• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt04. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Corona-kvaler rammer bundlinjen hos Nordelektro A/S

Navnenyt04. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Efterspørgslen på teknisk service er i vækst. Alligevel måtte teknikspecialisten Nordelektro A/S indkassere et underskud før skat på 1,15 mio. kr. i 2020/21. Hovedårsagerne er nedlukkede kontor- og erhvervsbygninger og udskudte investeringer i industrien.
For to år siden – i december 2019 – offentliggjorde Nordelektro sit bedste resultat i årevis sammen med en ambitiøs vækststrategi og en plan om at ansætte 10 nye medarbejdere inden for et år.
Den strategiske retning er der ikke ændret på. For Nordelektro er det fortsat teknisk service, og herunder ikke mindst Teknisk Facility Management, der skal skabe fremtidens vækst. Men eksekveringen af de ambitiøse planer er blevet voldsomt udfordret i 2021, hvor Covid19-pandemien har ramt Nordelektro på særligt to områder.
For det første har mange kontor- og erhvervsejendomme stået helt eller delvist tomme i lange perioder på grund af hjemsendelser og hjemmearbejde. Det har reduceret sliddet på blandt andet elevatorer og automatdøre – og medført en betydelig nedgang i mængden af udkald til driftstop og reparationer. For det andet blev den lange periode med restriktioner og nedlukning efterfulgt af ekstraordinært stor travlhed hos mange virksomheder i industrien, hvor kapacitetsudnyttelsen steg til det højeste niveau siden finanskrisen i 2008.
-Som en konsekvens valgte flere kunder at udskyde investeringer i produktionen og ikke-akutte serviceopgaver. Det er opgaver, som normalt udgør en betydelig del af vores aktiviteter, forklarer adm. direktør Hans Peter Andersen.

Adm. direktør hos Nordelektro A/S, Hans Peter Andersen.


Udfordringerne i 2020/21 har kostet Nordelektro ca. 20 procent af omsætningen, og konsekvensen er, at sidste års overskud på 0,45 mio. kr. før skat er vendt til et underskud på 1,15 mio. kr. før skat.
Der er dog også positive ting at tage med ind i det nye regnskabsår. Hans Peter Andersen hæfter sig ikke mindst ved, at Nordelektros serviceportefølje i 2021 er udvidet med ca. 1.500 nye tekniske anlæg, svarende til en vækst på cirka 30 procent. Virksomheden efterser nu mere end 6.400 anlæg hos en voksende kundeskare.
-Det bekræfter os i, at vores strategi i det større perspektiv er den rigtige. Det er også positivt, at vi har formået at fastholde vores kunder og vores medarbejdere. Men det er klart, at de sidste to år har været meget udfordrende for os. Uden corona havde vi været længere fremme med strategien. Det er jeg overbevist om, siger Hans Peter Andersen.

Ny serviceorganisation og strategiske partnerskaber
Nordelektro tog i oktober hul på et nyt regnskabsår med en reorganisering af sin serviceorganisation under ledelse af René Hansen i en nyoprettet stilling som servicechef. Under ham placeres tre serviceledere med dagligt ansvar for Nordelektros godt 30 servicemontører. Hensigten med den nye organisering er at få et større fokus på forebyggende vedligehold. Her vil servicemontørerne fremover få en mere rådgivende rolle, end det er tilfældet i dag.
Nordelektro har også øget sit fokus på CNC-teknologi. Virksomheden blev sidste år valgt som autoriseret servicepartner af tyske Heidenhain og har i år indledt et strategisk samarbejde med robotspecialisten Technicon om et nyt koncept til automatisering af eksisterende CNC-maskiner. Hertil kommer en ny aftale, der gør Nordelektro til forhandler og integrator af en ny, automatisk døråbner til CNC-maskiner, som er udviklet af Odense-virksomheden Made4CNC.

-Vi har nogle specialistkompetencer inden for døråbning, styring og interface, som vi kan udnytte endnu mere, end vi gør i dag. Industrien mangler faglært arbejdskraft, og mange virksomheder må sige nej til opgaver. De udfordringer kan løses gennem automatisering, og med de nye partnerskaber kan vi levere nogle attraktive løsninger, siger Hans Peter Andersen.
Nordelektro-direktøren forventer som udgangspunkt en positiv udvikling i omsætning og indtjening i 2021/22 – om end Covid-19-pandemien gør, at de økonomiske forventninger fortsat er behæftet med stor usikkerhed.

Nordelektro A/S har afdelinger i Aalborg og Frederikshavn og løser tekniske opgaver i hele Danmark for en bred vifte af kunder inden for blandt andet industri, produktion, kontorerhverv, detailhandel, uddannelse og bolig. Virksomheden er specialist i teknisk facility management og efterser pt. flere end 6.400 tekniske anlæg. Nordelektro er etableret i 1934 og beskæftiger 47 medarbejdere, heraf 32 timelønnede servicemontører.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Dansk forsvarsindustri skal bruge 4.000 nye medarbejdere frem mod 2030

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlæg05. 10. 2026

Genopbygningen af Forsvaret og ambitionen om at styrke Danmark og Europas modstandsdygtighed kræver markant flere hænder i industrien. En ny analyse fra Teknologisk Institut viser, at automatisering og et målrettet løft af de tekniske uddannelser bliver afgørende for at indfri

Kaarel Siimut modtager Danish Manufacturing Research Award 2026

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Kaarel Siimut, der er ph.d.-dimittend fra DTU, er kåret som vinder af Danish Manufacturing Research Award 2026 for forskning, der kan skabe mere fleksibel, konkurrencedygtig og bæredygtig industriel produktion. Danish Manufacturing Research Award uddeles af Forskningsalliancen, som består af

Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop01. 10. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ "Automationsløft" gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé

Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

AktueltBranchenyt01. 10. 2026

Alle taler om bæredygtighed. Men hvordan ved virksomheder, hvilke indsatser der gør størst forskel for samfundet, klimaet og mennesker? På initiativ fra Dansk Standard har UNDP og ISO udviklet en ny international standard, der skal hjælpe organisationer med at prioritere bæredygtighedsarbejdet,

Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytNavnenyt01. 10. 2026

Sygeplejersker, fysioterapeuter, ergoterapeuter og social- og sundhedsmedarbejdere bruger i stor stil sundhedsteknologi i hverdagen. Alligevel føler kun en tredjedel sig godt klædt på til at bruge den. Det kan få konsekvenser for både patienter og medarbejdere, og derfor er der behov for en national

Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

BranchenytRobotter01. 10. 2026

Nye robottal fra IFR - International Federation of Robotics - viser, at verdens virksomheder investerer i robotter som aldrig før. Det står dog sløjt til med nye robotinstallationer i Europa. Danmark halter ikke lige så meget bagefter som mange andre europæiske lande, mens Kina løber forrest. Derfor

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

  • Dansk forsvarsindustri skal bruge 4.000 nye medarbejdere frem mod 2030

    05.10.2026

  • Kaarel Siimut modtager Danish Manufacturing Research Award 2026

    05.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

    01.10.2026

  • Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

    01.10.2026

  • Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

    01.10.2026

  • Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}