• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytEnergi og miljøMesser og møder25. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danmark kunne flyve grønt i morgen

AktueltBranchenytEnergi og miljøMesser og møder25. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Grønne indenrigsfly bliver forsinkede og mindre grønne, lyder den seneste udmelding i planen for klima-neutrale fly, men elektriske fly kan være en løsning. Transportministeriet har meldt ud, at elektriske fly har prioritet over grønt brændstof i fremtidens grønne luftfart. På årets Roskilde Airshow kunne man opleve mulighederne med elektriske fly.

Regeringens ambition er, at indenrigsflytrafikken skal være helt grøn fra 2030, og her kan elektriske fly spille en markant rolle. Dette er en model fra Electra EL9 i Swan Design. Foto: Electra.aero.

Forventningen var, at fly skulle flyve på 100 procent grønt brændstof i fremtiden, men nu har elektriske fly overhalet det såkaldte Bio-SAF, som er et brændstof, der bliver fremstillet uden brug af fossile materialer – men i stedet af biologiske affaldsprodukter som madolie og landbrugsaffald. Det viser sig nemlig ikke helt problemfrit at udvikle og bruge den nye form for brændstof.
Og her viser elektriske fly sig efterhånden som en stærk spiller.
Regeringens ambition er, at indenrigsflytrafikken skal være helt grøn fra 2030, og for nylig meddelte Transportministeriet, at den første grønne rute ventes åbnet i april 2026.
På Roskilde Airshow, der blev afholdt i weekenden den 23. og 24. august, kunne man få et kig ind i fremtidens luftfart og muligheden med elektriske fly, da Copenhagen Helicopter i samarbejde med Erhvervshus Fyn og NextGen Robotics præsenterede arbejdet med at indføre Advanced Air Mobility (AAM) i Danmark.
AAM dækker over nye, bæredygtige transportformer i luften – fra batteri-elektriske småfly til avancerede lufttaxier – og spiller en central rolle i visionen om at gøre blandt andet dansk indenrigsflyvning grønnere og mere effektiv.
Det vil altså være muligt at flyve grønt på el fra Roskilde til Læsø eller fra en af de mest brugte indenrigsruter i Danmark fra Aalborg til København.
-Vi tror på, at AAM kan blive en nøgleteknologi til at gøre dansk indenrigsflyvning både grønnere og mere tilgængelig. Roskilde Airshow er en fantastisk mulighed for at vise danskerne, hvordan fremtidens luftfart kan se ud, og høre hvad de selv mener, fortæller Martin Winther Andersen, Co-founder og CEO fra Copenhagen Helicopter.
-Vi kan komme med en løsning i morgen, siger han videre.

De kommende elektriske fartøjer
På Roskilde Airshow viste repræsentanter fra Væridion og Electro.aero modeller af kommende batteri-elektriske luftfartøjer, en avanceret elektrisk ladestander til fly og fortalte om teknologien bag og mulighederne for kortdistanceflyvninger i Danmark.
Herudover var der være eksperter til stede, der kunne svare på spørgsmål om alt fra opladningsteknologi til ruter, sikkerhed og miljøpåvirkning samt hvorfor batteri-elektriske fly er særligt velegnede til korte distancer som fx dansk indenrigsflyvning.
Projektet ønskede ikke blot at vise teknologien frem, men også at involvere de besøgende. Alle blev opfordret til at dele deres holdninger, idéer og forventninger til elektriske fly og bæredygtig luftfart. Denne feedback bliver en værdifuld del af det videre arbejde med at realisere AAM i Danmark, som meget vel kan ske inden for de næste 5-10 år.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Energi og miljø, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

AutomatiseringMesser og møder22. 01. 2026

3D scanning og optisk måleteknik er højt specialiserede fagområder, som i mange virksomheder varetages af få nøglepersoner. Derfor fungerer Zebicon A/S’ årlige netværksmøde som et fælles fagligt samlingspunkt, hvor danske brugere af udstyr fra Carl Zeiss GOM Metrology inviteres til at dele

IFS får ny direktør i Norden

Navnenyt22. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

  • Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

    22.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    22.01.2026

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik