-støttekroner i ryggen kan den danske biotekvirksomhed Cysbio ApS fremstille både billigere og mere miljørigtige biokemikalier. Virksomhedens patenterede fermenteringsteknologi rummer et enormt potentiale og markedsperspektiv for storproduktion af ellers svært producerbare kemikalier som aminosyrer og ålegræssyre til brug inden for fødevareindustrien, landbruget og skibsfarten.

Foto: DTU Biosustain/DTU.


Ifølge Henrik Meyer, der er CEO i Cysbio, giver EU-støtten virksomheden en gylden mulighed for at høste frugterne af mange års forskning og udvikling.
-Teknologien har været under udvikling i 10 år, og vi er nået dertil, hvor de første aminosyrer og sulfaterede produkter relativt snart kommer på markedet. Vi kan nu fremstille mikroorganismer på en måde, som ingen andre kan, og med støtten fra EU kan vi speede processen op og køre den i stor målestok. Det betyder, at vi hurtigere end forventet kan udvikle nye og svært producerbare biokemikalier, hvor mikroorganismer omdanner vedvarende kulstofråvarer såsom sukker til de ønskede slutprodukter, fortæller Henrik Meyer.

Aminosyrer kan forebygge sygdomme
Cysbio vil bruge 15 millioner af støttekronerne på at gøre fremtidens brug af aminosyrer mere miljørigtig.
Målet er en markant omlægning af verdensproduktionen af en række aminosyrer, som i dag bruges i en bred vifte af produkter inden for blandt andet fødevarer, foder, kosmetik, kosttilskud og pharma.
-Med vores forskning har vi udviklet en helt ny metode, hvor vi meget billigere end tidligere kan fremstille – i første omgang to vigtige – aminosyrer, som grundet vores lave omkostninger kan erstatte en lang række produkter og tilmed give basis for helt nye anvendelser, som den hidtidige høje pris har umuliggjort. Dermed kan vi være med til markant at reducere verdens forbrug af kemisk fremstillede aminosyrer, siger Alex Toftgaard Nielsen, der er CSO i Cysbio.

Foto: DTU Biosustain/DTU.


Serin er en af disse aminosyrer, som i dag kun bruges i begrænsede mængder. Sygdomme så som fedtlever og andre markante livsstilsygdomme kan ifølge forskningen effektivt forebygges eller behandles gennem et dagligt indtag af serin som kosttilskud.
-Den lavere produktionspris vil muliggøre en bred tilgængelighed af sådanne serin-tilskud, samtidig med at produktionen baseres på en bæredygtig produktionsmetode, siger Alex Toftgaard Nielsen.

Grønnere skibsfart i udsigt
Den resterende del af støtten vil Cysbio bruge til at gøre en lang række byggematerialer og malingstyper mere miljørigtige. Med fermenteringsteknologien kan virksomheden fremstille både billigere og mere bæredygtig ålegræssyre, som kan reducere mængden af biofilm i mange forskellige produkter, uden at det skader miljøet.
-Når vi fremstiller ålegræssyre, kan vi eksempelvis skåne havmiljøet massivt. For at reducere mængden af biofilm på skibe males der i dag med kemisk og kobberholdig maling. Det gør man for at fjerne biofilm, der får skibene til at sejle langsommere, men metoden er både dyr og meget skadelig for miljøet. Med ålegræssyre kan vi udskifte de skadelige komponenter med mere miljørigtig kemi, siger Alex Toftgaard Nielsen videre.
Ifølge Cysbio bruges der globalt set over en milliard liter maling til skibe årligt, mens de vurderer markedsværdien til at være på omkring 2,5 milliarder USD med en årlig vækst på fem procent. Desuden er der et meget stort behov for miljørigtige alternative ingredienser med antifouling egenskaber, så potentialet for en miljømæssig og økonomisk gevinst er meget stort, lyder vurderingen fra Alex Toftgaard Nielsen.

Cysbio ApS anvender avanceret teknologi til at skabe billige og bæredygtige biokemikalier ved at modificere mikroorganismer og gøre dem i stand til at omdanne simple sukkerater til biokemiske produkter.
Cysbio er et spin out fra Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability ved DTU (Danmarks Tekniske Universitet).

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

AutomatiseringNavnenyt13. 08. 2026

Både Gartner, Transforma Insights og Omdia vurderer Wireless Logic som en af de førende leverandører af sikre, robuste og skalerbare IoT-forbindelser. Wireless Logic, en af verdens største uafhængige leverandør inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur, er blevet vurderet som en af de

SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

Branchenyt13. 08. 2026

Den danske industriproduktion steg med 6,4 procent i juni sammenlignet med måneden før. Fremgangen var bredt funderet med stigende produktion i 10 ud af 12 branchegrupper. Sådan lyder det fra SJF Bank. Særligt elektronikindustrien og transportmiddelindustrien trak op med stigninger på omkring

Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

AutomatiseringNavnenytTop10. 08. 2026

Droner, termiske kameraer og kunstig intelligens kan blive fremtidens hjælp i kampen mod egeprocessionsspinneren. Derfor skynder forskere fra Syddansk Universitet sig netop nu ud sammen med kommunale bekæmpelseshold for at indsamle den viden, der skal gøre fremtidens løsninger mulige. Om få uger er

Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

AktueltAutomatiseringMesser og møder10. 08. 2026

Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet. Automatik 2026 finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Automatik-messen bygger bro mellem teori, viden og

Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

AktueltBranchenyt10. 08. 2026

Selvom den globale usikkerhed fortsat præger stålmarkedet, begynder de stigende europæiske investeringer i forsvar at skabe øget aktivitet i dele af branchen. Hos ståldistributøren Tibnor oplever man allerede en større efterspørgsel blandt kunder med tilknytning til forsvarsindustrien. Det

DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

Maskiner og anlægNavnenyt10. 08. 2026

DOT-koncernen styrker sin position på det svenske marked med opkøbet af to pulverlakeringsfabrikker; Pulverlacken i Hillerstorp AB og Assars Industri AB. De to virksomheder bliver DOT's første pulverlakeringsvirksomheder i Sverige og skal supplere koncernens syv svenske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

  • Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

    13.08.2026

  • SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

    13.08.2026

  • Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

    10.08.2026

  • Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

    10.08.2026

  • Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

    10.08.2026

  • DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}