• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på verdensplan.

Bolidens Low-Carbon Lead er en del af Green Transition Metals, som er virksomhedens portefølje af genanvendte og lavkulstofmetaller. Foto: Clarios.

Clarios, global markedsleder inden for lavspændingsbatteriløsninger og ejer af VARTA Automotive-brandet, annoncerer et partnerskab med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly til Clarios’ batteriproduktionsanlæg i EMEA-regionen.
Bolidens lavkulstofbly produceres af udvundet malm og smeltes i meget energieffektive nordiske anlæg, der primært drives af fossilfri energi. Resultatet er et cradle-to-gate-aftryk på under ét kg CO2 pr. kg bly. Dette svarer til næsten halvdelen af emissionerne fra andre primære blysmelteværker i Europa, som i gennemsnit udleder 1,82 kg CO2 pr. kg bly. Ved at anvende lavkulstofbly reducerer Clarios sit CO2-aftryk og gør det muligt for kunderne at reducere deres Scope 3-emissioner.
-Strategiske partnerskaber med betroede leverandører som Boliden er afgørende for vores vej mod større bæredygtighed, fortæller Christian Rosenkranz, Vice President Industry and Government Relations EMEA hos Clarios. Vores mission er klar: At drive fremtidens transport med verdens bedste batterier, produceret så bæredygtigt som muligt.

Genanvender 8.000 batterier i timen
Partnerskabet udfylder et vigtigt behov. Mere end 75 procent af det bly, der anvendes i produktionen i EMEA, stammer fra genanvendte udtjente batterier. Clarios driver verdens største lukkede kredsløb for batterigenanvendelse og genanvender mere end 8.000 batterier i timen. Værdifulde råmaterialer føres dermed tilbage i produktionscyklussen. For at dække det resterende blybehov køber Clarios EMEA lavkulstof primærbly fra nøje udvalgte partnere som Boliden.
-Vi stræber efter at gå forrest inden for bæredygtig metalproduktion og opfordrer aktivt vores partnere til at være med på rejsen mod en mere ansvarlig fremtid. Clarios’ brug af lavkulstofbly viser, hvordan ansvarlige valg gennem hele værdikæden kan føre til øjeblikkelige reduktioner af CO2-aftrykket, siger Saga Mills, Sales Manager Lead hos Boliden.
CO2-aftrykket fra moderne køretøjer, uanset drivlinje, bestemmes i høj grad af de komponenter, der anvendes. Lavkulstofbly fra Boliden er et vigtigt bidrag til Clarios EMEA’s indsats for at reducere emissioner på tværs af værdikæden.
Clarios’ lavspændingsbatterier findes i ét ud af tre køretøjer på verdens veje og driver konventionelle biler, hybridbiler og elbiler. Disse avancerede batterier er afgørende for moderne funktioner i softwaredefinerede køretøjer, herunder start-stop-systemer, steer-by-wire, infotainment og kritiske sikkerhedsfunktioner.

Bolidens Low-Carbon Lead er en del af Green Transition Metals, Bolidens portefølje af genanvendte og lavkulstofmetaller. Porteføljen omfatter nogle af de mest bæredygtige alternativer, der er tilgængelige på det globale marked. Til beregning af CO2-udledninger gennemfører Boliden en livscyklusvurdering (Life Cycle Assessment) baseret på en cradle-to-gate-tilgang, som udelukker alle former for kreditter og klimakompensation.

Kilde: Clarios.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}