• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøMaskiner og anlæg17. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Cirkulær tankegang hos støberikoncern

Energi og miljøMaskiner og anlæg17. 01. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Et optimeringsprojekt har forøget mængden af såkaldte dæktrådsbriketter i Vald Birn A/S’ smeltejern fra 15 til 25 procent. Foruden at holde materialeomkostningerne nede, så kommer projektet også miljøet til gode; briketterne består nemlig af blandt andet ståltråd fra brugte bildæk, som nu ryger i smelteovnene

Efter at have udtjent deres værnepligt på de danske landeveje bliver danskernes bildæk typisk genanvendt som gynger på legepladser eller granulat i kunstgræsbaner. Men det er faktisk kun den halve sandhed.
For foruden gummi består bildæk også af ståltråd, der sendes til en af Nordens største støberikoncerner, Vald. Birn A/S i Holstebro. Som det eneste støberi i Danmark tilfører de nemlig briketter af netop genanvendt dæktråd tilsat støbejernsjernspåner fra støberiets egen produktion til deres smeltejern.
Briketterne blev opfundet for cirka ti år siden af Kurt Bjarne Larsen, der i dag er støberiteknisk chef hos Birn. Brikkerterne erstatter skrottet i støberiets smelteprocesser og har siden sin opfindelse udgjort omkring 15 procent af støberiets smeltejern – indtil i dag. For gennem et cirkulært optimeringsprojekt er det nu lykkedes Birn at øge den andel til hele 25 procent. Og selvom der kun er tale om en stigning på 10 procentpoint, så er der stadig tale om en væsentlig forøgelse.
-Det har betydet, at vi i dag aftager dæktråd fra samtlige bildæk, der ryger til genanvendelse her i landet. De kommer blandt andet fra Genans fabrik i Viborg, men også fra andre steder, som vi alle har et tæt samarbejde med. Det er nemlig vigtigt, at vi modtager dæktråden hurtigst muligt, efter de er kommet til genbrug. Det er blandt andet med til at undgå rust og i det hele taget sikre kvaliteten af materialet, der selvfølgelig skal være helt i top, før vi kan anvende det, fortæller Kurt Bjarne Larsen.

Ståltråd fra brugte bildæk, som nu ryger i smelteovnene hos Birn.

-Det er så at sige cirkulær økonomi, når det er allerbedst. Dæktråden er jo for mange andre et ikke-attraktivt materiale, men for os er det derimod særdeles attraktivt. Og det er både med til at stabilisere virksomhedens omkostninger, men kommer så sandelig også miljøet til gode, da vi genanvender et materiale, der ellers bare skulle skaffes af vejen, siger han videre.

Bæredygtighed er en god forretning
Bæredygtighed har i det hele taget udviklet sig til et strategisk vigtigt område for hele Birn-koncernen, der udover Birn i Holstebro også består af Tasso i Odense og Uldalls Jernstøberi i Vejen samt Kockums Maskin AB i Sverige, Vald. Birn GmBH i Tyskland og Bernareggi i Italien.
I slutningen af året vil der derfor blive lanceret en ny strategi for hele koncernen, hvor bæredygtighed bliver et af de bærende elementer.
-Vi ønsker som virksomhed at tage ansvar for det omkringliggende samfund, og vi mærker, at vores kunder har samme ønske. Derfor er bæredygtighed efterhånden udviklet sig til et krav fra kundernes side, og vi skal i stigende omfang kunne dokumentere, at vi arbejder med det, fortæller koncerndirektør hos Birn, Claus Beier.
Han og resten af Birn-koncernen er også afklaret med, at fokus på bæredygtighed vil kræve investeringer, men det er ifølge Claus Beier en nødvendighed:
-Udover kunderne begynder at stille højere krav til bæredygtighed, så står vi også lige nu i en situation med tårnhøje energipriser, hvor det giver rigtig god mening for os at optimere vores produktion yderligere. For os er bæredygtighed således ikke nogen dårlig forretning, hvilket det cirkulære optimeringsprojekt med støbejernsbriketter også er med til at understrege, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Energi og miljø, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik