• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringBranchenytNavnenytTop16. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Danmark får andel i ny paneuropæisk supercomputer – og en AI Factory

AutomatiseringBranchenytNavnenytTop16. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Danmark tager del i samarbejde om at udvikle og drive en ny paneuropæisk supercomputer og en AI Factory der forener regnekraft, data og kompetencer. Initiativet vil give danske forskere adgang til avancerede ressourcer, og sikre, at AI udvikles i tråd med EU-lovgivning.

CSC, Finland.

EuroHPC Joint Undertaking (JU) har udvalgt værtslokationerne for den næste generation af EuroHPC-supercomputere og AI-factories. En af de udvalgte værtslokationer er Finland, ledet af CSC – IT Center for Science, i samarbejde med et LUMI AI Factory-konsortium bestående af fem andre lande: Danmark, Tjekkiet, Estland, Norge og Polen.
Den nye supercomputer vil blive placeret i CSC’s datacenter i Kajaani, Finland, som også er hjemsted for LUMI-supercomputeren, der blev indviet i 2022. Sideløbende med implementeringen af den nye supercomputer vil konsortiet opbygge en såkaldt “AI Factory”.
En AI Factory er et økosystem der er designet til at understøtte udvikling og anvendelse af kunstig intelligens (AI), ved at tilbyde forskere og udviklere en samlet adgang til regnekraft, data og kompetencer. Samtidig skal LUMI AI factory også bistå med juridiske og etiske aspekter, så den AI der skabes lever op til EUs regler på området.
-Kunstig intelligens er en fascinerende og vigtig del af fremtiden, som kan være med til at løse nogle af samfundets største problemer, hvad end det drejer sig om klimaet eller sundhedsvæsenet. Jeg er derfor også stolt af, at vi i Danmark deltager så aktivt i udviklingen og udnyttelsen af AI-supercomputere. Det siger noget om, at vi har en forskningskultur, som er helt rustet til at tage imod og gøre brug af ny teknologi, siger Christina Egelund, Uddannelses- og forskningsminister.

Strategisk betydning for dansk forskning
-Investeringen er af stor strategisk betydning for dansk forskning. Den sikrer forskere adgang til en af de mest avancerede supercomputere og AI platforme i verden, og ved at samle ressourcer og værktøjer, som er nødvendige for at arbejde med AI, sikrer man, at teknologien bliver tilgængelig for langt flere forskere og andre aktører, og at den udvikles i overensstemmelse med EU-lovgivningen. Det skaber et stærkt fundament for fremtidens forskning og innovation, fortæller direktør for Danish e-infrastructure Consortium (DeiC) Gitte Kudsk.
DeiC koordinerer brugen af de nationale supercomputere, der er til rådighed for danske forskere.
-Fremkomsten af AI har accelereret brugen af HPC – også blandt forskergrupper som traditionelt ikke har anvendt HPC. Det har skabt behov for en koordineret serviceunderstøttelse, og med LUMI AI Factory vil brugerne, uanset deres erfaringsniveau, blive sikret en samlet adgang til tjenester og services som kan understøtte deres arbejde. I DeiC ser vi frem til at indgå i dette arbejde sammen med vores gode kollegaer i Europa, tilføjer HPC-chef ved DeiC Eske Christiansen.

Den nye supercomputer vil blive placeret i CSC’s datacenter i Kajaani. Finland. Datacenteret regnes for et af de mest energieffektive og klimavenlige i verden. Den nye supercomputer forventes at erstatte den nuværende LUMI-supercomputer i 2027.

LUMI er Europas hurtigste supercomputer og rangerer blandt de fem hurtigste i verden. Den er placeret i CSC’s datacenter i Kajaani, Finland, og indgår i det tværeuropæiske EuroHPC-samarbejde. Gennem DeiCs deltagelse i LUMI-konsortiet, har danske forskere adgang til LUMIs enorme beregningskraft.

Danish e-infrastructure Consortium (DeiC) har til opgave at udvikle og koordinere samarbejde om digital forskningsinfrastruktur mellem universiteter, der er omfattet af universitetsloven.
DeiC koordinerer brugen af de nationale supercomputere, der er til rådighed for danske forskere. Supercomputerne drives og udvikles af universiteterne, som stiller regnetid til rådighed for forskere uafhængigt af institutionelt tilhørsforhold.
Danske forskere har via DeiC adgang til en række europæiske supercomputere gennem EuroHPC-samarbejdet. Herunder LUMI.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik