• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt04. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Corona-kvaler rammer bundlinjen hos Nordelektro A/S

Navnenyt04. 01. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Efterspørgslen på teknisk service er i vækst. Alligevel måtte teknikspecialisten Nordelektro A/S indkassere et underskud før skat på 1,15 mio. kr. i 2020/21. Hovedårsagerne er nedlukkede kontor- og erhvervsbygninger og udskudte investeringer i industrien.
For to år siden – i december 2019 – offentliggjorde Nordelektro sit bedste resultat i årevis sammen med en ambitiøs vækststrategi og en plan om at ansætte 10 nye medarbejdere inden for et år.
Den strategiske retning er der ikke ændret på. For Nordelektro er det fortsat teknisk service, og herunder ikke mindst Teknisk Facility Management, der skal skabe fremtidens vækst. Men eksekveringen af de ambitiøse planer er blevet voldsomt udfordret i 2021, hvor Covid19-pandemien har ramt Nordelektro på særligt to områder.
For det første har mange kontor- og erhvervsejendomme stået helt eller delvist tomme i lange perioder på grund af hjemsendelser og hjemmearbejde. Det har reduceret sliddet på blandt andet elevatorer og automatdøre – og medført en betydelig nedgang i mængden af udkald til driftstop og reparationer. For det andet blev den lange periode med restriktioner og nedlukning efterfulgt af ekstraordinært stor travlhed hos mange virksomheder i industrien, hvor kapacitetsudnyttelsen steg til det højeste niveau siden finanskrisen i 2008.
-Som en konsekvens valgte flere kunder at udskyde investeringer i produktionen og ikke-akutte serviceopgaver. Det er opgaver, som normalt udgør en betydelig del af vores aktiviteter, forklarer adm. direktør Hans Peter Andersen.

Adm. direktør hos Nordelektro A/S, Hans Peter Andersen.


Udfordringerne i 2020/21 har kostet Nordelektro ca. 20 procent af omsætningen, og konsekvensen er, at sidste års overskud på 0,45 mio. kr. før skat er vendt til et underskud på 1,15 mio. kr. før skat.
Der er dog også positive ting at tage med ind i det nye regnskabsår. Hans Peter Andersen hæfter sig ikke mindst ved, at Nordelektros serviceportefølje i 2021 er udvidet med ca. 1.500 nye tekniske anlæg, svarende til en vækst på cirka 30 procent. Virksomheden efterser nu mere end 6.400 anlæg hos en voksende kundeskare.
-Det bekræfter os i, at vores strategi i det større perspektiv er den rigtige. Det er også positivt, at vi har formået at fastholde vores kunder og vores medarbejdere. Men det er klart, at de sidste to år har været meget udfordrende for os. Uden corona havde vi været længere fremme med strategien. Det er jeg overbevist om, siger Hans Peter Andersen.

Ny serviceorganisation og strategiske partnerskaber
Nordelektro tog i oktober hul på et nyt regnskabsår med en reorganisering af sin serviceorganisation under ledelse af René Hansen i en nyoprettet stilling som servicechef. Under ham placeres tre serviceledere med dagligt ansvar for Nordelektros godt 30 servicemontører. Hensigten med den nye organisering er at få et større fokus på forebyggende vedligehold. Her vil servicemontørerne fremover få en mere rådgivende rolle, end det er tilfældet i dag.
Nordelektro har også øget sit fokus på CNC-teknologi. Virksomheden blev sidste år valgt som autoriseret servicepartner af tyske Heidenhain og har i år indledt et strategisk samarbejde med robotspecialisten Technicon om et nyt koncept til automatisering af eksisterende CNC-maskiner. Hertil kommer en ny aftale, der gør Nordelektro til forhandler og integrator af en ny, automatisk døråbner til CNC-maskiner, som er udviklet af Odense-virksomheden Made4CNC.

-Vi har nogle specialistkompetencer inden for døråbning, styring og interface, som vi kan udnytte endnu mere, end vi gør i dag. Industrien mangler faglært arbejdskraft, og mange virksomheder må sige nej til opgaver. De udfordringer kan løses gennem automatisering, og med de nye partnerskaber kan vi levere nogle attraktive løsninger, siger Hans Peter Andersen.
Nordelektro-direktøren forventer som udgangspunkt en positiv udvikling i omsætning og indtjening i 2021/22 – om end Covid-19-pandemien gør, at de økonomiske forventninger fortsat er behæftet med stor usikkerhed.

Nordelektro A/S har afdelinger i Aalborg og Frederikshavn og løser tekniske opgaver i hele Danmark for en bred vifte af kunder inden for blandt andet industri, produktion, kontorerhverv, detailhandel, uddannelse og bolig. Virksomheden er specialist i teknisk facility management og efterser pt. flere end 6.400 tekniske anlæg. Nordelektro er etableret i 1934 og beskæftiger 47 medarbejdere, heraf 32 timelønnede servicemontører.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik