• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytEnergi og miljøMesser og møder25. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danmark kunne flyve grønt i morgen

AktueltBranchenytEnergi og miljøMesser og møder25. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Grønne indenrigsfly bliver forsinkede og mindre grønne, lyder den seneste udmelding i planen for klima-neutrale fly, men elektriske fly kan være en løsning. Transportministeriet har meldt ud, at elektriske fly har prioritet over grønt brændstof i fremtidens grønne luftfart. På årets Roskilde Airshow kunne man opleve mulighederne med elektriske fly.

Regeringens ambition er, at indenrigsflytrafikken skal være helt grøn fra 2030, og her kan elektriske fly spille en markant rolle. Dette er en model fra Electra EL9 i Swan Design. Foto: Electra.aero.

Forventningen var, at fly skulle flyve på 100 procent grønt brændstof i fremtiden, men nu har elektriske fly overhalet det såkaldte Bio-SAF, som er et brændstof, der bliver fremstillet uden brug af fossile materialer – men i stedet af biologiske affaldsprodukter som madolie og landbrugsaffald. Det viser sig nemlig ikke helt problemfrit at udvikle og bruge den nye form for brændstof.
Og her viser elektriske fly sig efterhånden som en stærk spiller.
Regeringens ambition er, at indenrigsflytrafikken skal være helt grøn fra 2030, og for nylig meddelte Transportministeriet, at den første grønne rute ventes åbnet i april 2026.
På Roskilde Airshow, der blev afholdt i weekenden den 23. og 24. august, kunne man få et kig ind i fremtidens luftfart og muligheden med elektriske fly, da Copenhagen Helicopter i samarbejde med Erhvervshus Fyn og NextGen Robotics præsenterede arbejdet med at indføre Advanced Air Mobility (AAM) i Danmark.
AAM dækker over nye, bæredygtige transportformer i luften – fra batteri-elektriske småfly til avancerede lufttaxier – og spiller en central rolle i visionen om at gøre blandt andet dansk indenrigsflyvning grønnere og mere effektiv.
Det vil altså være muligt at flyve grønt på el fra Roskilde til Læsø eller fra en af de mest brugte indenrigsruter i Danmark fra Aalborg til København.
-Vi tror på, at AAM kan blive en nøgleteknologi til at gøre dansk indenrigsflyvning både grønnere og mere tilgængelig. Roskilde Airshow er en fantastisk mulighed for at vise danskerne, hvordan fremtidens luftfart kan se ud, og høre hvad de selv mener, fortæller Martin Winther Andersen, Co-founder og CEO fra Copenhagen Helicopter.
-Vi kan komme med en løsning i morgen, siger han videre.

De kommende elektriske fartøjer
På Roskilde Airshow viste repræsentanter fra Væridion og Electro.aero modeller af kommende batteri-elektriske luftfartøjer, en avanceret elektrisk ladestander til fly og fortalte om teknologien bag og mulighederne for kortdistanceflyvninger i Danmark.
Herudover var der være eksperter til stede, der kunne svare på spørgsmål om alt fra opladningsteknologi til ruter, sikkerhed og miljøpåvirkning samt hvorfor batteri-elektriske fly er særligt velegnede til korte distancer som fx dansk indenrigsflyvning.
Projektet ønskede ikke blot at vise teknologien frem, men også at involvere de besøgende. Alle blev opfordret til at dele deres holdninger, idéer og forventninger til elektriske fly og bæredygtig luftfart. Denne feedback bliver en værdifuld del af det videre arbejde med at realisere AAM i Danmark, som meget vel kan ske inden for de næste 5-10 år.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Energi og miljø, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk robotteknologi transformerer celleterapi

InnovationRobotterTop25. 08. 2025

Robotfirmaet Multiply Labs har udviklet en ny robotbaseret bioproduktionsklynge, der opnår en omkostningsreduktion på 74 pct. for livreddende celleterapier - og giver patienter over hele verden adgang til behandlingen. Virksomheden har indgået et partnerskab med Universal Robots, der transformerer

Webshop med 350 millioner transmissionsløsninger

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt25. 08. 2025

Med mere end 350 millioner forskellige konfigurationer, er BJ-Gears transmissions-løsninger måske ikke den oplagte case til en webshop. Ikke desto mindre er det præcis, hvad virksomheden har fået succes med. ”Customisation is our standard”, lyder taglinen hos BJ-Gear A/S, der siden 1964 har

