• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt02. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks ældste jernstøberi udvider i Italien

Maskiner og anlægNavnenyt02. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Sidste år opkøbte Danmarks ældste jernstøberi Tasso A/S i Odense den italienske støbejernsgrossist og -bearbejder Bernareggi S.r.l. med henblik på at udbygge sin position på særligt det italienske marked.

Siden da har der været travlt hos det italienske datterselskab, der beskæftiger godt 30 medarbejdere i udkanten af Milano. Ifølge det seneste italienske regnskab oplevede Bernareggi sidste år en omsætningsvækst på hele 70 procent.
For at understøtte sidste års flotte fremgang har man hos Tasso, som er en del af Nordeuropas største støberikoncern Vald. Birn A/S, nu besluttet at udvide det italienske datterselskabs bearbejdningskapacitet. Bernareggis fræsekapacitet er blandt andet blevet forøget med mere end 15 procent, og der er også blevet investeret i en ny, højeffektiv og fuldautomatisk rundsav.
-Kombinationen af generel stigende efterspørgsel på bearbejdede produkter og vores egen målsætning om at øge værditilvæksten besluttede vi os for at øge bearbejdningskapaciteten betragteligt i Italien. For at sikre den høje kvalitet i vores processer og understøtte vores strategi er Bernareggi for ganske nyligt blevet ISO 9001 certificeret. Sammen med kapacitetsudvidelsen skal certificeringen både gøre os mere konkurrencedygtige samt sikre ensartet service og kvalitet til fordel for vores kunder, fortæller Kristian B. Pedersen, der er adm. direktør hos både danske Tasso og italienske Bernareggi.
Hos Bernareggi har man udover bearbejdning haft fokus på service det seneste år, hvilket ifølge Kristian B. Pedersen også har bidraget til sidste års store succes:
-Vi har altid lagt stor vægt på at have korte leveringstider ved blandt andet at have en bred vifte af strengstøbte profiler på lager. Det gav os blandt andet en enorm fordel, da coronapandemien slap sit greb om markedet i slutningen af 2020, og efterspørgslen boomede.
Udover en forøgelse af bearbejdningskapaciteten har solcelleanlægget på Bernareggis 5.600 kvadratmeter store lagerhal også fået en retrofitting, så den fremadrettet kan levere endnu mere strøm til virksomhedens produktion.

Yderligere udvidelser i støbeskeen
Sidste års vækst er fortsat ind i 2022, og ordrebogen bugner stadig hos Bernareggi. På trods af den seneste bearbejdningsudvidelse er man ifølge Kristian B. Pedersen derfor fortsat på udkig efter nye måder at øge produktionskapaciteten på:
-Vi er allerede gået i gang med at kigge på yderligere maskiner til produktionen, men der er lige nu en gennemsnitlig leveringstid på cirka et år på nye maskiner. Men selvom vi godt kunne bruge den øgede kapacitet lige nu, er vi med de seneste investeringer heldigvis godt rustet til at imødekomme den forventede efterspørgsel, forklarer han.
Italien er blandt de største industrinationer i Europa. Derfor ser man hos Tasso et stort potentiale i Bernareggi, lyder det fra Kristian B. Pedersen:
-Italien har en stor underleverandørindustri, der leverer komponenter til en bred pallette af italienske og europæiske producenter. Så med sin placering tæt på Milano ligger Bernareggi et optimalt sted i forhold til kundebasen, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Sikker datahåndtering og beskyttelse af eksisterende industrianlæg

Automatisering07. 04. 2026

Wiesemann & Theis GmbH lancerer data.station (#50544) som en kompakt, forstærket datahub til DIN-skinnen - optimeret til sikker data eftermontering af den ældre maskinpark. I Danmark præsenteres data.station af Active Communication. Wiesemann & Theis GmbH introducerer data.station; en

Gigantiske spiralrør skal høste regnen til nyt Grundfos-hovedsæde

NavnenytVand og spildevand07. 04. 2026

Under jorden i Bjerringbro installeres to kæmpe spiralrør fra Brødrene Dahl. De specialdesignede rør skal opsamle og opmagasinere regnvand til Grundfos’ nye hovedsæde, hvor genanvendelse af regnvand er tænkt ind fra første streg. De var svære at overse, da de blev fragtet til byggepladsen i

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

  • Sikker datahåndtering og beskyttelse af eksisterende industrianlæg

    07.04.2026

  • Gigantiske spiralrør skal høste regnen til nyt Grundfos-hovedsæde

    07.04.2026

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik