• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt02. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks ældste jernstøberi udvider i Italien

Maskiner og anlægNavnenyt02. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Sidste år opkøbte Danmarks ældste jernstøberi Tasso A/S i Odense den italienske støbejernsgrossist og -bearbejder Bernareggi S.r.l. med henblik på at udbygge sin position på særligt det italienske marked.

Siden da har der været travlt hos det italienske datterselskab, der beskæftiger godt 30 medarbejdere i udkanten af Milano. Ifølge det seneste italienske regnskab oplevede Bernareggi sidste år en omsætningsvækst på hele 70 procent.
For at understøtte sidste års flotte fremgang har man hos Tasso, som er en del af Nordeuropas største støberikoncern Vald. Birn A/S, nu besluttet at udvide det italienske datterselskabs bearbejdningskapacitet. Bernareggis fræsekapacitet er blandt andet blevet forøget med mere end 15 procent, og der er også blevet investeret i en ny, højeffektiv og fuldautomatisk rundsav.
-Kombinationen af generel stigende efterspørgsel på bearbejdede produkter og vores egen målsætning om at øge værditilvæksten besluttede vi os for at øge bearbejdningskapaciteten betragteligt i Italien. For at sikre den høje kvalitet i vores processer og understøtte vores strategi er Bernareggi for ganske nyligt blevet ISO 9001 certificeret. Sammen med kapacitetsudvidelsen skal certificeringen både gøre os mere konkurrencedygtige samt sikre ensartet service og kvalitet til fordel for vores kunder, fortæller Kristian B. Pedersen, der er adm. direktør hos både danske Tasso og italienske Bernareggi.
Hos Bernareggi har man udover bearbejdning haft fokus på service det seneste år, hvilket ifølge Kristian B. Pedersen også har bidraget til sidste års store succes:
-Vi har altid lagt stor vægt på at have korte leveringstider ved blandt andet at have en bred vifte af strengstøbte profiler på lager. Det gav os blandt andet en enorm fordel, da coronapandemien slap sit greb om markedet i slutningen af 2020, og efterspørgslen boomede.
Udover en forøgelse af bearbejdningskapaciteten har solcelleanlægget på Bernareggis 5.600 kvadratmeter store lagerhal også fået en retrofitting, så den fremadrettet kan levere endnu mere strøm til virksomhedens produktion.

Yderligere udvidelser i støbeskeen
Sidste års vækst er fortsat ind i 2022, og ordrebogen bugner stadig hos Bernareggi. På trods af den seneste bearbejdningsudvidelse er man ifølge Kristian B. Pedersen derfor fortsat på udkig efter nye måder at øge produktionskapaciteten på:
-Vi er allerede gået i gang med at kigge på yderligere maskiner til produktionen, men der er lige nu en gennemsnitlig leveringstid på cirka et år på nye maskiner. Men selvom vi godt kunne bruge den øgede kapacitet lige nu, er vi med de seneste investeringer heldigvis godt rustet til at imødekomme den forventede efterspørgsel, forklarer han.
Italien er blandt de største industrinationer i Europa. Derfor ser man hos Tasso et stort potentiale i Bernareggi, lyder det fra Kristian B. Pedersen:
-Italien har en stor underleverandørindustri, der leverer komponenter til en bred pallette af italienske og europæiske producenter. Så med sin placering tæt på Milano ligger Bernareggi et optimalt sted i forhold til kundebasen, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af ny produktionslinje

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af ny produktionslinje

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}