Danmark kunne flyve grønt i morgen

AktueltBranchenytEnergi og miljøMesser og møder25. 08. 2025

Grønne indenrigsfly bliver forsinkede og mindre grønne, lyder den seneste udmelding i planen for klima-neutrale fly, men elektriske fly kan være en løsning. Transportministeriet har meldt ud, at elektriske fly har prioritet over grønt brændstof i fremtidens grønne luftfart. På årets Roskilde Airshow

Ny sektion på SDU skal bidrage til at gøre Europa teknologisk uafhængig

Navnenyt25. 08. 2025

Hjerneimplantater, intelligente sensorer og grønne AI-mikrochips. Det er bare nogle af de forskningsemner, som professor Farshad Moradi og hans kollegaer i det nye SDU Microelectronics vil dykke ned i. Mikrochips fylder sjældent mere end et par millimeter, men deres betydning for verden bliver

Fuld støtte til visionen om at udfolde Europas fulde dronepotentiale

AutomatiseringNavnenyt25. 08. 2025

Den danske Deep Tech virksomhed, Skypuzzler, har lukket en vellykket investeringsrunde med den tyske investor, Rethink Ventures, og EU kommissionens investeringsfond (EIC Fund). Investeringen vil supportere Skypuzzlers ambition om at udrulle deres digitale flyveleder for droner. -Vi er

Medicinalindustrien holder hånden under dansk økonomi

Branchenyt25. 08. 2025

Det er fortsat medicinalindustrien der driver væksten i dansk økonomi, viser de seneste tal fra Danmarks Statistik. I en tid med global usikkerhed og nye spilleregler for verdenshandlen går det fortsat fremad med væksten i Danmark.Bruttonationalproduktet (BNP) steg med 1,3 pct. i andet kvartal

Smart overvågningsteknologi vil sikre mere bæredygtig drift i industrien

Maskiner og anlægTop21. 08. 2025

Et nyt forsknings- og innovationsprojekt vil gøre det muligt at måle præcise smøreforhold i kuglelejer. Det skal bringe store besparelser og væsentlige miljøgevinster i industrien – og har potentiale til at blive et paradigmeskifte i industrielt vedligehold. Innovationsfonden investerer 20 mio.

Kunstigt edderkoppespind i mikroskopisk skala kan afløse elastan

AktueltInnovation21. 08. 2025

Et lille stykke højteknologisk plastfri fremtid bliver snart printet på SDU. Her vil forskere nemlig udvikle en 3D-printet Lab-on-a-Chip, som kan efterligne edderkoppens silkespindingsproces i mikroskopisk skala og derved erstatte elastan. Det kan betyde farvel til mikroplast fra vores sports- og

Prognose: Dansk økonomi står stærkt trods global usikkerhed

AktueltBranchenyt21. 08. 2025

Krige og Trumps toldtariffer skaber usikkerhed på de internationale markeder, men Danmark er godt rustet i de kommende år, vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) i en ny prognose. Arbejdsmarkedet er i topform og forventes at stabilisere sig på det høje niveau, mens medicinalbranchen kommer

Ny gearkasse udviklet til optimal kraftoverførsel ved industrielle anvendelser

Maskiner og anlæg21. 08. 2025

WEG lancerer deres seneste innovation, WG50-gearkassen. Denne nye industrielle gearkasse er specifikt udviklet til at optimere kraftoverførslen inden for en lang række industrielle anvendelsesområder og sætter en ny standard inden for ydeevne og pålidelighed. WG50-gearkassens design omfatter

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk robotteknologi transformerer celleterapi

    25.08.2025

  • Webshop med 350 millioner transmissionsløsninger

    25.08.2025

  • Danmark kunne flyve grønt i morgen

    25.08.2025

  • Ny sektion på SDU skal bidrage til at gøre Europa teknologisk uafhængig

    25.08.2025

  • Fuld støtte til visionen om at udfolde Europas fulde dronepotentiale

    25.08.2025

  • Medicinalindustrien holder hånden under dansk økonomi

    25.08.2025

  • Smart overvågningsteknologi vil sikre mere bæredygtig drift i industrien

    21.08.2025

  • Kunstigt edderkoppespind i mikroskopisk skala kan afløse elastan

    21.08.2025

  • Prognose: Dansk økonomi står stærkt trods global usikkerhed

    21.08.2025

  • Ny gearkasse udviklet til optimal kraftoverførsel ved industrielle anvendelser

    21.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik