• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra Niada Tækker Madsen, salgsdirektør for Industrial Automation, Schneider Electric Danmark A/S.

Klummen er skrevet af Niada Tækker Madsen, salgsdirektør for Industrial Automation, Schneider Electric Danmark. Foto: Schneider Electric Danmark A/S.

Europa står i et krydspres mellem grøn omstilling, høje energipriser og global konkurrence, som tvinger virksomheder til at gentænke produktion og energiforbrug. Samtidig fortsætter USA og Kina med massive investeringer i at tiltrække fremtidens industriprojekter. For Danmark rejser den udvikling et centralt spørgsmål: Hvordan sikrer vi, at fremtidens industri kan producere mere omkostnings- og energieffektivt?
Vi skal heldigvis ikke kigge længere end til den anden side af Øresund for at se, hvad der er muligt. Svenske produktionsvirksomheder har i årevis arbejdet systematisk med data, automatisering og digitale tvillinger til at producere mere og med mindre energi.
I marts fremlagde Europa-Kommissionen sit forslag til det længe ventede Industrial Accelerator Act, som skal understøtte investeringer i fremtidens industrielle løsninger. Det er på høje tid. For industriel automatisering, digitalisering og elektrificering er ikke bare ”nice to have”, men en forudsætning for dansk industris konkurrenceevne. Samtidig bidrager udspillet til skærpede krav til virksomheder om at reducere CO2-aftryk, styrke europæisk produktionskapacitet og opskalere digitale teknologier.
Det er værd at fejre – både for industri, klima og miljø. Med afsæt i Industrial Accelerator Act-udspillet kan Danmark bygge videre på vores digitale styrker: høj digital modenhed, god adgang til grøn energi og stærke eksportvirksomheder inden for industri og teknologi. Men det betyder også, at tempoet i den danske omstilling skal op nu.

Der er stadig digitale sorte pletter i dansk industri
Selvom udviklingen er godt i gang, er potentialet langt fra udnyttet. Danske produktionsvirksomheder er teknologisk stærke, men digitalisering har ofte karakter af et driftsprojekt frem for en strategisk prioritet. Derfor kører store dele af industrien på automationsplatforme designet til en anden tid, og mulighederne i datadrevne teknologier som digitale tvillinger er langt fra indfriet.
Det er et problem. Fremtidens industri er softwaredefineret. Den skal sikre stabil drift i en mere volatil verden. Det kræver produktionslinjer, der kan omstilles digitalt i forhold til den aktuelle efterspørgsel. Samtidig skal CO2-aftrykket kunne dokumenteres langt mere præcist, energiforbruget optimeres i realtid og vedligehold planlægges prædiktivt. Når energi, data og produktion integreres, kan vi styrke driftssikkerheden og producere mere med færre ressourcer.

Det kræver investeringerne på især tre områder
For det første skal den eksisterende, lukkede automatiseringsarkitektur moderniseres. Fremtidens produktion kræver mere åbne, softwaredefinerede løsninger, der kobler energi, data og produktion tættere sammen. Når software og hardware udvikles uafhængigt, giver det større fleksibilitet, reducerer nedetid og gør det lettere at leve op til nye regulatoriske krav.
For det andet bliver datadrevet drift og digital sporbarhed stadig vigtigere i takt med nye europæiske krav til dokumentation af CO2-udledninger, energiforbrug og værdikæder. Flere steder er dokumentation af CO2-aftryk stadig en manuel proces eller slet ikke etableret. Her er der brug for moderne dataopsamling og digitale analyseværktøjer til at dokumentere og automatisere produktionen.
Endelig bliver energioptimering og elektrificering helt centralt. Hvis europæisk industri både skal reducere energiforbruget og leve op til stigende CO2-krav, kræver det mere elektrificerede og digitalt styrede produktionsprocesser. Når energiforbrug styres intelligent, og processer optimeres digitalt, bliver bæredygtighed samtidig en kilde til produktivitetsforbedringer. Netop derfor kan digitalisering og elektrificering blive en konkurrencefordel for dansk industri.

Industrien skal ikke løfte opgaven alene
Men teknologi alene og EU-initiativer er ikke nok. Hvis Danmark vil tiltrække fremtidens industrielle investeringer, skal tiden fra beslutning til drift reduceres markant. Vi møder virksomheder, der er klar til at elektrificere processer og investere i mere avanceret automation. Alligevel kan projekter blive forsinket i årevis.
Det gælder især myndighedsprocesser, nettilslutning og økonomiske incitamenter. En fabrik, der vil dekarbonisere sin produktion, opgradere sin energistyring og elektrificere sine processer, har brug for mere smidige miljø- og byggetilladelser til nye industriprojekter.
Samtidig bør incitamenterne til CO2-reduktion i højere grad understøtte elektrificering, automatisering og digitalisering – ikke kun klassisk energieffektivisering. Offentlige indkøb skal også i højere grad fremme europæisk teknologi og løsninger med lavt CO2-aftryk.
Og så bliver Danmark nødt til at styrke infrastrukturen for data, digital sporbarhed og cybersikkerhed. Ellers risikerer vi, at virksomheder får svært ved at dokumentere CO2-aftryk og værdikæder i overensstemmelse med de nye europæiske krav.
Industrial Accelerator Act kan blive løftestangen, der reducerer afhængigheden af globale leverandørkæder og styrker dansk konkurrencekraft. Men kun hvis vi handler nu på tværs af industrien, politikere og teknologileverandører og udnytter momentum til at gøre Danmark til et stærkt industriland i den næste industrielle æra.

Kilde: Schneider Electric Danmark A/S.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

AutomatiseringBranchenyt17. 09. 2026

Nye tal fra Industriens Fond viser, at virksomheder, der prioriterer cybersikkerhed, vokser markant hurtigere end dem, der ikke gør. Vendelbo Spedition i Hjørring er en af de virksomheder, der mærker udviklingen tydeligt. Sikkerhed er blevet noget, kunderne spørger efter. I årevis har danske

DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

Branchenyt17. 09. 2026

Små og mellemstore virksomheder har nu et investeringsefterslæb på knap 100 mia. kroner, og det kan blive svært at indhente. Sådan lyder det fra DI’s topchef, der kræver hurtigere handling på selskabsskat og bureaukrati. Nøgletallene for dansk økonomi er pæne. Beskæftigelsen er rekordhøj,

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

  • Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

    17.09.2026

  • DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

    17.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}