• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytRobotter10. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks første robot til sortering af byggeaffald indviet

Energi og miljøNavnenytRobotter10. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Indvielsen af landets første robotsorteringsanlæg til byggeaffald markerer et vigtigt skridt i den grønne omstilling. Byggeaffald udgør over 40 pct. af Danmarks samlede affaldsmængde, men kun fem pct. af det blandede bygge- og anlægsaffald er hidtil blevet genanvendt grundet manuel sortering. Med en forventet genanvendelsesgrad på over 70 pct. vil anlægget revolutionere og mangedoble genanvendelsen i byggebranchen.

Borgmester Tomas Breddam og Udlændinge- og Integrationsminister Kaare Dybvad Bek inspicerer robotten ved indvielsen. Foto: PR/Lindskov-Communication.

Danmark står overfor en stor udfordring med de enorme mængder byggeaffald, som hvert år udgør over 40 pct. af landets samlede affald. Ca. en tredjedel af det udsorterede affald som træ og jord genanvendes, men kun ca. fem pct. af det blandende bygge- og anlægsaffald, der årligt udgør over 1.400.000 tons, bliver genanvendt pga. manuelle processer.
Indvielsen af landets første robotanlæg til sortering af byggeaffald er derfor et afgørende skridt for at forbedre Danmarks cirkularitet, som ifølge Circularity Gap Report i dag kun er fire pct.
Det nye robotsorteringsanlæg markerer derfor ikke blot en milepæl for Solum A/S, men for hele byggebranchen, der nu har mulighed for at øge genanvendelsen af materialer til gavn for miljøet og økonomien.
-Byggeaffald sorteres i dag manuelt med en gravko: en ineffektiv proces, der resulterer i minimal genanvendelse. Det meste knuses og bruges som fyld til bl.a. veje, som ligger lavt i affaldshierarkiet. Den nye robot er derfor et vigtigt skridt mod øget genanvendelse af byggeaffald, fortæller adm. dir. Christian Christensen fra Solum, som har udviklet virksomheden til at blive en frontløber inden for cirkulær økonomi og genanvendelse.
Anlægget, der er det første af sin slags i Danmark, er placeret på Solums miljøplads i Roskilde og forventes at modtage op til 25.000 tons byggeaffald årligt. Med avancerede sensorer kan det adskille materialer som træ, glas, beton og gips med næsten 100 pct. præcision, som muliggør en markant højere genanvendelse.

Afgørende for at nå klimamål
Med målet om at reducere Danmarks CO2-udledning med 70 pct. inden 2030 er anlægget et centralt led i at reducere landets affaldsmængde og øge genanvendelsen.
-Vi står midt i en afgørende tid for vores klima, og nye teknologiske løsninger er nødvendige for at fremme den grønne omstilling. Byggeaffald udgør en væsentlig den af den samlede affaldsmængde i og er derfor en vigtig branche at gennemse for at styrke genanvendelsen. Med anlægget kan vi tage et markant skridt mod at øge genanvendelsen og sikre en mere cirkulær økonomi, så vi kan nå vores klimamål, sagde Udlændinge- og Integrationsminister Kaare Dybvad Bek.

Vækst og grøn omstilling hånd i hånd
Robotten, der er udviklet af det finske firma ZEN Robotics, vil både styrke den grønne omstilling og skabe nye forretningsmuligheder i byggebranchen. Ved at sikre en mere effektiv sortering af byggeaffald og samtidig data til kundernes ESG-rapporter bliver genanvendelse nemlig både en økonomisk gevinst og en løsning på de stigende krav til øget bæredygtighed.
-Byggeaffald har længe været en af de største udfordringer i den grønne omstilling. Med anlægget viser Solum, at genanvendelse kan styrke både cirkularitet og skabe økonomisk vækst. At blive bedre til at sortere og genanvende affaldsfraktioner bliver en god forretning, især med de stigende krav til grøn omstilling, påpegede underdirektør Karin Klitgaard fra Dansk Industri.

Flere anlæg på vej
Ifølge Christian Christiansen er indvielsen af robotsorteringsanlægget en vigtig del af Solums strategi om at være førende inden for genanvendelse og bæredygtige løsninger til anlæg, byggeri og energi.
-Vi er stolte af at være med til at styrke genanvendelsen i byggebranchen. Anlægget er en central investering i fremtidens cirkulære økonomi og vil hjælpe Danmark med at bevæge sig i en mere bæredygtig retning, siger adm. direktør Christian B. S. Christensen hos Solum, der samtidig løfter sløret for, at de er i gang med at undersøge flere lokationer i Danmark til lignende robotsorteringsanlæg.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}