• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt04. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Corona-kvaler rammer bundlinjen hos Nordelektro A/S

Navnenyt04. 01. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Efterspørgslen på teknisk service er i vækst. Alligevel måtte teknikspecialisten Nordelektro A/S indkassere et underskud før skat på 1,15 mio. kr. i 2020/21. Hovedårsagerne er nedlukkede kontor- og erhvervsbygninger og udskudte investeringer i industrien.
For to år siden – i december 2019 – offentliggjorde Nordelektro sit bedste resultat i årevis sammen med en ambitiøs vækststrategi og en plan om at ansætte 10 nye medarbejdere inden for et år.
Den strategiske retning er der ikke ændret på. For Nordelektro er det fortsat teknisk service, og herunder ikke mindst Teknisk Facility Management, der skal skabe fremtidens vækst. Men eksekveringen af de ambitiøse planer er blevet voldsomt udfordret i 2021, hvor Covid19-pandemien har ramt Nordelektro på særligt to områder.
For det første har mange kontor- og erhvervsejendomme stået helt eller delvist tomme i lange perioder på grund af hjemsendelser og hjemmearbejde. Det har reduceret sliddet på blandt andet elevatorer og automatdøre – og medført en betydelig nedgang i mængden af udkald til driftstop og reparationer. For det andet blev den lange periode med restriktioner og nedlukning efterfulgt af ekstraordinært stor travlhed hos mange virksomheder i industrien, hvor kapacitetsudnyttelsen steg til det højeste niveau siden finanskrisen i 2008.
-Som en konsekvens valgte flere kunder at udskyde investeringer i produktionen og ikke-akutte serviceopgaver. Det er opgaver, som normalt udgør en betydelig del af vores aktiviteter, forklarer adm. direktør Hans Peter Andersen.

Adm. direktør hos Nordelektro A/S, Hans Peter Andersen.


Udfordringerne i 2020/21 har kostet Nordelektro ca. 20 procent af omsætningen, og konsekvensen er, at sidste års overskud på 0,45 mio. kr. før skat er vendt til et underskud på 1,15 mio. kr. før skat.
Der er dog også positive ting at tage med ind i det nye regnskabsår. Hans Peter Andersen hæfter sig ikke mindst ved, at Nordelektros serviceportefølje i 2021 er udvidet med ca. 1.500 nye tekniske anlæg, svarende til en vækst på cirka 30 procent. Virksomheden efterser nu mere end 6.400 anlæg hos en voksende kundeskare.
-Det bekræfter os i, at vores strategi i det større perspektiv er den rigtige. Det er også positivt, at vi har formået at fastholde vores kunder og vores medarbejdere. Men det er klart, at de sidste to år har været meget udfordrende for os. Uden corona havde vi været længere fremme med strategien. Det er jeg overbevist om, siger Hans Peter Andersen.

Ny serviceorganisation og strategiske partnerskaber
Nordelektro tog i oktober hul på et nyt regnskabsår med en reorganisering af sin serviceorganisation under ledelse af René Hansen i en nyoprettet stilling som servicechef. Under ham placeres tre serviceledere med dagligt ansvar for Nordelektros godt 30 servicemontører. Hensigten med den nye organisering er at få et større fokus på forebyggende vedligehold. Her vil servicemontørerne fremover få en mere rådgivende rolle, end det er tilfældet i dag.
Nordelektro har også øget sit fokus på CNC-teknologi. Virksomheden blev sidste år valgt som autoriseret servicepartner af tyske Heidenhain og har i år indledt et strategisk samarbejde med robotspecialisten Technicon om et nyt koncept til automatisering af eksisterende CNC-maskiner. Hertil kommer en ny aftale, der gør Nordelektro til forhandler og integrator af en ny, automatisk døråbner til CNC-maskiner, som er udviklet af Odense-virksomheden Made4CNC.

-Vi har nogle specialistkompetencer inden for døråbning, styring og interface, som vi kan udnytte endnu mere, end vi gør i dag. Industrien mangler faglært arbejdskraft, og mange virksomheder må sige nej til opgaver. De udfordringer kan løses gennem automatisering, og med de nye partnerskaber kan vi levere nogle attraktive løsninger, siger Hans Peter Andersen.
Nordelektro-direktøren forventer som udgangspunkt en positiv udvikling i omsætning og indtjening i 2021/22 – om end Covid-19-pandemien gør, at de økonomiske forventninger fortsat er behæftet med stor usikkerhed.

Nordelektro A/S har afdelinger i Aalborg og Frederikshavn og løser tekniske opgaver i hele Danmark for en bred vifte af kunder inden for blandt andet industri, produktion, kontorerhverv, detailhandel, uddannelse og bolig. Virksomheden er specialist i teknisk facility management og efterser pt. flere end 6.400 tekniske anlæg. Nordelektro er etableret i 1934 og beskæftiger 47 medarbejdere, heraf 32 timelønnede servicemontører.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026

Fagmessen Sensor+Test 2026, der afholdes i Nürnberg fra den 9. til den 11. juni 2026, samler tusindvis af specialister og virksomheder med fokus på innovation, digitalisering og fremtidens sensor- og måleteknologier Sensor+Test 2026 har gennem en årrække positioneret sig som den internationale

DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

AktueltBranchenyt04. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

AktueltNavnenyt04. 06. 2026

HCA Airports accelererer omstillingen; droner og erhverv voksede markant i 2025. Og 2025-regnskabet viser fremgang i både omsætning og primære forretningsområder og underbygger den fynske lufthavnes strategiske ambition om at være Europas førende dronehub. Den positive udvikling for HCA Airport

Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

Branchenyt04. 06. 2026

At forberede sig, inden krisen er en realitet, er afgørende for alle former for resiliens. Inden for cybersikkerhed er det en tankegang, der længe har ligget til grund for investeringer, strategi og samtaler i bestyrelseslokalet. Mange virksomheder og organisationer angiver, at de føler sig klar til

Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

Maskiner og anlæg04. 06. 2026

Fleksibilitet, effekttæthed og pris er tre afgørende krav drevkomponenter. Disse krav var også i fokus under udviklingen af GPT-planetgearfamilien fra Faulhaber. Gearhovederne i den nye GPT-gearfamilie fra Faulhaber kan fleksibelt kombineres med forskellige motorer fra standardsortimentet,

AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

AutomatiseringEnergi og miljø04. 06. 2026

Hikvision har udviklet en ny lagdelt sikringsmodel, der kombinerer fiberoptisk detektion med intelligente kameraer. Løsningen gør det lettere og mere effektivt at sikre solcelleparker. Med de solrige måneders indtog producerer solcelleparker grøn energi til de danske hjem. I dag er der over 100

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmarks nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

    04.06.2026

  • DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

    04.06.2026

  • HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

    04.06.2026

  • Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

    04.06.2026

  • Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

    04.06.2026

  • AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

    04.06.2026

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmarks nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik