• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt06. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dall Energy – en ny koncern og en ny direktør

Navnenyt06. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Efter opkøbet af Weiss Energie France (Weiss) og BSM i 2024 er koncernen – Dall Group – netop blevet dannet. Den består af førnævnte Weiss og BSM samt Dall Energy. Dall Energy-grundlægger, Jens Dall Bentzen er Group CEO, mens Torben Høberg er nyudnævnt som direktør for Dall Energy.

Torben Høberg er udnævnt til ny direktør for Dall Energy.

Dall Group er netop blevet dannet med Jens Dall Bentzen som koncerndirektør (Group CEO). Formålet er at samle gruppens forretningsområder – med ét Dall Energy-selskab og ét W&B-selskab.
I takt med at Jens Dall Bentzen er blevet ny Group CEO, er Torben Høberg udnævnt til ny direktør for Dall Energy. Torben kommer fra en stilling som COO i virksomheden, som har været en del af siden 2023.
-Jeg er beæret over at få muligheden for at lede Dall Energy som ny direktør, og jeg ser frem til både at stå i spidsen for den daglige drift og den strategiske udvikling af Dall Energy. Dette indebærer blandt andet et tættere samarbejde med vores kunder og partnere i takt med, at vi vokser, siger Torben Høberg.

Klar ansvarsfordeling giver en bedre forretning
Med koncernens betydelige vækst de senere år er øget kompleksitet fulgt med. Derfor skal etableringen af Dall Group-koncernen give en tydeligere ledelsesstruktur, som skal styrke forretningen som helhed.
For Group CEO Jens Bentzen betyder denne nye ledelsesstruktur, at han nu vil fokusere mere på produkt- og teknologiinnovation samt strategisk forretningsudvikling – herunder en ny pyrolyseforretning.
-For at kunne fastholde vores momentum er det afgørende at have dedikerede direktører for hvert forretningsområde. Selvom det indebærer at slippe den daglige ledelse af Dall Energy, giver min nye rolle som mig mulighed for at fokusere på at løfte hele koncernen, tilføjer Jens Dall Bentzen.

Torben Høberg har været en del af Dall Energy siden 2023 og tiltrådte som direktør den 1. februar 2025. Han er uddannet på DTU og har tidligere arbejdet for FLSmidth, GEA Group, AET og Danfoss. Torben Høberg er 42 år gammel og bor nord for København med sin kone og to børn.

Dall Group leverer banebrydende biomasseenergiteknologier til det globale energimarked med sin patenterede biomasse-forgasningsteknologi. Teknologien tilbyder flere fordele: lave vedligeholdelsesomkostninger, mulighed for at anvende en bred vifte af biomasse, lave emissioner uden brug af filtre samt lastfleksibilitet på niveau med et naturgasanlæg.
Med Dall Groups løsninger kan virksomheder reducere deres miljømæssige fodaftryk ved at forbedre luftemissioner og både anvende lokalt fremskaffet biomasse omkostningseffektivt og CO2-neutralt.
Dall Energy blev oprindeligt grundlagt i 2007 af Jens Dall Bentzen. I 2023 investerede den franske kapitalforvalter Eiffel IG i Dall Energy for at understøtte virksomhedens vækst på både det danske og internationale marked. I 2025 blev Dall Group dannet, bestående af Dall Energy og W&B (Weiss og BSM).
Koncernen består af over 100 medarbejdere og har hovedsæde i Hørsholm. Der er 45 medarbejdere i Danmark og over 60 medarbejdere i Frankrig hos Weiss og BSM.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop01. 10. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ "Automationsløft" gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé

Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

AktueltBranchenyt01. 10. 2026

Alle taler om bæredygtighed. Men hvordan ved virksomheder, hvilke indsatser der gør størst forskel for samfundet, klimaet og mennesker? På initiativ fra Dansk Standard har UNDP og ISO udviklet en ny international standard, der skal hjælpe organisationer med at prioritere bæredygtighedsarbejdet,

Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytNavnenyt01. 10. 2026

Sygeplejersker, fysioterapeuter, ergoterapeuter og social- og sundhedsmedarbejdere bruger i stor stil sundhedsteknologi i hverdagen. Alligevel føler kun en tredjedel sig godt klædt på til at bruge den. Det kan få konsekvenser for både patienter og medarbejdere, og derfor er der behov for en national

Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

BranchenytRobotter01. 10. 2026

Nye robottal fra IFR - International Federation of Robotics - viser, at verdens virksomheder investerer i robotter som aldrig før. Det står dog sløjt til med nye robotinstallationer i Europa. Danmark halter ikke lige så meget bagefter som mange andre europæiske lande, mens Kina løber forrest. Derfor

Nyt kompetencehus åbner 45 digitale kontorpladser: Man hyrer et fag – ikke et firma

Navnenyt01. 10. 2026

TrustUsConsult ApS lancerer et AI-understøttet konsulenthus med 15 faglige domæner, hvor virksomheder møder specialisten direkte – uden salgsled og uden selv at koordinere freelancere. I dag - den 1. oktober - åbner TrustUsConsult ApS et digitalt kompetencehus med 15 faglige domæner, hvor

EIFO øger investering i Onomondo, der henter over 750 mio. kr. til global vækst

AutomatiseringNavnenyt01. 10. 2026

Den københavnske IoT-virksomhed Onomondo får den europæiske kapitalfond Aspirity Partners ind som ny hovedaktionær, mens Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, øger sin investering. Kapitalen skal bruges til international ekspansion og videreudvikling af selskabets egen globale infrastruktur,

Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

BranchenytRobotterTop28. 09. 2026

Nye tal fra International Federation of Robotics (IFR) viser et skifte i virksomhedernes automationsstrategi. Hvor markedet for traditionelle industrirobotter i 2025 oplevede en opbremsning i Europa, stormer de professionelle servicerobotter frem med markant vækst. De nyeste globale tal fra

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

AktueltNavnenyt28. 09. 2026

Nikolaj Bramsen, CEO i Systematic, modtager den nye pris Årets Tech CEO 2026. Juryen fremhæver hans evne til at forene international vækst med teknologisk udvikling, sikkerhed og ansvarlighed. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og

Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

AktueltBranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills i Kinas største by Shanghai, står det klart, at de danske fagatleter fra metalindustriens uddannelser, er med i den absolutte verdenstop. De fem deltagere formåede at hente tre Medal for Excellence. Metalindustriens fag klarede sig flot til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

BranchenytMaskiner og anlæg28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC CORE-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

    01.10.2026

  • Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

    01.10.2026

  • Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

    01.10.2026

  • Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

    01.10.2026

  • Nyt kompetencehus åbner 45 digitale kontorpladser: Man hyrer et fag – ikke et firma

    01.10.2026

  • EIFO øger investering i Onomondo, der henter over 750 mio. kr. til global vækst

    01.10.2026

  • Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

    28.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    28.09.2026

  • Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

    28.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}