• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt02. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks ældste jernstøberi udvider i Italien

Maskiner og anlægNavnenyt02. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Sidste år opkøbte Danmarks ældste jernstøberi Tasso A/S i Odense den italienske støbejernsgrossist og -bearbejder Bernareggi S.r.l. med henblik på at udbygge sin position på særligt det italienske marked.

Siden da har der været travlt hos det italienske datterselskab, der beskæftiger godt 30 medarbejdere i udkanten af Milano. Ifølge det seneste italienske regnskab oplevede Bernareggi sidste år en omsætningsvækst på hele 70 procent.
For at understøtte sidste års flotte fremgang har man hos Tasso, som er en del af Nordeuropas største støberikoncern Vald. Birn A/S, nu besluttet at udvide det italienske datterselskabs bearbejdningskapacitet. Bernareggis fræsekapacitet er blandt andet blevet forøget med mere end 15 procent, og der er også blevet investeret i en ny, højeffektiv og fuldautomatisk rundsav.
-Kombinationen af generel stigende efterspørgsel på bearbejdede produkter og vores egen målsætning om at øge værditilvæksten besluttede vi os for at øge bearbejdningskapaciteten betragteligt i Italien. For at sikre den høje kvalitet i vores processer og understøtte vores strategi er Bernareggi for ganske nyligt blevet ISO 9001 certificeret. Sammen med kapacitetsudvidelsen skal certificeringen både gøre os mere konkurrencedygtige samt sikre ensartet service og kvalitet til fordel for vores kunder, fortæller Kristian B. Pedersen, der er adm. direktør hos både danske Tasso og italienske Bernareggi.
Hos Bernareggi har man udover bearbejdning haft fokus på service det seneste år, hvilket ifølge Kristian B. Pedersen også har bidraget til sidste års store succes:
-Vi har altid lagt stor vægt på at have korte leveringstider ved blandt andet at have en bred vifte af strengstøbte profiler på lager. Det gav os blandt andet en enorm fordel, da coronapandemien slap sit greb om markedet i slutningen af 2020, og efterspørgslen boomede.
Udover en forøgelse af bearbejdningskapaciteten har solcelleanlægget på Bernareggis 5.600 kvadratmeter store lagerhal også fået en retrofitting, så den fremadrettet kan levere endnu mere strøm til virksomhedens produktion.

Yderligere udvidelser i støbeskeen
Sidste års vækst er fortsat ind i 2022, og ordrebogen bugner stadig hos Bernareggi. På trods af den seneste bearbejdningsudvidelse er man ifølge Kristian B. Pedersen derfor fortsat på udkig efter nye måder at øge produktionskapaciteten på:
-Vi er allerede gået i gang med at kigge på yderligere maskiner til produktionen, men der er lige nu en gennemsnitlig leveringstid på cirka et år på nye maskiner. Men selvom vi godt kunne bruge den øgede kapacitet lige nu, er vi med de seneste investeringer heldigvis godt rustet til at imødekomme den forventede efterspørgsel, forklarer han.
Italien er blandt de største industrinationer i Europa. Derfor ser man hos Tasso et stort potentiale i Bernareggi, lyder det fra Kristian B. Pedersen:
-Italien har en stor underleverandørindustri, der leverer komponenter til en bred pallette af italienske og europæiske producenter. Så med sin placering tæt på Milano ligger Bernareggi et optimalt sted i forhold til kundebasen, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

AutomatiseringBranchenyt17. 09. 2026

Nye tal fra Industriens Fond viser, at virksomheder, der prioriterer cybersikkerhed, vokser markant hurtigere end dem, der ikke gør. Vendelbo Spedition i Hjørring er en af de virksomheder, der mærker udviklingen tydeligt. Sikkerhed er blevet noget, kunderne spørger efter. I årevis har danske

DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

Branchenyt17. 09. 2026

Små og mellemstore virksomheder har nu et investeringsefterslæb på knap 100 mia. kroner, og det kan blive svært at indhente. Sådan lyder det fra DI’s topchef, der kræver hurtigere handling på selskabsskat og bureaukrati. Nøgletallene for dansk økonomi er pæne. Beskæftigelsen er rekordhøj,

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

  • Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

    17.09.2026

  • DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

    17.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}