• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks største afdeling for ikke-destruktive test ligger i Kalundborg

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 05. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Kalundborg har siden tidernes morgen været en travl by – både som kongelig residensstad, købstad, vigtigt færgested for overfarten til Jylland og eksport af korn til udlandet. I 1940 blev byen hjemsted for både oliehavn og olieraffinaderi, og i 1960’erne fulgte industriudviklingen for alvor med etablering af en række store virksomheder – blandt andet Novo Nordisk. I den forbindelse kom FORCE Technology også til byen, og har nu i årtier bistået industrien i Kalundborg. Hjælpen består bl.a. af såkaldt ”ikke-destruktiv prøvning” – i daglig tale kaldet NDT. NDT-afdelingen er den største i Danmark.

NDT-teamet i Kalundborg.

I Kalundborg udfører FORCE Technologys’ NDT-operatører prøvning og inspektion for mange smedevirksomheder og produktionsvirksomheder som bl.a. Novo Nordisk, Kalundborg raffinaderi og NOV Flexibles. Der er konstant 20 – 30 NDT- inspektører i Kalundborg afdelingen, og når der er behov for mere mandskab, bliver der hentet forstærkninger ind fra andre afdelinger i landet, hvor FORCE Technology har flere end 150 NDT-inspektører at trække på.
NDT-inspektører kan undersøge materialer, emner og svejsninger, og de benytter metoder så det kan gøres uden at skade det emne, der bliver undersøgt, og uden at en konstruktion mister sin funktionsevne eller fysiske egenskaber bliver påvirket.

Kender de tusindvis af processamlinger på raffinaderiet
Raffinaderiet i Kalundborg er Danmarks største. FORCE Technology har løst NDT-opgaver for raffinaderiet i siden 1960’erne. Raffinaderiet er blevet bygget større ad flere omgange, og i dag er det et meget stort procesanlæg, der løbende skal inspiceres.
-Det er en kæmpe fordel for os, at vi har været med i så mange år og kender til raffinaderiets tusindvis af samlinger i det enorme procesanlæg, med rør, beholdere og tanke over det hele, siger Peter Fobian der er teamleder for FORCE Technologys NDT-afdeling i Kalundborg. Han har i de seneste 15 år været med til at sikre, at industrikunderne i Kalundborg får den hjælp, de har brug for, når deres emner og svejsninger skal kvalitetskontrolleres.
Foruden de faste opgaver på raffinaderiet hvor FORCE Technology hver dag året rundt, har fem FORCE inspektører gående, er der også perioder med såkaldt ”nedluk”, hvor store dele af procesanlægget bliver lukket ned og bliver gennemgået, repareret og dele skiftet.
I de 3-4 uger et ”nedluk” typisk strækker siger, mobiliserer FORCE Technology 40 inspektører fra sine afdelinger rundt om i hele landet, for at raffinaderiet kan komme hurtigt op og køre igen:
-Det er én af de opgaver, som kræver meget specifik planlægning, for vi har jo stadig de daglige kunder vi skal passe, så i perioder med ”nedluk”, er det ikke usædvanligt, at vi er flere end 60 mand fra FORCE Technology, så i de perioder fylder vi lidt ekstra i bybilledet i Kalundborg, forklarer Peter Fobian.

Dør om dør
Det er en stor fordel for NDT-afdelingen i Kalundborg og for kunderne, at være tæt på hinanden. I de seneste fem år har flere af de 20 NDT-teknikere fra Kalundborgkontoret haft meget af deres arbejdstid på Novo Nordisk fabrikker i området:
-Selv om inspektørerne har deres daglige gang i procesanlæggene og på byggepladserne hos Novo Nordisk, kan de let ”komme hjem” til kontoret for at lave papirarbejde i form af dokumentation eller for spise frokost sammen med os andre kollegaer, og i det hele taget pleje det kollegiale netværk, som er vigtigt, siger Peter Fobian.

Kalundborgs eneste skyderum
Foruden den kollegiale tilknytning giver den tætte beliggenhed også andre fordele, fx råder FORCE Technology som den eneste virksomhed i industriområdet over et såkaldt skyderum, hvor der kan foretages røntgenprøvning af både store og små emner, som kunderne kommer med:
-Skyderummet er som et kæmpemæssigt røntgenrum i lighed med dem, de har på hospitaler, men i stedet for at undersøge for knoglebrud og skader på mennesker, kigger vi efter defekter og skader på de emner kunderne kommer med. Det fantastiske ved vores skyderum er, at det er fuldstændig sikret med sand og bly i både vægge og tag, så ingen stråler slipper ud. Og så er det jo virkelig smart, at vores skyderum ligger lige her ved siden af mange af vores kunder, så de nemt og let kan få udført deres prøvning. Men mange af opgaverne løser vi selvfølgelig også ude hos kunderne, hvor vi er på daglig basis, forklarer Peter Fobian.

Udstyret skal være i orden
De emner vi udfører prøvning på, kan være alt fra store beholdere til meget små svej emner og det kræver alt sammen meget forskelligt udstyr. Nogle gange er der tale om så små emner der skal undersøges, at det en endoskopi- en kikkerundersøgelse, som det bliver kaldt i folkemunde, der skal til, for at opgaven kan løses tilfredsstillende.
-Vi har valgt at købe det allerbedste endoskopiudstyr på markedet, faktisk det samme, som de også benytter på hospitaler til deres patienter, for det er det bedste, siger Peter Fobian og fortsætter:
-Det er dæleme noget dyrt udstyr, men til de opgaver vi løser, er kun det bedste godt nok, Så ved vores kunder også, at vi løser opgaven på den bedste og mest præcise måde, siger Peter.

• FORCE Technology er en teknologisk rådgivnings- og servicevirksomhed.
• Virksomheden har eksisteret siden 1940.
• Har været beskæftiget med inspektions- og prøvetagningsområdet i mere end 70 år.
• Har +150 NDT-inspektører ansat i Danmark.
• NDT-inspektører kan finde materiale- eller svejsefejl uden at ødelægge emner og konstruktioner.
• NDT-metoden bruges typisk til at inspicere og kontrollere produktionsanlæg, bygninger, vindmøller og brokonstruktioner.
• NDT omfatter forskellige prøvningsmetoder som fx ultralyd, endoskopi og røntgen.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik